Jutro w Lublinie pojawi się odbywający wakacyjne tournee po Polsce autobus do poboru krwi im. Jana Pawła II. Najnowocześniejszy w Europie ambulans odwiedzi miasto w ramach "Wakacyjnej trasy Fundacji Krewniacy i ING Usługi Finansowe”.
Zebrana w trakcie akcji krew przekazana zostanie stacji krwiodawstwa obsługującej akcję i trafi do ofiar wypadków i osób potrzebujących transfuzji krwi, leczących się w placówkach medycznych Lublina.
– Najważniejsze, że możemy pomóc naszym bliskim, rodzinie, znajomym, sąsiadom. Owszem, jest to ogólnopolska akcja, ale o wymiarze lokalnym – mówi Marcin Velinov, prezes Fundacji Krewniacy.
Każda osoba, która pojawi się na akcji w Lublinie otrzyma pamiątkę – rodzinny portret wykonany w profesjonalnym atelier fotograficznym zorganizowanym przez ING. Firma zadba również o najmłodszych, przejmując nad nimi opiekę w czasie, kiedy rodzice oddawać będą krew w ambulansie.
Autobus Krewniaków i ING będzie zbierał krew w Lublinie na Placu Litewskim w piątek od godz. 10 do 16. Lublin jest już kolejnym przystankiem na trasie. Wcześniej zbiórki krwi odbywały się w Sosnowcu, Krakowie, Szczecinie, Mrągowie, Łodzi i Wrocławiu.
Kto może oddać krew?
– osoby, u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała;
– osoby, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miały wykonanych diagnostycznych badań i zabiegów endoskopowych (gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii);
– osoby, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie były leczone krwią lub jej składnikami.
Dawstwo krwi i jej składników
– Oddanie osocza (plazma) - dawca oddaje tylko osocze w odstępach nie krótszych niż 2 tygodnie, jednak nie więcej niż 15 l rocznie;
– Oddanie płytek krwi - zabiegi mogą być wykonywane nie częściej niż 12 razy w roku.
Jak przygotować się do oddania krwi?
– być wyspanym
– spożyć lekki posiłek (np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem)
– wykluczyć z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego: mleko, masło, kiełbasę, pasztet, śmietanę, rosół, tłuste mięso oraz jajka orzeszki ziemne i ciasta kremowe
– ograniczyć palenie papierosów
– nie zgłaszać się do oddania krwi w przypadku przeziębienia (katar) lub przyjmowania leków
– nie spożywać uprzednio (24 h.) alkoholu
Ważne informacje:
– organizm w ciągu zaledwie kilku godzin uzupełnia ilość KRWI, która została oddana; dawca nie odczuwa żadnych dolegliwości;
– sprzęt do poboru krwi jest jednorazowy, warunki poboru sterylne;
– każdy dawca jest badany laboratoryjnie przed pobraniem, aby ustalić czy odpowiada wymaganiom zdrowotnym;
– krew każdego dawcy jest także badana na obecność zarazków chorób wenerycznych, AIDS czy żółtaczki zakaźnej;
– o przydatności krwi dawcy decyduje wynik badania i testy – profesjonalne zasoby techniczne pozwalają na szczegółową kontrolę dawcy.