Uniwersytet Medyczny w Lublinie będzie edukował licealistów i seniorów jak postępować, gdy jesteśmy w pobliżu osoby z krwotokiem lub oznakami wstrząsu krwotocznego.
Lubelska uczelnia zyskała ministerialne dofinansowanie na projekt „Krwotok jako zagrożenie życia. Pierwsza pomoc w zapobieganiu zgonom. Apteczka pierwszej pomocy”.
- Chcemy spotkać się z tymi osobami na wykładach, bo teoria to podstawa. Spotkania będą organizowane na Uniwersytecie Trzeciego Wieku oraz w liceach na terenie województwa, które się do nas zgłoszą. Będą również zajęcia praktyczne, w grupach 10-osobowych, organizowane w Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. W planach mamy także zorganizowanie seminarium, na które zaprosimy specjalistów z całej Polski, którzy mają doświadczenie w opatrywaniu ran czy zapobieganiu śmierci na skutek krwotoku. Dodatkowo opracowany zostanie zbiór rekomendacji z informacjami np. co powinniśmy posiadać w domu czy w samochodzie, aby móc udzielić pierwszej pomocy – mówi inicjatorka projektu, dr n. med. Maja Chrzanowska-Wąsik z Samodzielnej Pracowni Medycznych Czynności Ratunkowych i Ratownictwa Specjalistycznego UM w Lublinie. - Pomyśleliśmy, że trzeba coś zrobić, żeby poprawić świadomość społeczną na temat śmierci związanej z krwotokami. Te dwie grupy społeczne często ulegają urazom i u nich również widoczna jest obawa przed udzielaniem pomocy. Będziemy starać się przełamywać te lęki i edukować – dodaje.
Jak wspomina inicjatorka projektu, znaczna część osób nie wie, jak postępować z krwotokami, a niekiedy trzeba szybko reagować, bo do śmierci może dojść już po kilkunastu minutach od niezatamowania krwawienia. Dodatkowo wiele osób ma obawy, że ich pomoc pogorszy sytuację poszkodowanego, z powodu niewystarczającej wiedzy jak to robić.
Projekt ma pomóc nauczyć się jak skutecznie i bezpiecznie pomagać, a przy tym ratować czyjeś życie. Projekt jest kolejną inicjatywą w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II – Popularyzacja nauki”. Łączna kwota dofinansowania wynosi 141 482 złotych. Rozpoczęcie działań edukacyjnych planowane jest w październiku, a zakończenie w lipcu następnego roku.