Mówi się o tej podstępnej chorobie, że może złamać życie.
- Przeczytałam o tej chorobie w Internecie i postanowiłam wcześniej się zbadać - mówi Anna G., która czeka na badanie przed Poradnią Leczenia Osteoporozy w lubelskim szpitalu przy al. Kraśnickiej. - Nie chcę się na stare lata połamać i jeździć na wózku. Wolę wcześniej wiedzieć, czy nie grozi mi osteoporoza.
Po trzydziestym roku życia dochodzi do utraty ok. 0,5-1,5 proc. masy kostnej.
U wielu ludzi proces ten zachodzi gwałtownie - i wtedy mówi się o osteoporozie.
Osoby zagrożone to:
• Kobiety po menopauzie, osoby cierpiące na zaburzenia hormonalne tarczycy, na cukrzycę, chorzy na zapalenie stawów, osoby przyjmujące sterydy.
• Młode osoby raptownie odchudzające się, cierpiące na anoreksję.
• Mężczyźni, u których jest już obniżony poziom testosteronu, palą tytoń, spożywają duże ilości alkoholu, mają nadwagę. Ocenia się, że choruje jeden na pięciu-ośmiu mężczyzn po pięćdziesiątce.
Objawy
Ryzyko zgonu na skutek złamania szyjki kości udowej u kobiet jest porównywalne z rakiem piersi. Gorzej przechodzą złamania mężczyźni.
W okresie menopauzy więcej kobiet jest hospitalizowanych z powodu złamań niż raka piersi. Jeden na osiemnastu mężczyzn łamie kości z powodu osteoporozy.
Zapobieganie
• Pamiętaj - złamaniom sprzyjają śliskie buty i podłogi, płytki w łazience, zagrożeniem jest wchodzenie na stołki, wychodzenie z wanny, podnoszenie z podłogi ciężkich przedmiotów.
• Trzeba prowadzić aktywne życie - marsze, rower, pływanie etc.
• Kobiety stosujące hormonalną terapię zastępczą zmniejszają ryzyko osteoporozy. (Kmo)
Ekspert wyjaśnia - Masz dwa punkty? To niedobrze…
Technik rentgenowski z Pracowni Densytometrycznej lubelskiego Instytutu Medycyny Wsi
- Badanie densytometryczne jest nieinwazyjne, szybkie i dostępne. Przy pomocy lampy rentgenowskiej małej mocy skanuje się wybrane, najważniejsze fragmenty kośćca. Najczęściej jest to odcinek lędźwiowy kręgosłupa, kość szyjki udowej i przedramię. Takie trzypunktowe badanie uważa się za najbardziej miarodajne. Ale jeśli potwierdzi się osteoporoza w dwóch punktach - w kręgosłupie lędźwiowym i kości szyjki udowej, to najczęściej oznacza, że dotknięty jest nią cały system kostny pacjenta.
(Kmo)
Ile to kosztuje
• Do Poradni Leczenia Osteoporozy w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym
im. St. kardynała Wyszyńskiego trzeba mieć skierowanie od lekarza rodzinnego. Specjalista przyjmujący w poradni kieruje pacjenta na bezpłatne badanie densytometryczne, jeśli uzna, że jest ono potrzebne. Można je także wykonać prywatnie - znacznie taniej ni z IMW: za badanie jednopunktowe zapłacimy 30 zł, za badanie dwóch odcinków - 50 zł.
(Kmo)