UMCS zapowiada na czwartek kolejne informacje na temat dostawy do Lublina najnowocześniejszego rezonansu magnetycznego w Polsce. Takiego urządzenia nie ma od Heidelbergu w Niemczech do Seulu w Korei Południowej, a na całym świecie jest ich tylko 40.
- To unikalne urządzenie, jego produkcja trwa od półtora roku do dwóch. Nasze już powstaje i trafi do nas pod koniec przyszłego roku - wyjaśnia dr Andrzej Stępniewski, kierownik projektu Ecotech-Complex.
Rezonans będzie miał pole magnetyczne o mocy 7 tesli i średnicę otworu wynoszącą 60 cm. - Pozwoli z dużą precyzją określić zmiany w ciele człowieka, także te spowodowane przez choroby neurodegeneracyjne, takie jak choroba Alzheimera, Parkinsona, czy padaczka. To choroby cywilizacyjne, coraz bardziej powszechne, przy czym opieka nad chorymi jest bardzo kosztowna. Wczesna diagnostyka umożliwia stosowanie leków spowalniających te schorzenia. Na naszym rezonansie będzie można prowadzić badania, które będą pokazywały początki tych chorób - tłumaczy dr Stępniewski.
Cały Ecotech-Complex pochłonie blisko 150 mln złotych. 50 milionów kosztuje budowa samego budynku, podzielonego na cztery moduły: biologiczno-medyczny, żywnościowy, rolniczy i biotechnologiczny. Pozostała część tej kwoty trafi na wyposażenie obiektu. Koszt zakupu rezonansu to 30 milionów złotych.