Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

6 lutego 2017 r.
17:05

Co dziesiąty mieszkaniec woj. lubelskiego ma cukrzycę. Czy da się rozpoznać cukrzycę?

Rozmowa z Agnieszką Karczewską, wojewódzkim konsultantem ds. pielęgniarstwa diabetologicznego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Cukrzyca to choroba przewlekła. Pacjent jest w pewnym sensie sam dla siebie lekarzem. Musi wykazać się dużą samodyscypliną, musi być dobrze przygotowany pod względem medycznym i ciągle się edukować, bo sytuacja, jeśli chodzi na przykład o leki czy metody leczenia, dynamicznie się zmienia. 

• Pielęgniarstwo diabetologiczne to nowa dziedzina, w której został powołany konsultant wojewódzki dla Lubelskiego. Czy to znaczy, że liczba zachorowań w naszym województwie rośnie?

- Tak, w tym momencie w województwie lubelskim jest bardzo dużo zachorowań. Jesteśmy w czołówce w kraju pod tym względem. W tym momencie co dziesiąty mieszkaniec Lubelskiego ma cukrzycę. Konsultant krajowy cały czas prowadzi starania, żeby konsultantów w tej bardzo ważnej dziedzinie było coraz więcej. W tym momencie, poza województwem lubelskim, jest ich tylko siedmiu.

Cukrzyca to choroba przewlekła. Pacjent jest w pewnym sensie sam dla siebie lekarzem. Musi wykazać się dużą samodyscypliną, musi być dobrze przygotowany pod względem medycznym i ciągle się edukować, bo sytuacja, jeśli chodzi na przykład o leki czy metody leczenia, dynamicznie się zmienia. Stąd nacisk na pielęgniarstwo diabetologiczne i rolę, jaką pełnią pielęgniarki diabetologiczne czy edukatorzy diabetologiczni. Są oni ostatnim ogniwem w kompleksowej opiece nad pacjentem.

• Skąd tyle zachorowań w naszym województwie?

- Statystyki nie oznaczają tylko tego, że mieszkańcy naszego województwa prowadzą niewłaściwy tryb życia czy niezdrowo się odżywiają, choć to też na pewno ma znaczenie. Chodzi także o to, że u nas jest bardzo dużo specjalistów w dziedzinie diabetologii, stąd wykrywalność cukrzycy jest też znaczna.

• Czy na cukrzycę chorują tylko starsze osoby czy macie państwo także młodych pacjentów?

- Jeszcze do niedawna na cukrzycę zapadały głównie osoby starsze. Niestety teraz coraz częściej są to osoby młode, dzieci i młodzież, które mają już cukrzycę typu drugiego, która wiąże się z powikłaniami. To jest przerażające. Nie jest to jednak nic dziwnego w kontekście coraz częściej spotykanej otyłości u dzieci, niezdrowego odżywiania i braku aktywności fizycznej. Musimy pamiętać, że każdy kilogram ponad normę wpływa na insulinooporność, która prowadzi do cukrzycy.

• Jak rozpoznać cukrzycę?

- Najgorsze jest to, że tzw. hiperglikemia czyli przekroczenie dopuszczalnego poziomu cukru nie daje żadnych objawów, nawet przez kilka lat. Człowiek może funkcjonować nie zdając sobie sprawy, że jest chory. Niestety, w końcu trafia do specjalisty - okulisty, nefrologa czy dermatologa z objawami, które wydają mu się zupełnie odrębne a związane są właśnie z cukrzycą.

Nieleczona cukrzyca typu drugiego prowadzi do zawałów i udarów serca. W przypadku cukrzycy typu pierwszego objawy szybko się rozwijają, ale szybko wyleczone nie prowadzą do powikłań. W przypadku typu drugiego leczenie jest trudniejsze. Dlatego edukatorzy diabetologiczni są zatrudnieni na każdym etapie hospitalizacji od podstawowej opieki zdrowotnej po szpital.

• Jak się pracuje z takimi pacjentami?

- Najtrudniej jest ich przekonać, żeby zmienili swoje nawyki żywieniowe. Niestety większość nie potrafi oprzeć się wielu pokusom. Wiąże się to z przestrzeganiem odpowiedniej wagi ciała i aktywności fizycznej. Co ciekawe, jeśli chodzi o dyscyplinę w przyjmowaniu leków czy kontrolowania poziomu cukru, nie mamy z nimi żadnego problemu. Okazuje się, że to, co wydaje się najłatwiejsze stanowi dla pacjentów największą trudność.

• A jak przekonać rodziców, których dzieci mają problemy z cukrzycą?

- To jest bardzo trudne. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z wagi tych problemów. Często dzieci wymuszają na rodzicach niezdrowe jedzenie, a rodzice nie potrafią im się sprzeciwić uważając, że przecież jak mogliby odmówić jedzenia własnemu dziecku. Często rekompensują w ten sposób dziecku to, że nie mają dla niego wystarczająco dużo czasu. Tak tworzy się zamknięte koło. Często zdarza się też tak, że rodzice przestrzegają zdrowego żywienia, ale dzieci rozpieszczają dziadkowie. Dlatego praca z takimi rodzinami bywa bardzo trudna.

• Czy u dziecka szybko może dojść do poważnych powikłań?

- Zdecydowanie. To, że organizm jest młody niestety nie chroni przed rozwojem choroby. Powikłania występują zarówno u osób starszych jak i u dzieci.

• Czy kobiety, które w ciąży mają stwierdzoną cukrzycę po urodzeniu dziecka są bardziej narażone na zachorowanie?

- Tak, ale to kolejna rzecz związana z cukrzycą, z której nie wszyscy zdają sobie sprawę. Dzięki dobremu programowi wykrywalności cukrzycy w ciąży kobiety objęte są specjalistyczną opieką i taka ciąża jest odpowiednio prowadzona. Jednak po urodzeniu takie kobiety powinny szczególnie o sobie dbać i regularnie badać poziom cukru. Automatycznie są w grupie ryzyka. Jeśli więc nie będą się badać może u nich się rozwinąć nawet cukrzyca drugiego typu.

KONFERENCJA

10 lutego odbędzie się pierwsza z cyklu konferencji na temat cukrzycy, którą organizują SPSK1 w Lublinie oraz Polska Federacja Edukacji Diabetologicznej (w ramach cyklu planowane są też warsztaty dla pacjentów).

W programie najbliższej konferencji znalazły się miedzy innymi wykłady dotyczące insulinoterapii w warunkach szpitalnych, opieki pielęgniarskiej nad pacjentem z cukrzycą, cukrzycy w ciąży.
- Cukrzyca staje się coraz poważniejszym problemem. Już co piąty dorosły człowiek jest chory na cukrzycę, a nie wszyscy są objęci opieka specjalistyczną - mówi prof. Grzegorz Dzida z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych SPSK1 w Lublinie. - Chcemy dotrzeć do jak największego grona odbiorców, którymi są lekarze. Chodzi o to, żeby tacy pacjenci byli jak najszybciej diagnozowani i mieli jak najlepszą opiekę.

Pozostałe informacje

Lublinalia 2025: Bilety już w sprzedaży, ale jeszcze nie wiadomo, kto wystąpi
23 maja 2025, 0:00

Lublinalia 2025: Bilety już w sprzedaży, ale jeszcze nie wiadomo, kto wystąpi

Znamy datę imprezy, wiemy ile kosztują bilety, ale nie wiemy, kto jest na liście wykonawców. A organizatorzy Lublinaliów zapewniają, że będą to "3 dni szalonej zabawy".

Wyrwa zabezpieczona
galeria

Ogromna wyrwa w Bugu zagrażała Jabłecznej. Ale znaleźli na to sposób

100-metrowa wyrwa w Bugu już nie zagraża prawosławnemu klasztorowi w Jabłecznej. Wody Polskie wydały blisko pół miliona złotych na zabezpieczenie linii brzegowej.

Edach Budowlani przegrali na wyjeździe z mistrzem Polski ORLEN Orkanem Sochaczew

Edach Budowlani rozbici w Sochaczewie

Edach Budowlani nie mieli za wiele do powiedzenia w Sochaczewie. Ekipa z Lublina musiała się pogodzić z wysoką porażką z tamtejszym ORLEN Orkanem 10:43.

54-latek zabił swoją partnerkę? Sprawę bada policja

54-latek zabił swoją partnerkę? Sprawę bada policja

Najbliższe 3 miesiące w areszcie spędzi 54-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego, który podejrzewany jest o zabójstwo swojej 57-letniej partnerki.

Konklawe po śmierci Franciszka. Znana jest data wydarzenia

Konklawe po śmierci Franciszka. Znana jest data wydarzenia

Watykan poinformował, że konklawe po śmierci papieża Franciszka odbędzie się 7 maja.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego - uważajmy na rowerzystów i motocyklistów

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego - uważajmy na rowerzystów i motocyklistów

Wraz z nadejściem wiosny na drogi województwa lubelskiego wrócili motocykliści i rowerzyści. Sprzyjająca aura zachęca do jazdy, jednak policja przypomina – bezpieczeństwo musi być priorytetem dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Olimpiakos Tarnogród w sobotę przegrał wysoko z Pogonią 96 Łaszczówka

Zamojska klasa okręgowa. Hokejowy wynik w Tarnogrodzie

W jednym z najciekawiej zapowiadających się spotkań 22. kolejki Olimpiakos Tarnogród mierzył się u siebie Pogonią 96 Łaszczówka. Mecz był bardzo emocjonujący, bo padło w nim aż dziewięć goli, a po końcowym gwizdku z wygranej cieszyli się goście

Pozostałości przedwojennej dzielnicy żydowskiej odkopane w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Pozostałości przedwojennej dzielnicy żydowskiej odkopane w Lublinie

Podczas prac ziemnych na Błoniach Zamkowych w Lublinie odkryto prawdziwą perełkę - pozostałości po zabudowie dawnej dzielnicy żydowskiej.

Szkło hartowane vs folia ochronna – co lepiej chroni ekran?

Szkło hartowane vs folia ochronna – co lepiej chroni ekran?

Ekran to najdelikatniejszy i jednocześnie jeden z najważniejszych elementów każdego smartfona. Uszkodzenie wyświetlacza może być nie tylko kosztowne w naprawie, ale też uciążliwe w codziennym użytkowaniu. Dlatego coraz więcej użytkowników decyduje się na zabezpieczenie ekranu zaraz po zakupie telefonu. Do wyboru mamy dwie podstawowe opcje: szkło hartowane i folia ochronna. Które rozwiązanie jest lepsze? Przyjrzyjmy się obu metodom zabezpieczania wyświetlacza, ich wadom, zaletom i zastosowaniom.

Ocieplenie domu – jaki materiał wybrać?

Ocieplenie domu – jaki materiał wybrać?

Przyjemny, ciepły dom to marzenie każdego właściciela. Dobry materiał izolacyjny sprawia, że zimą oszczędzamy na ogrzewaniu, a latem wnętrze nie nagrzewa się nadmiernie. Przyjazna atmosfera w domu to też mniejszy stres związany z przeciągami czy wilgocią. Zanim podejmiesz decyzję o konkretnym rozwiązaniu, warto przyjrzeć się zaletom i ograniczeniom najpopularniejszych technologii.

Piłkarze Tura Milejów są już bardzo blisko awansu do IV ligi

Siedem goli Tura Milejów w meczu z Hetmanem Gołąb, wyniki lubelskiej okręgówki

Tur Milejów nie zatrzymuje się w drodze po awans do IV Ligi. Podopieczni Tomasza Zająca rozbili Hetmana Gołąb aż 7:2.

UOKiK bada rynek odpadów w Lublinie. Przeszukania w Kom-Eko i Koma Lublin

UOKiK bada rynek odpadów w Lublinie. Przeszukania w Kom-Eko i Koma Lublin

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące możliwego porozumienia ograniczającego konkurencję na rynku odbioru i zagospodarowania odpadów w Lublinie. Sprawa dotyczy dwóch firm: Kom-Eko i Koma Lublin.

Wybierz klapki na lato i ciesz się komfortem w upalne dni

Wybierz klapki na lato i ciesz się komfortem w upalne dni

Wysokie temperatury w czasie lata sprawiają, że zamknięte obuwie przestaje się sprawdzać. Zamiast niego warto sięgnąć po klapki, które są lekkie i pozwalają stopom odpocząć. Co więcej, znakomicie prezentują się w towarzystwie zwiewnych letnich strojów. Jeśli zatem szukasz wygodnych klapków dla siebie, sprawdź, po jakie modele warto sięgnąć w sklepie.

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

Wózki widłowe to nieocenione narzędzia w magazynach, na budowach i w centrach logistycznych. Choć obsługa tych maszyn wydaje się prosta, to w praktyce wiele osób popełnia błędy, które mogą prowadzić do uszkodzenia towaru, awarii sprzętu, a nawet groźnych wypadków. Oto pięć najczęstszych pomyłek, których warto unikać, aby praca była bezpieczna i efektywna.

Po wyjazdowym remisie z LZS Sielczyk trener Orląt Łuków Adrian Świderski podał się do dymisji

Orlęta Łuków bez trenera, 11 goli Lutni Piszczac i wszystkie wyniki bialskiej okręgówki

Podział punktów w meczu LZS Sielczyk z Orlętami Łuków sprawił, że do dymisji podał się szkoleniowiec łukowian Adrian Świderski. Dymisja została przyjęta. ŁKS Łazy wygrał po raz pierwszy w rundzie wiosennej. Rezerwy Podlasia II Biała Podlaska lepsze od Unii Krzywda. Victoria Parczew rozbiła Kujawiaka Stanin, a Az-Bud Komarówka Podlaska Sokoła Adamów. Lutnia Piszczac rozgromiła Grom Kąkolewnica 11:1.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium