Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

30 marca 2022 r.
6:37

Rząd oszczędza, pandemia skończona. Testów na COVID-19 już prawie nie będzie

196 5 A A
– Korzystam wciąż z maseczki, bo chronię się nie tylko przed Covidem, ale też przed zwykłą grypą. Poza tym, wyrobiłam w sobie taki nawyk – mówi pani Leokadia, która robiła wczoraj zakupy w Biedronce przy al. Spółdzielczości Pracy w Lublinie
– Korzystam wciąż z maseczki, bo chronię się nie tylko przed Covidem, ale też przed zwykłą grypą. Poza tym, wyrobiłam w sobie taki nawyk – mówi pani Leokadia, która robiła wczoraj zakupy w Biedronce przy al. Spółdzielczości Pracy w Lublinie (fot. Maciej Kaczanowski)

Za dwa dni testy na COVID-19 niemal całkowicie znikną. Przychodniom nie będzie się już opłacało ich wykonywać, bo NFZ likwiduje dotychczasowe finansowanie. Szpital czy sanatorium, przyjmując pacjenta, nie będzie mógł już żądać wykonania testu. A minister zdrowia stara się stworzyć wrażenie, że COVID-19 to zwykła grypa

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od poniedziałku maseczki w miejscach publicznych (oprócz placówek ochrony zdrowia) nie są już obowiązkowe. Chory na COVID-19 nie trafia na izolację, znikła też kwarantanna. A czwartek to ostatni dzień testowania pacjentów z podejrzeniem koronawirusa, jaki znamy.

Skierowanie na test teoretycznie będzie mógł zlecić lekarz POZ, ale NFZ to… odradza. Wczoraj opublikował oficjalne zalecenia w tej sprawie. „W POZ nie zaleca się rutynowego testowania w kierunku SARS-CoV-2 pacjentów z gorączką i/lub objawami infekcji dróg oddechowych” – czytamy.

Ze zmian ucieszą się pacjenci, którzy nie chcieli testować się przed wizytą w szpitalu czy w sanatorium. Bo test od piątku nie może już być warunkiem leczenia.

„Wymaganie negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2, przed przyjęciem pacjenta do szpitala lub do poradni, narusza jego prawa” – informuje Ministerstwo Zdrowia.

Decyzja polityczna, a nie medyczna

NFZ poinformował także, że wstrzymuje odrębne finansowanie testów do diagnostyki SARS-CoV-2 przez apteki, laboratoria i mobilne punkty pobrań.

– Fundusz do tej pory płacił laboratoriom za każdego pacjenta. Teraz już tak nie będzie – przyznaje Mirosław Jakubczak, prezes lubelskiego Luxmedu. W związku z tym punkty testowania w kontenerach należące do tego centrum medycznego od piątku zaczną się zwijać. Podobnie jak wszystkie inne punkty mobilne.

– Nowe zasady to decyzja polityczna, a nie medyczna – uważa Tomasz Zieliński, prezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców. – Jest to tańsze podejście dla państwa, ale w ten sposób możemy przeoczyć moment, kiedy pojawi się radykalny przyrost zakażeń, a mutacja wirusa będzie bardziej zjadliwa niż obecnie – ostrzega.

Dlatego specjaliści zalecają, aby nie rezygnować ze środków ostrożności. – Maseczki nadal powinny być zakładane we wszystkich miejscach zamkniętych, tam gdzie są inni ludzie. Wchodzę do autobusu – wkładam maseczkę, do sklepu – tak samo – radzi dr Grażyna Semczuk, wojewódzki konsultant ds. chorób zakaźnych. – Maseczki chronią nie tylko przed Covidem, ale i przed innymi infekcjami grypowymi. Większość wirusów jest przenoszonych drogą kropelkową. Teraz mogą się nasilać zachorowania np. na ospę wietrzną.

Grypa nie zabija setek ludzi

Ministerstwo Zdrowia drastyczne zmiany w podejściu do koronawirusa tłumaczy tym, że wariant Omikron jest mniej groźny i mniej osób trafia do szpitali, mniej też umiera. NFZ w oficjalnych zaleceniach dla lekarzy pisze, że w tym momencie można „traktować COVID-19 jak inne infekcje dróg oddechowych”.

Wczoraj rano minister zdrowia Adam Niedzielski podał nawet statystyki, które miały pokazać, że więcej osób w tej chwili choruje na grypę. „Wyniki z ostatniego tygodnia: 50 290 COVID-19 i 82 700 grypa. W najbliższych dniach nadal powinna dominować druga z chorób” – napisał Niedzielski.

Problem w tym, że dane o grypie są dalekie od dokładności. Bo nie powstają na podstawie badań laboratoryjnych.

Lekarz Tomasz Zieliński wyjaśnia, że statystyki powstają na podstawie raportów wysyłanych raz w tygodniu przez przychodnie i odnoszą się nie tylko do samej grypy, ale i innych chorób górnych dróg oddechowych. – Są to raporty robione ręcznie, nikt ich nie weryfikuje. Więc tak naprawdę nie wiadomo, ile dokładnie jest przypadków grypy – mówi Zieliński.

Różnica jest także w śmiertelności obu chorób. W przytaczanym przez ministra zdrowia tygodniu 16-22 marca na grypę, według Państwowego Zakładu Higieny, nie zmarł nikt. Z raportu Ministerstwa Zdrowia wynika, że na COVID-19 w tym samym czasie zmarło 179 osób. A 553 ofiary śmiertelne, oprócz Covida, miały też inne choroby.

Wczoraj w szpitalach w województwie lubelskim było wciąż 430 chorych na COVID-19. 24 oddychały dzięki respiratorom.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium