Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

7 kwietnia 2018 r.
21:12

Dostali bransoletki, które będą nosić przez całą dobę. 135 osób przystąpiło do projektu

Czarna opaska z czerwonym guzikiem. Przyciśniecie tego guzika jest równoznaczne z wezwaniem pomocy. W środę 135 osób z powiatu kraśnickiego otrzymało urządzenia, które mogą uratować im życie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Jesteśmy pierwsi w województwie lubelskim i cieszę się, że to może być projekt, który zapoczątkuje nową erę w medycynie. Odciąży nieco szpitalne oddziały ratunkowe i izby przyjęć, ale da też poczucie bezpieczeństwa seniorom i ich dzieciom. A to dlatego, że dzięki tej opasce, która reaguje na upadki, na utratę przytomności, osoby samotne otrzymają szybko pomoc. I to jest dla nas najważniejsze – podkreśla Andrzej Maj, starosta kraśnicki. Powiat, którym kieruje, wspólnie z dziewięcioma gminami realizuje unijny projekt „Czerwony Guzik Życia”.

– Powiat kraśnicki jest liderem tego projektu – zaznacza Andrzej Kloc z Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. – Po tym, jak powiat złożył wniosek, informacja szybko się rozeszła. O opasce życia była też mowa na konwencie starostów. Inne samorządy też zaczęły składać podobne wnioski.

Seniorzy

W projekcie „Czerwony Guzik Życia” bierze udział 135 osób. Pochodzą praktycznie z całego powiatu kraśnickiego, z wyjątkiem Kraśnika, ponieważ to miasto jako jedyne z powiatu do projektu nie przystąpiło.
Rekrutację do projektu prowadziły ośrodki pomocy społecznej. 

– Projekt zakładał, aby wśród tych osób były osoby niepełnosprawne, niesamodzielne, w większości kobiety – wylicza Katarzyna Michalczewska ze Starostwa Powiatowego w Kraśniku, kierownik projektu „Czerwony Guzik Życia”. – Większość tych osób, tak jak projekt zakładał, pochodzi z terenów wiejskich.

W środę w Kraśniku oficjalnie rozpoczęto realizację tego 2-letniego projektu. Seniorzy otrzymali urządzenia i dowiedzieli się jak one działają. – Dziś osoby te są o wiele bardziej bezpieczne niż jeszcze wczoraj – podkreśla starosta kraśnicki. – Mam dużą nadzieję, że będziemy dalej rozwijać ten projekt. Liczę też na to, że będziemy udoskonalać urządzenia, które seniorzy otrzymali, że dojdą dodatkowe funkcje jak np. pomiar ciśnienia tętniczego.

Guzik życia

Zestawy, które w środę otrzymali seniorzy z powiatu kraśnickiego składają się ze smartfona i bransoletki, którą nosi się całą dobę. – Te zestawy mają zabezpieczyć osoby starsze przed nieszczęśliwymi zdarzeniami losowymi – wyjaśnia Rafał Kopeć z firmy ZETO-Rzeszów, która dostarczyła urządzenia. – Dzięki tym urządzeniom, zwłaszcza opasce, którą osoby uczestniczące w projekcie będą nosić na nadgarstku, będzie możliwe wezwanie pomocy. Stanie się tak w momencie naciśnięcia przycisku. Telefon tak naprawdę jest potrzebny do tego, aby z taką osobą się skontaktować. Po rozmowie na miejsce jest wysyłana karetka pogotowie lub ewentualnie do seniora udaje się koordynator lokalny, który będzie mógł zareagować w konkretnej sytuacji.

A jeśli nikt telefonu nie odbierze? – Wtedy z automatu jest powiadamiany koordynator bądź wysyłana jest karetka – wyjaśnia Kopeć.

Centrum w Krakowie

Sygnały są odbierane w centrum medycznym w Krakowie. – Te urządzenia są na tyle inteligentne, że są z Krakowa od razu namierzone i natychmiast wiadomo, czyje urządzenie wezwało pomoc – opisuje dr Marek Kos, dyrektor SPZOZ w Kraśniku, pomysłodawca projektu „Czerwony Guzik Życia”. – W centrum pracują wykwalifikowani ratownicy medyczni. Osoby te mają non stop podgląd na mapę, na której są wyświetlane zgłoszenia – opisuje Kopeć.

– Osoby, które pracują w centrum w Krakowie kontaktują się z opiekunami tych osób lub rodziną albo z ratownictwem medycznym i tym osobom jest natychmiast wzywana pomoc – dodaje dyrektor Kos. – Dzięki temu osoby starsze czują się bezpieczniej. Wiedzą, że mają takie urządzenie, które w razie pilnej sprawy pomogą im skontaktować się ze służbami medycznymi.

W systemie, do którego mają dostęp zarówno ratownicy z Krakowa, jak też koordynatorzy lokalni mogą znaleźć się informacje dotyczące m.in. stanu zdrowia danej starszej osoby, na co choruje i jakie leki przyjmuje. – Ratownik ma dostęp do takich informacji i może podjąć odpowiednie decyzje – dodaje Kopeć.

Zofia Pawłocka, mieszkanka gminy Dzierzkowice, 78 lat

– O programie dowiedziałam się w ośrodku zdrowia. Spodobała mi się ta propozycja. Mieszkam sama, choć rodzinę mam w pobliżu. Z tym urządzeniem na pewno będę czuła się bezpieczniej. Myślę, że moja rodzina również.

Krzysztof Kołtun, mieszkaniec gminy Wilkołaz, 69 lat

– Moja żona pracowała kiedyś w urzędzie gminy i tam się o tym programie dowiedziała. Ja choruję od wielu lat na serce. Mieszkam razem z żoną. Myślę, że z przyzwyczajeniem się do bransoletki nie będzie problemu. A czy to urządzenie zda egzamin? Zobaczymy.

Zofia Mazurek, mieszkanka gminy Gościeradów, 80 lat

– Kiedy pracowałam w Londynie, spotkałam się z podobnym urządzeniem. Nosiły je starsze osoby. To był telefon z czerwonym guzikiem. Niektórzy mieli też takie wisiorki z guzikiem. Dlatego bardzo się cieszę, że i ja doczekałam się takich czasów, że również w naszym krają są takie urządzenia dostępne.

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium