Dzięki postępowi medycyny i rozwojowi wiedzy na temat zdrowego stylu życia możemy w niezłej formie dożyć podeszłego wieku.
Ważne, gdzie się mieszka. Panowie z Lublina, Łukowa czy Ryk o dwa lata przeżyją swoich rówieśników z Dysa, Karczmisk czy Puchaczowa. A mieszkańcy Białej Podlaskiej, Chełma czy Zamościa będą żyli o rok dłużej niż ich znajomi ze wsi.
Podobnie jest z kobietami, z wyjątkiem podregionu lubelskiego. Tam paniom służy wiejskie powietrze, dlatego - w porównaniu z miastowymi koleżankami - mają w perspektywie kilka miesięcy życia więcej. - W ciągu ostatnich 30 lat przeciętne dalsze trwanie życia w naszym regionie wydłużyło się o ponad 10 lat - informuje Andrzej Matacz, zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Lublinie. - Ma to związek z poprawą warunków bytowych, np. możliwością zaspokajania potrzeb żywnościowych, wzrostem poziomu medycyny i dostępności do podstawowej opieki medycznej, a na końcu ze stanem środowiska.
Dziarskich stulatek nie brakuje w powiecie zamojskim. Leokadia Sak z Krasnobrodu skończyła w ostatni piątek 100 lat. Nie ma żadnej specjalnej recepty na długowieczność. - Tak Bóg dał - mówi jubilatka, która mieszka z 72-letnim synem i synową. - Jadłam to, co w domu było, nie paliłam papierosów, nie popijałam kawki, a alkohol brałam do ust tylko dla zdrowotności. Nie bałam się roboty, a dodatkowo przez wiele lat śpiewałam w chórze kościelnym. Zleciało, jakby batem strzelił...
Pani Leokadia miała pięcioro rodzeństwa. W Krasnobrodzie mieszka jej 94-letnia siostra i 90-letni brat. Najstarsza zamościanka skończy niedługo 104 lata. W Zamościu żyją jeszcze dwie osoby, którym pod żadnym pozorem nie można życzyć stu lat. Najwięcej ludzi w słusznym wieku mieszka jednak w powiecie krasnostawskim. Tam wskaźnik starości (stosunek liczby ludności w wieku powyżej 65 lat i więcej do liczby dzieci i młodzieży do 20 roku życia) wynosi 79,6 proc. Na drugim miejscu jest powiat zamojski (67,9 proc.), a na trzecim kraśnicki (66,8 proc.). Na drugim biegunie znalazła się Biała Podlaska, którą śmiało można nazywać miastem ludzi młodych. Tam wskaźnik starości wynosi zaledwie 37,7 proc. Młodość dominuje także w powiecie łęczyńskim (38,3 proc.) i uznanym za jeden z siedmiu cudów Polski Zamościu (45,7 proc.).
Tu dłużej, tam krócej
Kobiety w podregionie chełmsko-zamojskim dożywają 80,4 lat, w lubelskim - 80,3, a w bialskopodlaskim 79,6. Miasta (kolejno): 80,5, 80,1 i 79,8. Wieś: 80,3, 80,5 i 79,2.
Dane: Urząd Statystyczny w Lublinie