Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

7 listopada 2021 r.
20:19

Gdzie szpital chce kłaść chore dzieci? Urząd informuje, a my pytamy medyków jak jest naprawdę

Szpital przy al. Kraśnickiej w Lublinie
Szpital przy al. Kraśnickiej w Lublinie (fot. Archiwum DW)

Oddział dziecięcy to cztery łóżka, a opiekę medyczną sprawują lekarze z oddziału neonatologicznego – nadal utrzymuje dyrekcja szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie. – Chcą kłaść chore dzieci obok kobiet, które dopiero urodziły i noworodków czy na sali intensywnej opieki nad wcześniakami? – pytają ironicznie medycy i twierdzą, że łóżka stoją, ale w magazynie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W czwartek Urząd Marszałkowski wysłał do mediów informację prasową poświęconą w całości opiece pediatrycznej w szpitalu przy al. Kraśnickiej w Lublinie. Dyrekcja zapewnia w niej: – Przez cały okres pandemii Oddział Dziecięcy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie funkcjonował w strukturze placówki.

To reakcja na nasze publikacje o katastrofalnej sytuacji w pediatrii w całym regionie, na którą wskazywali w rozmowach z Dziennikiem nie tylko medycy, ale też rodzice pacjentów. Jeden z problemów to oddziały dziecięce, które funkcjonują, ale tylko na papierze. W praktyce nie przyjmują chorych. Tak jest między innymi w szpitalu przy Kraśnickiej. Tymczasem w przesłanej informacji prasowej dyrektor szpitala utrzymuje, podobnie, jak wcześniej w rozmowach z Dziennikiem, że „oddział dziecięcy to cztery łóżka, a opiekę medyczną sprawują lekarze z oddziału neonatologicznego, którzy posiadają specjalizację pediatryczną”.

– Te łóżka są w magazynie póki co, na oddział nie trafiły. Nie wiem jak dyrektor chciałby je upchnąć i czy naprawdę uważa, że zachowa warunki jakiejkolwiek izolacji. Jeśli zgodę wyda na to sanepid, to byłoby to chore – mówi nam osoba, która bardzo dobrze zna sytuację na oddziale neonatologicznym. Dodaje, że na neonatologii „nie ma miejsca na łóżka pediatryczne”.

– Na poziomie minus jeden jest oddział covid dla ciężarnych i matek z noworodkami, na poziomie zero - izba przyjęć, na pierwszym piętrze porodówka i oddział wcześniaków, na drugim leżą matki i noworodki, a na trzecim działa ginekologia operacyjna – tłumaczy nasz rozmówca. I nie kryje ironii: – Czy dyrektor chce chore dziecko kłaść obok kobiet, które przed chwilą urodziły i noworodków, czy na sali intensywnej opieki nad wcześniakami?

W piątek zapytaliśmy o to dyrektora szpitala. Chcieliśmy także wiedzieć czy na oddział dziecięcy zostali ostatnio przyjęci pacjenci. – Jeśli chodzi o wirus RSV, który atakuje najmłodszych pacjentów, to w strukturach szpitala nie funkcjonuje oddział zakaźny, gdzie leczone są dzieci zarażone tym wirusem. Nie występuje więc zagrożenie epidemiologiczne – stwierdza Piotr Matej, dyrektor szpitala. I powtarza: – Na Oddziale Neonatologii są wydzielone cztery łóżka przynależne do Oddziału Pediatrii.

Na pytanie o przyjęcia pacjentów na pediatrię nie odpowiedział. Zaznaczył natomiast: – Mam nadzieję, że moje odpowiedzi zamykają temat funkcjonowania Oddziału Pediatrycznego i świadczenia dzieciom pomocy medycznej w placówce przy al. Kraśnickiej.

W informacji prasowej szpital zaznacza, że cały czas zapewnia dzieciom opiekę. Tyle, że wskazuje na porady w ramach nocnej i świątecznej opieki medycznej, których od maja do końca października tego roku miało być blisko 1700. Chwali się też pomocą udzieloną dzieciom w ciągu ostatnich kilku miesięcy w ramach… oddziału toksykologii. To o tyle dziwne, że ma to niewiele wspólnego z problemami w pediatrii i brakiem oddziałów dziecięcych, a toksykologia zawsze przyjmowała dzieci po zatruciach.

Dyrekcja nadal jednak zapewnia, że „między drugą, a trzecią falą szpital próbował odtworzyć oddział dziecięcy, ale było w tym czasie zaledwie kilku pacjentów. Sytuacja powtórzyła się po trzeciej fali pandemii. Prawdopodobnie rodzice korzystali z pomocy w innych szpitalach lub poradniach”.

Zdaniem dyrekcji, sytuację ma zmienić planowane połączenie ze szpitalem im. Jana Bożego. – Mam nadzieję, że nastąpi to w ciągu kilku najbliższych miesięcy. A to oznacza, że oddział pediatrii będzie działał i to w znacznie lepszych warunkach lokalowych oraz kadrowych – twierdzi dyr. Matej.

Będzie dyskusja o pediatrii?

Senator Jacek Bury (Polska 2050) zaapelował do posła Michała Krawczyka o pilne zwołanie posiedzenia Lubelskiego Zespołu Parlamentarnego. To reakcja na nasz piątkowy artykuł o śmierci 18-miesięcznego chłopca kilka godzin po wypisie z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego. Senator wnioskuje do przewodniczącego zespołu o podjęcie działań wyjaśniających i kontrolujących oddziały pediatrii w tym szpitalu oraz wszystkich pozostałych funkcjonujących oddziałów dziecięcych na terenie województwa lubelskiego. To na razie jedyna reakcja parlamentarzystów na artykuły Dziennika Wschodniego na temat zapaści w lubelskiej pediatrii. (pab)

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Weronika Sosnowska (zdjęcie jeszcze z czasów pracy w stadninie Michałów)

Bez politycznej przeszłości, za to z doświadczeniem w hodowli. 33-letnia nowa szefowa stadniny

Weronika Sosnowska, dotychczas główna hodowczyni została nową szefową stadniny w Janowie Podlaskim. Stanowisko obejmuje po rezygnacji Leszka Świętochowskiego.

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium