Zaniedbana może doprowadzić do poważnych schorzeń.
Choroby alergiczne nazywane są jedną z epidemii współczesnego świata. Za ich częste występowanie obwinia się zbyt sterylny sposób życia (w krajach mało rozwiniętych są bardzo rzadkie), duże zanieczyszczenie środowiska i coraz większą liczbę sztucznie wytworzonych substancji i tworzyw, które nas otaczają.
Co to jest alergia
Substancje, które wywołują reakcje alergiczne nazywamy alergenami. To mogą być pyłki roślin, pokarmy, sierść i wydzieliny zwierząt, kurz. Układ immunologiczny, który chroni organizm przed niebezpiecznymi drobnoustrojami, reaguje na alergeny tak, jakby były zagrożeniem dla człowieka. Wtedy pojawiają się reakcje alergiczne: katar i zatkany nos, wysypki skórne, bóle brzucha i biegunka.
Katar albo wstrząs
Na alergeny reagujemy w bardzo różny sposób, a dolegliwości pojawiają się zazwyczaj w ciągu kilku minut od kontaktu z substancją alergizującą. To może być wysypka, rumień, zaczerwienienie i bąble na skórze, nasilony katar i zatkany nos, łzawienie spojówek, ból brzucha oraz biegunka. Reakcja alergiczna może przybrać postać ataku astmy z dusznością i kaszlem. W najcięższych postaciach alergii dochodzi do wstrząsu anafilaktycznego. Jest to nagła reakcja organizmu, której pierwszymi objawami są zawroty głowy, nudności, wymioty, duszności oraz utrata przytomności. Niebezpieczne dla życia są pojawiające się w czasie wstrząsu niewydolność oddechowa i zapaść układu krążenia. Dlatego gdy pojawią się takie objawy, należy się jak najszybciej udać do lekarza - bowiem reakcja wstrząsowa może doprowadzić do śmierci.
Ważna diagnostyka
O rodzaju alergenu wiele mówią objawy alergii. Kichanie, wodnista wydzielina z nosa, pieczenie i łzawienie oczu sygnalizują katar sienny. Napady kaszlu, duszność, świszczący oddech świadczą o astmie. Zaczerwienienie i swędzenie skóry po zjedzeniu niektórych pokarmów, to alergia pokarmowa. Podobne objawy skórne pojawiają się przy alergii kontaktowej.
W diagnostyce alergii stosuje się wiele rodzajów badań. Najpopularniejsze są testy skórne, punktowe lub płatkowe, podczas których wprowadza się pod skórę (punktowe) lub nakłada na skórę (płatkowe) substancje alergizujące.
Przy alergiach pokarmowych i kontaktowych stosuje się metodę eliminacji. Po kolei wyklucza się pokarmy lub substancje (np. kosmetyki, środki czystości, biżuterię z różnych metali) podejrzane o wywoływanie alergii.
Astmę diagnozuje się za pomocą badań spirometrycznych, które polegają na wykonywaniu pomiarów wdychanego i wydychanego powietrza.
Jak się wyleczyć
Alergii trudno się pozbyć, choć zdarza się, że zanika samoistnie. Ale w większości przypadków towarzyszy alergikowi do końca życia. Dlatego wymaga długofalowego leczenia, które skupia się na łagodzeniu przykrych reakcji alergicznych. Nie mniej istotne od łykania pigułek, jest unikanie substancji alergizujących. Osoby uczulone na kurz, białka roztoczy i zarodniki grzybów powinny urządzić mieszkania tak, by ułatwić sobie codzienne sprzątanie. Z kolei uczuleni na pyłki roślin, powinni w okresie pylenia unikać dłuższych spacerów. Najprościej wyeliminować alergizujące pokarmy (oczywiście te zdiagnozowane) - po prostu się ich nie je.