Rozmowa z lek. med. Joanną Telecką, specjalistą reumatologiem z Centrum Medycznego Specjalistyka Czechów w Lublinie
- Nie ma takiej jednostki chorobowej. Reumatyzmem popularnie nazywa się przewlekłe, nieurazowe bóle ze strony układu ruchu. Natomiast osoby z procesami zapalnymi stawów lepiej się czują w temperaturach chłodniejszych, a nawet leczone są krioterapią. Ci, którzy cierpią na chorobę zwyrodnieniową stawów, lepiej znoszą ciepło, ale i sucho. Gdy jest duża wilgotność powietrza, czują się gorzej. Naturalnie ekspozycja na słońce także musi być umiarkowana i stosowana z rozsądkiem. Generalnie jednak, jeśli idzie o choroby stawów, nie ma sezonowości.
• Czy znamy przyczynę chorób stawów?
- To zależy jakich, ponieważ jest ich wiele. Przyczyną może być zapalenie bakteryjne albo odkładanie się kryształków kwasu moczanowego, ale również wiele czynników, takich jak autoagresja organizmu. Sądzi się że niektóre choroby stawów mogą być dziedziczone, inne są skutkiem zaburzeń metabolizmu etc.
• Dzieci też chorują?
- Kiedyś tzw. reumatyczna gorączka dzieci zbierała nawet śmiertelne żniwo. Okazało się, że jej przyczyną był paciorkowiec podatny na penicylinę. Choroba praktycznie już nie istnieje.
• Czy można podjąć jakieś działania profilaktyczne?
- Warto się pozbyć nadwagi, jeśli ktoś cierpi na zwyrodnienie stawów kolanowych i biodrowych. Bardzo ważny jest ruch, nie powinno się dopuścić do usztywnienia stawów. Ruch poprawia ich ukrwienie. Ruch powinien być systematyczny, codzienny, a nie raz w tygodniu. Można wyeliminować wyroby wysokoprzetworzone i zawierające dużą ilość tłuszczu. Są preparaty z chrząstek - to suplement diety, bo z naszego menu znikają potrawy takie jak galaretki, auszpiki. Trzeba spożywać więcej wapnia, ryb.