Dziesięć procent nastolatków przyznaje się do seksu z przypadkową, dopiero co poznaną osobą. Co trzeci z tej grupy nie stosował wtedy antykoncepcji.
Cena nie ma wpływu
Niewielkim powodzeniem cieszą się spirale (2,2 proc.) i tzw. metody naturalne (czasowa abstynencja seksualna)- 2 proc. Większość badanych przyznawała, że to nie cena środka antykoncepcyjnego miała wpływ na wybór metody zabezpieczania przed ciążą
reklama
Wzrasta zainteresowanie hormonami
- Młodzi ludzie korzystają z różnych metod antykoncepcyjnych stosunkowo często, ale nieregularnie i nie jest to zjawisko powszechne. Jest to efektem niedostatecznej wiedzy na temat współżycia seksualnego i braku edukacji w tej dziedzinie - twierdzi ginekolog Grzegorz Południewski, prezes Towarzystwa Rozwoju Rodziny. - To, że młodzież chętniej sięga po prezerwatywy niż inne środki antykoncepcyjne, wynika przede wszystkim z faktu, iż są one powszechnie dostępne, można je kupić praktycznie wszędzie: w supermarkecie, na stacji benzynowej. Nie ma potrzeby wybierać się do lekarza czy do apteki. Inaczej jest w przypadku preparatów, które wymagają regularnych wizyt u specjalisty, dlatego pod tym względem pozyskanie innych środków może być uważane za kłopotliwe.
Jednak mimo tych niedogodności daje się zauważyć coraz większe zainteresowanie metodami hormonalnymi, zwłaszcza wśród dziewcząt, które chcą dbać o własne zdrowie.
Romantycznie i pod presją
CBOS zapytał młodociane matki, co je skłoniło do rozpoczęcia kontaktów seksualnych. Część przyznawała, że po prostu była zakochana i chciała okazać partnerowi, że jej na nim zależy. Nie bez znaczenia dla tej grupy badanych był jednak również model zachowań akceptowanych przez rówieśników. - Większość już to przeżyła, głupio mi było powiedzieć, że ja jeszcze nie - przyznała jedna z respondentek. Inne powody rozpoczęcia współżycia to:
atrakcyjność seksu ("to jest takie fajne, że trzeba z tego skorzystać, w ogóle wstyd, żeby nie uprawiać seksu"), ciekawość ("każdy chce zobaczyć jak to jest"), poczucie dojrzałości, presja partnera, perspektywa przymusowego czasowego rozstania chłopaka i dziewczyny (planowany wyjazd za granicę).
Badacze stwierdzili też jeszcze jedno: nastolatki, które nie stosowały środków antykoncepcyjnych wierzyły, że po prostu nie zajdą w ciążę. Cześć zaś nie widziała potrzeby stosowania jakichś zabezpieczeń, bo była zakochana.