Już można oglądać wystawę „Julia Hartwig. Przestrzenie literatury”. Wydarzenie jest jednym z elementów obchodów 100-lecia urodzin związanej z Lublinem poetki i tłumaczki
Od czwartku w Muzeum Literackim im. Józefa Czechowicza przy ul. Złotej można oglądać wystawę, której bohaterką jest Julia Hartwig. Jedna z najwybitniejszych współczesnych polskich poetek, także pisarka, eseistka, tłumaczka z języka francuskiego i angielskiego.
Prezentowane są rękopisy i maszynopisy oraz przedmioty z jej mieszkania, między innymi maszyna do pisania, lampa oraz biurko.
- Wystawa jest propozycją dla wszystkich. Osoby, które tylko kojarzą nazwisko na przykład w kontekście Zaułka Hartwigów będą się mogły dowiedzieć o życiu i twórczości Julii Hartwig. Ci, którzy coś już wiedzą na jej temat, będą mogli głębiej wejść w jej świat, bo oddaliśmy głos poetce. Cała narracja wystawy składa się wyłącznie z cytatów, nie ma na niej naszego komentarza. Chcieliśmy, by wybrzmiała Julia Hartwig – mówi Joanna Zętar z Ośrodka „Brama Grodzka - Teatr NN”, kuratorka wystawy. I dodaje, że szukając fragmentów tekstów, zastanawiała się, co by wybrała sama Julia Hartwig.
Pytana czego nie można przegapić na wystawie, wskazuje na maszynopis pierwszego wiersza Julii Hartwig, który ukazał się w 1946 roku na łamach „Kuźnicy”.
Drugim kuratorem jest Aleksander Wójtowicz, kierownik Muzeum Literackiego im. Józefa Czechowicza w Lublinie. Wystawa jest wspólną inicjatywą Muzeum Narodowego w Lublinie oraz Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN".
Autorzy pokazują jak Hartwig pracowała. Zaglądamy do notesów, śledzimy autorskie poprawki, zmiany gdy zajmowała się przekładami. Czytamy co notowała pisząc dzienniki, jakie interesowały ją cytaty z lektur, wydarzenia z życia codziennego, tego co działo się w Polsce i na świecie.
Młodych widzów zainteresuje zapewne dyskietka, którą poetka przysłała do Lublina z tekstem eseju. Przy tym eksponacie będzie potrzebny przypis po co były dyskietki i jak działał świat, gdy nie było jeszcze łączności internetowej.
Julia Hartwig urodziła się 14 sierpnia 1921 roku w Lublinie. Tutaj ukończyła szkołę podstawową. Uczyła się w Gimnazjum im. Unii Lubelskiej, gdzie w 1939 roku zdała maturę.
Ekspozycja jest tak przygotowana, że pokazuje w jaki sposób twórczość artystki zmieniała się wraz z wkroczeniem w inny kontekst kulturowy. Na tej mapie kluczowe miejsce oprócz Lublina zajmują: Paryż, Stany Zjednoczone (zwłaszcza Nowy Jork) oraz Warszawa.
Eksponaty i materiały prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, Muzeum Narodowego w Lublinie oraz Archiwum Julii Hartwig i Artura Międzyrzeckiego, które jest zdeponowane w Ośrodku a którego zawartość będzie pokazywana po raz pierwszy.
Z okazji setnej rocznicy urodzin Julii Hartwig Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” we współpracy z Miastem Lublin, instytucjami i osobami prywatnymi zaplanował szereg działań mających na celu uczczenie poetki oraz przypomnienie jej związków z Lublinem. Wystawa „Julia Hartwig. Przestrzenie literatury” jest częścią tych obchodów.
Muzeum przy ul. Złotej 3 otwarte jest od wtorku do soboty w godz. 9-16.
Oprowadzania kuratorskie: 2 października, godz. 12 i 16 października godz. 14. Zapisy: czechowicz@mnwl.pl
Korzystałam z informacji ze strony teatrnn.pl