1 stycznia szpital wojewódzki im. Jana Bożego jako pierwszy w Lublinie zacznie realizować program Koordynowanej Opieki nad Kobietą w Ciąży.
Chodzi o nowy pakiet świadczeń w ramach kompleksowej, ciągłej opieki medycznej nad kobietą w okresie ciąży, porodu, połogu oraz jej nowo narodzonym dzieckiem. Do programu można się zgłosić na każdym etapie ciąży.
– W ramach koordynowanej opieki nad bezpieczeństwem mamy i dziecka będzie czuwać zespół złożony z lekarza ginekologa, położnej oraz lekarzy naszego szpitala. Zespół będzie zapewniał całość opieki nad matką i dzieckiem od momentu potwierdzenia ciąży lub zgłoszenia się pacjentki, do czasu ukończenia przez dziecko pierwszych sześciu tygodni życia – tłumaczy Sylwia Piętal, kierownik Działu Marketingu i Rozwoju szpitala wojewódzkiego im. Jana Bożego w Lublinie. Dodaje, że opieka po urodzeniu dziecka będzie obejmować między innymi wizyty położnej w domu oraz konsultacje w zakresie karmienia piersią.
Połączenie podstawowej opieki zdrowotnej, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz leczenia szpitalnego umożliwi ciągłość i terminowość wszystkich badań diagnostycznych.
Jak zapewnia szpital, po złożeniu deklaracji KOC kobieta ma gwarancję realizacji świadczeń przez zespół medyczny (lekarz, położna, edukator laktacyjny), opiekę w ośrodku o odpowiednim poziomie referencyjnym i możliwość konsultacji przez całą dobę. Do tego porady doświadczonych położnych, które pomogą m.in. w opracowaniu planu opieki przedporodowej i porodu, badania laboratoryjne (m.in. analityczne i mikrobiologiczne) oraz edukację laktacyjną.
Program zapewnia także szkołę rodzenia, hospitalizacje z zakresu patologii ciąży w przypadku wskazań medycznych, świadczenia związanie z porodem, w tym możliwość wykonania znieczulenia zewnątrzoponowego do porodu fizjologicznego, a także opiekę nad noworodkiem i specjalistyczne świadczenia neonatologiczne.
W przypadku powikłań położniczych lub dotyczących noworodka opiekę zapewni ośrodek trzeciego poziomu referencyjnego (do takich placówek trafiają najtrudniejsze przypadki). Po porodzie matki dostaną ankietę, w której będą mogły ocenić jakość opieki.
Jak przystąpić do programu
Pacjentki mogą zgłaszać się osobiście do szpitala przy ul. Lubartowskiej 81, gdzie znajduje się: Oddział Położniczy z Oddziałem Patologii Ciąży, Oddział Noworodków i Wcześniaków, Oddział Ginekologii z pododdziałem Ginekologii Onkologicznej, Oddział Anestezjologii oraz Wojewódzka Przychodnia Ginekologiczno-Położnicza.