Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Złota Setka

26 września 2020 r.
18:50

Za kilka dni zostanie głównym udziałowcem Motoru Lublin, a nam dziś Zbigniew Jakubas mówi: „Siła sukcesu tkwi w kibicach”

Zbigniew Jakubas
Zbigniew Jakubas (fot. Maciej Kaczanowski)

Rozmowa ze Zbigniewem Jakubasem, jednym z najbogatszych Polaków, inwestorem w Motorze Lublin, zdobywcą tytułu Mecenas Sportu Dziennika Wschodniego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Artykuł pochodzi z dodatku Złota Setka 2019. Pełny Ranking Najlepszych Firm Lubelszczyzny - pobierz e-wydanie z 24 września 2020

Zbigniew Jakubas nowym inwestorem w Motorze Lublin. Ta informacja rozbudza apetyty naszych kibiców. Czy w końcu zobaczymy w naszym mieście klub piłkarski z najwyższej półki? Taki jest cel Pana nowego projektu?

Moje oczekiwania są identyczne jak kibiców Motoru Lublin – wejść do Ekstraklasy, przy czym pozycję i siłę Motoru chcę budować w identyczny sposób jak mój kolega Michał Świerczewski, właściciel drużyny Raków Częstochowa. To ma być proces bardzo konsekwentny spójny i długofalowy.

Odniósł Pan wiele sukcesów na polu biznesowym. Skąd więc pomysł, aby zainwestować w budowę klubu piłkarskiego?

Pochodzę z Lublina, prowadzę w nim też inwestycje, mam olbrzymi sentyment do tego miasta i oczywiście do klubu Motoru Lublin, na którego to mecze chodziłem od dziecka, jeszcze na stadionie przy ulicy Kresowej. Do tej pory pamiętam atomowe strzały Witolda Sokołowskiego, czy genialne rajdy napastnika Janusza Luzi. Uznałem, że należy zrobić coś dla mojego miasta i zbudować drużynę na miarę moich oczekiwań, aby była godna gry na Arenie Lublin.

Pańskie plany wobec klubu są ambitne, o czym zdążył już Pan opowiedzieć na konferencji z prezydentem Krzysztofem Żukiem. Czy w ciągu kilku najbliższych lat Motor ma stać się docelowo jednym z największych klubów piłkarskich w Polsce?

Nie chciałbym być postrzegany jako mitoman, chciałbym przede wszystkim wprowadzić Motor do Ekstraklasy. Natomiast to, gdzie będziemy za 4-5 lat, zależy od wielu ludzi, którzy tę strategię w Motorze będą realizowali. Zależy to również od liczebności kibiców na stadionie, bo jeżeli tak jak w Łodzi na mecze będzie przychodziło po kilkanaście tysięcy osób, co powoduje fenomenalną atmosferę wokół klubu, to łatwiej buduje się jego potęgę.

 

A jakie są główne cele dla klubu na najbliższe miesiące?

Przełamać fatum pierwszej połowy, podczas którego w czterech dotychczasowych meczach traciliśmy bramki i zacząć wygrywać mecze. Uważam, że mamy wielu bardzo dobrych zawodników, którzy absolutnie mogą zrealizować moje zamierzenia. Podoba mi się w grze Motoru waleczność, natomiast musimy wyeliminować błędy, po których traciliśmy bramki.

Kiedy można się spodziewać rozbudowy klubowej Akademii? Jak duże będą to inwestycje?

To będzie budowa od podstaw w sensie infrastrukturalnym. Chciałbym ją rozpocząć jeszcze w tym roku. Przygotowaliśmy koncepcję siedmiu pełnowymiarowych boisk oraz budynku Akademii z halą sportową, z zapleczem mieszkalnym dla zawodników i kadry, siłownią oraz pełną infrastrukturą wspierającą realizację sportowych celów na terenie po byłym LKJ. Planuje zrealizować tę inwestycję do 1 września przyszłego roku. Dopiero stwarzając takie warunki można mieć oczekiwania wobec trenerów, odnośnie prawidłowego kształcenia młodych zawodników i realizacji oczekiwanych wyników. Inwestycja ta pochłonie kilkadziesiąt milionów złotych.

Jak ocenia pan szanse na to, by w przyszłości trzon drużyny Motoru stanowili wychowankowie i gracze związani z Lubelszczyzną?

Jak już powiedziałem na wspólnym spotkaniu z prezydentem Żukiem, moim celem jest zbudowanie prawdziwej Akademii Piłkarskiej, która dostrzeże talenty z naszego regionu i je rozwinie. Moim zamiarem jest, aby za kilka lat większość zawodników Motoru stanowili jego wychowankowie.

Czy podtrzymuje Pan zapowiedzi, że celem pierwszego zespołu w trwającym sezonie jest awans do I ligi?

Tak, podtrzymuję: moim celem jest awans do I ligi.

Na razie obyło się bez spektakularnych transferów. Czy w najbliższym czasie można się spodziewać takich ruchów?

Zespół został zasilony w ostatnich miesiącach jedenastoma, w większości młodymi i perspektywicznymi zawodnikami – to była nasza świadoma decyzja. Siłą rzeczy ci młodzi zawodnicy nie mają jeszcze znanych nazwisk w świecie futbolu, o które chodziłoby kibicom. Rozumiem oczekiwania fanów, jednak znane nazwiska niekonieczne są chętne do gry w II lidze. Poza tym Motor miał już w ostatnich sezonach w swoich szeregach graczy mających doświadczenie nawet z gry w Ekstraklasie, lecz mimo to efektów sportowych nie było i przez pięć lat grał w III lidze. Widzę w naszej drużynie przynajmniej czterech młodych piłkarzy, którzy dobrze prowadzeni za 2-3 lata będą zawodnikami ekstraklasowymi. Znów odniosę się do drużyny Raków Częstochowa – w ubiegłym roku wszedł do Ekstraklasy nie dzięki „znanym nazwiskom”, ale równo grającym, rozumiejącym się zespołem oraz dzięki ciężkiej pracy trenera Papszuna. Moim zdaniem w tym roku częstochowianie powalczą o mistrzostwo Polski. Ciężka praca i cierpliwość to moja cecha oraz filozofia budowy zespołu na najbliższe 3-4 lata.

Motor to marka, która jest bardzo rozpoznawalna i ma ogromny potencjał. Ostatnio dużo zmieniło się w kwestii marketingu, to początek zmian w organizacji klubu?

Pamiętajmy, że formalnie stanę się udziałowcem Motoru za kilka dni, chociaż finansowo wspieram Motor już od roku i organizacyjnie klub też przejdzie głębokie zmiany. W sporcie, tak samo jak w każdym przedsiębiorstwie, musi być pełna profesjonalna struktura organizacyjno-zarządcza. Cóż z tego że mamy jeden z najpiękniejszych stadionów w kraju, kiedy zawodnicy nie mają wystarczającej liczby i jakości boisk treningowych, niezbędnych do treningu drugoligowej drużyny, a także własnej siłowni, czy gabinetów odnowy? Nie wspomnę już o pomieszczeniu dla trenera, który nawet nie ma się gdzie spotkać i omówić taktyki z zawodnikami. Niektóre z tych rzeczy w możliwym zakresie musimy usprawnić natychmiast. Spełnienie warunków profesjonalnego zaplecza sportowego osiągniemy po zbudowaniu budynku Akademii i centrum treningowego Motoru, które jest wzorowane na bazie najlepszych tego typu obiektów w Europie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Monika B.

Oszpecała córeczkę i organizowała zbiórki na leczenie. Jest akt oskarżenia

Przez kilka lat miała oszpecać córeczkę toksyczną substancją, a potem organizować publiczne zbiórki pieniędzy na jej leczenie. Prokuratura właśnie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Monice B. spod Łukowa.

Karuzela weekendowa - najpierw deszcz, potem piękne słońce
PROGNOZA POGODY
film

Karuzela weekendowa - najpierw deszcz, potem piękne słońce

Przed nami weekend z wyraźną zmianą warunków – zaczniemy w deszczu, a zakończymy w pełnym słońcu.

Glebogryzarki spalinowe – praktyczne rozwiązanie do obróbki gleby w ogrodzie

Glebogryzarki spalinowe – praktyczne rozwiązanie do obróbki gleby w ogrodzie

Odpowiednio przygotowana gleba to klucz do uprawy zdrowej roślinności oraz bujnego, estetycznego ogrodu. Jednak ręczne przekopywanie dużych powierzchni może być niesamowicie czasochłonne i wyczerpujące. Szczęśliwie z pomocą przychodzą glebogryzarki spalinowe, które znacząco ułatwiają i przyspieszają prace w ogrodzie lub na roli. Są to uniwersalne urządzenia, które nie tylko spulchniają ziemię, ale też potrafią ją wyrównać, wymieszać z nawozami, a nawet odseparować kamienie. Gdzie kupić solidne urządzenie?

Już w piątek ChKS Chełm może zapewnić sobie awans do finału PLS 1. Ligi

ChKS Chełm dzisiaj gra o finał w Siedlcach

W drugim spotkaniu półfinałowym fazy play-off CHKS Chełm zagra dzisiaj na wyjeździe z KPS Siedlce. Początek rywalizacji o godzinie 18.

Wielkie studenckie miasteczko na Browarze Perła - znamy datę Lublinaliów!
23 maja 2025, 0:00

Wielkie studenckie miasteczko na Browarze Perła - znamy datę Lublinaliów!

Trzy dni, trzy sceny, dwadzieścia gwiazd. Muzyka, kultura i młodzieńcza energia powracają w wielkim stylu. Już w maju Park Rusałka znów stanie się centrum akademickiego Lublina.

Polska Bezgotówkowa - na czym polega i dlaczego warto skorzystać z programu?

Polska Bezgotówkowa - na czym polega i dlaczego warto skorzystać z programu?

Płatności bezgotówkowe to obecnie standard, jednak dla wielu przedsiębiorców koszt ich udostępnienia nadal stanowi barierę. Z pomocą przychodzi jednak Program Polska Bezgotówkowa, czyli inicjatywa wspierająca rozwój obrotu bezgotówkowego w Polsce. Na czym polega w praktyce? Dlaczego warto z niego skorzystać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Po wygranej w Zielonej Górze i Lublinie Orlen Oil Motor jedzie po zwycięstwo do Wrocławia

Mistrz kontra wicemistrz. Orlen Oil Motor Lublin jedzie do Wrocławia na mecz z Betard Spartą

Na zakończenie trzeciej kolejki Orlen Oil Motor zmierzy się na wyjeździe z Betard Spartą Wrocław. Starcie mistrzów Polski z wicemistrzami zapowiada się bardzo ciekawie. Transmisja w Canal Plus Sport od godziny 19.15. Relacja na naszym portalu dziennikwschodni.pl.

Z życia z aparatem – jak wygląda codzienność pacjenta ortodontycznego?

Z życia z aparatem – jak wygląda codzienność pacjenta ortodontycznego?

Decyzja o założeniu aparatu ortodontycznego to ważny krok na drodze do zdrowego i estetycznego uśmiechu. Choć efekty leczenia potrafią zaskoczyć, codzienne życie z aparatem wiąże się z pewnymi wyzwaniami, do których trzeba się przyzwyczaić. Dyskomfort, zmiana diety czy dokładniejsza higiena jamy ustnej to tylko niektóre z nich. W tym artykule pokażemy, jak naprawdę wygląda życie z aparatem ortodontycznym. Zdradzimy, co dzieje się po założeniu aparatu, jak wygląda adaptacja oraz jak zmienia się codzienność pacjenta – zarówno pod kątem fizycznym, jak i emocjonalnym.

Czym różni się skup aut od komisu samochodowego? Co lepsze?

Czym różni się skup aut od komisu samochodowego? Co lepsze?

Kierowcy, którzy nie chcą tracić czasu na samodzielną sprzedaż swojego samochodu, wybierają najczęściej między komisem a skupem aut. Czym te dwa rozwiązania różnią się między sobą? I które jest lepsze z punktu widzenia sprzedającego?

Alzheimer to nie wyrok. Młode, wrażliwe i z misją, Lublinianki pokazują, jak pomagać z sercem
film

Alzheimer to nie wyrok. Młode, wrażliwe i z misją, Lublinianki pokazują, jak pomagać z sercem

Choroba Alzheimera to jedno z najpoważniejszych wyzwań współczesnej medycyny. Choć każdego dnia na świecie tysiące osób zmaga się z jej skutkami, wiedza na ten temat wciąż bywa niewystarczająca, a wokół choroby narosło wiele mitów. Ten problem dostrzegły uczennice III klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie, które w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii realizują projekt „Active Brain”.

VIII Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich. Koncert patriotyczny

VIII Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich. Koncert patriotyczny

Lublin znów będzie stolicą muzyki klasycznej – nadchodzi VIII Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich. W dniach 2, 9, 13 i 14 maja Filharmonia Lubelska zaprasza na cztery niezwykłe koncerty.

Bogdanka LUK Lublin i JSW Jastrzębski Węgiel spotkają się po raz trzeci w sobotę

Bogdanka LUK Lublin kontra JSW Jastrzębie po raz trzeci, czyli decydujące starcie o finał

W drugim spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin przegrała 1:3 z mistrzem Polski JSW Jastrzębskim Węglem. O tym, kto zagra w finale zadecyduje sobotni, trzeci mecz w Jastrzębiu (godz. 14.45). Transmisja na Polsacie Sport 1.

Uroczyste otwarcie Jednostki Terenowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego w PANS w Chełmie

Chełm podąża ku przestworzom – nowa Jednostka Terenowa ULC już działa

Chełm oficjalnie dołączył do grona miast wspierających rozwój lotnictwa cywilnego w Polsce. 23 kwietnia 2025 roku w siedzibie Państwowej Akademii Nauk Stosowanych uroczyście otwarto Jednostkę Terenową Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC). To efekt decyzji Prezesa Rady Ministrów z 26 listopada 2024 roku.

Miasto to też Relacje. Lublin znów rozbłyśnie sztuką i muzyką za sprawą Nocy Kultury
7 czerwca 2025, 19:00

Miasto to też Relacje. Lublin znów rozbłyśnie sztuką i muzyką za sprawą Nocy Kultury

Już 7 i 8 czerwca Lublin przeżyje magiczną noc pełną światła, muzyki i performensów. 19. edycja Nocy Kultury przyciągnie tysiące uczestników, którzy będą mogli odkrywać miasto na nowo dzięki setkom artystycznych wydarzeń. W tym roku motywem przewodnim są „MiastoRelacje” – czyli złożone więzi między ludźmi a przestrzenią miejską.

Piotr Ceglarz zapewnił ostatnio Motorowi zwycięstwo w Łodzi

Motor Lublin w sobotę zagra u siebie z Cracovią. Rywal, który jest w dołku

Motor Lublin w sezonie 24/25 jeszcze tylko trzy razy zagra przed własną publicznością. W sobotę o godz. 17.30 zmierzy się z Cracovią. Gospodarze znowu będą chcieli odpłacić rywalom za bolesną porażkę z jesieni. Transmisja tradycyjnie na Canal+Sport 3, a na naszym portalu relacja na żywo.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium