Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

9 lutego 2011 r.
20:46
Edytuj ten wpis

Antykoncepcja dla mężczyzn: wazektomia

Zabieg wazektomii nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jego cena wynosi <br />
od 2 tys. d
Zabieg wazektomii nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jego cena wynosi
od 2 tys. d

Wśród metod antykoncepcji, o jakich prawie się nie mówi, jest wazektomia – zabieg mający na celu zablokowanie światła nasieniowodów, a przez to uniemożliwienie dostania się plemników do spermy. W Polsce wiedza o niej jest niewielka, a nieufność duża.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Zabieg wazektomii polega na przecięciu nasieniowodów, którymi u mężczyzn plemniki dostają się do nasienia. Wkrótce po nim w spermie nie stwierdza się obecności plemników odpowiedzialnych za zapłodnienie komórki jajowej.

– W tej chwili jest to jedyna znana, uznana i stosowana na całym świecie metoda antykoncepcji mężczyzn – twierdzi dr Eugeniusz Siwik, który w Warszawie od ośmiu lat prowadzi klinikę Wazektomia. – Według danych szacunkowych, do tej pory przeprowadzono na świecie 75 mln tego typu zabiegów. W USA wykonuje się ich rocznie 600 tys.

Bez bólu i bez stresu

Zabieg wazektomii przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Trwa krótko – od 15 minut do pół godziny. Wykonuje się go na wyczuwalnym przez skórę moszny nasieniowodzie. Po przecięciu skóry i wypreparowaniu nasieniowodu, zakłada się na nim dwie podwiązki i następnie się go przecina. Po takim zabiegu mężczyzna staje się niepłodny.

– To zabieg bez bólu i bez stresu – wyjaśnia dr Siwik. – Nie ma więc nieprzyjemnych doznań, jakie niektórzy mają po narkozie, nie ma powikłań. Pacjent po ok. półgodzinie po zabiegu może już samodzielnie udać się do domu. Może miejsce zabiegu kilka dni pobolewać, może wystąpić mikroobrzęk.

Statystyki nie odnotowały żadnego przypadku śmiertelnego po wykonaniu zabiegu. Podkreśla się natomiast, że przynosi wolność od strachu przed niechcianą ciążą, poprawę zdrowia kobiet, które do tej pory stosowały hormonalne środki antykoncepcyjne.

– To wszystko wymaga dłuższych badań – uważa dr Krzysztof Bojar, ginekolog, seksuolog z Lublina. – Ostatecznie nie wiemy, czy wazektomia może spowodować zmiany w jądrach. Może z czasem wytworzą się ciała przeciwplemnikowe? Nie twierdzę, że tak jest, ale że trzeba czasu i dokładnych badań.
Jak twierdzą zwolennicy wazektomii, jest to zabieg odwracalny. Jednak niektóre źródła twierdzą, że odwracalny jest zaledwie w 30 procentach.

– To zależy, ile lat upłynęło od zabiegu – przyznaje dr Siwik. – Według badań przeprowadzonych w USA, 30-procentowa odwracalność następuje po 14 latach. Po krótszym okresie czasu proces odwracalny jest w 90 procentach. To nie jest przecież równoznaczne ze sterylizacją, czyli wycięciem gonad męskich.

Dlaczego nie?
Dlaczego zatem wazektomia budzi taki sprzeciw w różnych środowiskach? Dlaczego jest mało popularna?

– Myślę, że wynika to z nieufności pacjentów co do metody oraz z niejasnej interpretacji prawa – przypuszcza dr Bojar.

– Dla niektórych to nowość, inni z kolei kojarzą ją tylko z czymś negatywnym – dodaje doktor Siwik.

Każdy powinien decydować sam

Dr Krzysztof Bojar
ginekolog, seksuolog z Lublina
Metoda ta jako skuteczna, stosowana była przez wiele lat w krajach Trzeciego Świata o dużym przyroście naturalnym. Również zalegalizowana jest na Zachodzie. Uważam za rozsądne, żeby każdy mężczyzna sam decydował o swojej płodności. Ta sprawa ma jednak duże zabarwienie światopoglądowe.

Pozostałe informacje

Norweski black – metal. Taake, Asagraum, Heimland w Fabryce Kultury Zgrzyt
Koncert
24 kwietnia 2025, 18:00

Norweski black – metal. Taake, Asagraum, Heimland w Fabryce Kultury Zgrzyt

W najbliższy czwartek (24 kwietnia) lubelska Fabryka Kultury Zgrzyt zamieni się w świątynię mrozu i muzycznego mroku. Do Lublina zawita legendarna norweska formacja Taake, wspierana przez dwa znakomite supporty: Asagraum oraz Heimland. Szykuje się noc pełna surowych riffów, mrocznej atmosfery i hołdu dla klasyki gatunku.

Zielony azyl przy Hospicjum Dobrego Samarytanina. W Lublinie powstaje Artystyczny Ogród Społeczny

Zielony azyl przy Hospicjum Dobrego Samarytanina. W Lublinie powstaje Artystyczny Ogród Społeczny

Sztuka, ekologia i wspólnota – te trzy wartości będą fundamentem nowego miejsca w Lublinie. Przy Hospicjum Dobrego Samarytanina już wkrótce zakwitnie Artystyczny Ogród Społeczny.

Przyszłość Kościoła po śmierci Franciszka. Kto i kiedy zostanie nowym papieżem?
film

Przyszłość Kościoła po śmierci Franciszka. Kto i kiedy zostanie nowym papieżem?

W programie „Dzień Wschodzi” gościmy ks. prof. dr. hab. Mirosława Sitarza z Instytutu Prawa Kanonicznego KUL. W szczerej rozmowie komentuje śmierć papieża Franciszka, wyjaśnia zasady wyboru nowego papieża i analizuje przyszłość Kościoła w kontekście wyzwań współczesnego świata.

W pierwszym spotkaniu Bogdanka LUK Lublin pokonała mistrza Polski na jego terenie 3:1

Bogdanka LUK Lublin zagra z Jastrzębskim Węglem

W drugim meczu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin zmierzy się w hali Globus z mistrzem Polski JSW Jastrzębskim Węglem. Pierwszy gwizdek o godzinie 20.30

Papież Franciszek i KUL – bliskie relacje, wspólne cele, słowa otuchy

Papież Franciszek i KUL – bliskie relacje, wspólne cele, słowa otuchy

Papież Franciszek nie raz udowodnił, że jego serce bije mocno dla tych, którzy szukają nadziei, edukacji i duchowego wsparcia – niezależnie od miejsca, w którym się znajdują. Doskonałym tego przykładem są jego więzi z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II.

Barierki na ścieżce rowerowej przy wyjeździe na aleję Tysiąclecia

Barierki na ścieżce rowerowej. Będzie bezpieczniej?

Barierki ustawiono dla poprawy bezpieczeństwa – przekonują urzędnicy. Ale zdaniem niektórych rowerzystów mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Rosjanie cały czas atakują rakietami i dronami ukraińskie miasta. Na zdjęciu: uszkodzony po wtorkowym rosyjskim ataku rakietowym blok mieszkalny w Zaporożu. Jedna osoba zginęła, a 23 inne osoby zostały ranne, w tym czworo dzieci

Putin miał zaproponować zatrzymanie inwazji przeciwko Ukrainie. Czego chce w zamian?

Putin miał zaproponować zatrzymanie inwazji przeciwko Ukrainie na obecnej linii frontu – pisze brytyjski „Financial Times”, powołując się na źródła bliskie sprawie. Jeden z nich dodaje, że „Jest obecnie dużo presji wywieranej na Kijów, by ustąpił w pewnych kwestiach i żeby Trump mógł ogłosić zwycięstwo”.

Duch Witkacego w Lublinie
Spotkanie
23 kwietnia 2025, 17:00

Duch Witkacego w Lublinie

Już jutro (środa, 23 kwietnia) w Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińśkiego w Lublinie, za sprawą książki „Witkacy. Biografia” przywołany zostanie duch Witkacego. Wieczór zapowiada się nietuzinkowo – w stylu godnym bohatera książki, legendarnego artysty znanego z ekscentrycznego humoru i nieokiełznanej wyobraźni.

Ośrodek Szkolenia Policji został otwarty pod koniec stycznia

Brakuje policjantów. Ośrodek w Lublinie nie wystarcza. Policja otwiera kolejne

Problemem nie jest brak chętnych do służby w policji, lecz baza szkoleniowa. Pracujemy nad jej rozbudową – mówi szef Komendy Głównej Policji, nadinsp. Marek Boroń.

ChKS Chełm potrzebował pięciu setów aby wygrać pierwszy mecz półfinałowy play-off z KPS SIedlce

ChKS Chełm lepszy od KPS Siedlce

W pierwszym spotkaniu półfinałowym play-off ChKS Chełm pokonał KPS Siedlce 3:2. Tym samym prowadzi w rywalizacji do dwóch zwycięstw 1-0. W piątek drugie spotkanie, w Siedlcach

Pomnik w Emilcienie upamiętniający wydarzenia z 1978 roku

W Emilcinie znów szykują się na spotkanie z UFO

Propozycja dla tych, którzy oglądają serial „Projekt UFO”. I dla tych, którzy wciąż się zastanwiaja, co 47 lat temu zobaczył Jan Wolski w Emilcinie.

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkanocny
Nasz Patronat
27 kwietnia 2025, 18:45

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkanocny

W najbliższą (27 kwietnia), w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie odbędzie się wyjątkowy koncert wielkanocny – "Miłosierdzie".

Mundury, menażki i hamaki. AMW zaprasza majówkową wyprzedaż
galeria

Mundury, menażki i hamaki. AMW zaprasza majówkową wyprzedaż

Będą też łopaty saperskie, peleryny na namiot, manierki i na przykład stalowe talerze. Co jeszcze przygotowała Agencja Mienia Wojskowego w Lublinie?

Wierni na placu Świętego Piotra modlą się po śmierci papieża Franciszka

Kto zostanie nowym papieżem? To o nich watykaniści mówią najczęściej

Najważniejszym aspektem w medialnych spekulacjach przed planowanym na początek maja konklawe jest to, że spośród 135 kardynałów elektorów, 107 zostało mianowanych przez papieża Franciszka, 23 to nominaci Benedykta XVI, a pięciu to kardynałowie św. Jana Pawła II.

Początek maja w Zamościu to zawsze tłumy turystów
1 maja 2025, 0:00
galeria

Majówka 2025 w Zamościu. Codziennie inna impreza

To już tradycja, że długi majowy weekend otwiera w Zamościu sezon turystyczny. W tym roku miasto też liczy na gości. Jeśli przyjadą, nie będą się nudzić. Zaplanowano sporo różnych imprez.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium