Dlaczego trzeba odtwarzać brakujące zęby? Na czym polega implantoprotetyka? Dlaczego implanty są lepsze od tradycyjnych mostów i protez? Agnieszka Krawczyk, stomatolog i właścicielka gabinetu Beauty Dental w Lublinie radzi, jak dbać o piękny uśmiech.
- Nie wszyscy pacjenci są tego świadomi. Dotyczy to głównie młodych ludzi. Jeśli nie uzupełnimy brakujących zębów, pozostałe zaczną się przechylać i wysuwać z zębodołów, bo nie będą miały wystarczającego podparcia - tłumaczy dr n. med.
Agnieszka Krawczyk, specjalista protetyk. - Ma to także wpływ na przebieg leczenia. Jeśli ząb został usunięty np. 10 lat wcześniej i nie został odbudowany, leczenie będzie znacznie dłuższe, a co za tym idzie znacznie droższe. W takich przypadkach stomatolog będzie najpierw musiał skorygować układ pozostałych zębów, a dopiero później odbudować brakującego zęba.
Obecnie najdroższą, ale zarazem najbardziej skuteczną metodą odbudowy zębów jest implantologia. - Dzięki niej pacjent ma spokój na bardzo długi czas, ponieważ implant jest wszczepiany w kość. Nad nim jest część koronowa zęba, którą odbudowujemy. To tzw. implantoprotetyka - wyjaśnia dr Krawczyk. - Dzięki implantom kość nie zanika, jak w przypadku innych tańszych metod np. mostów czy protez. Odbudowa dotyczy pojedynczego zęba, nie ma więc konieczności ingerowania w sąsiednie zęby, tak jak to się np. dzieje przy wspomnianym moście. Most musi mieć większe podparcie, dlatego jest "zawieszony” na sąsiednich zębach.
Choć na implanty trzeba wydać więcej niż na tradycyjne metody odbudowy zębów, w dłuższej perspektywie jest to lepsza inwestycja.
- Implant wszczepiany jest na stałe, wymieniana jest tylko część koronowa. Natomiast w przypadku mostów czy protez wymieniamy wszystko - podkreśla dr Krawczyk. - Skuteczna protetyka jest również ważna z oczywistych względów estetycznych.