(fot. GDDKiA Lublin)
Wielu chce budować, ale niewielu użytkować. Tak można lakonicznie określić sytuację wokół Miejsc Obsługi Podróżnych przez drogach ekspresowych biegnących przez nasz region. Jest jednak i dobra informacja. Za kilka miesięcy rozwiąże się problem kierowców – brak stacji paliwowej na odcinku Lublin-Rzeszów.
Stacje paliwowe i gastronomia powstaną na dwóch MOP, Obroki Wschód i Zachód przy S19, za Niedrzwicą w kierunku Rzeszowa.
– Stacje paliwowe przy obu kierunkach wybuduje Orlen. Na MOP w kierunku Rzeszowa powstanie restauracja McDonald's, w przeciwnym również przewidziano gastronomię – mówi Łukasz Minkiewicz, rzecznik prasowy GDDKiA Lublin.
Stacje oraz restauracje ruszą w trzecim kwartale tego roku.
– Otworzyliśmy także oferty w przetargu na dzierżawę fragmentów dwóch funkcjonujących MOP przy drodze S19, MOP Słodków Wschód i MOP Słodków Zachód koło Kraśnika – dodaje rzecznik. Oba pełnią obecnie funkcję podstawową, są to parkingi z toaletami.
– Fragmenty nieruchomości, o powierzchni 240 mkw., chcemy wydzierżawić pod budowę obiektu małej gastronomii, o powierzchni do 140 mkw., z ogródkiem letnim i automatem sprzedającym napoje i przekąski. Zadaniem dzierżawcy będzie też utrzymanie czystości i porządku na objętym umową terenie – dodaje Łukasz Minkiewicz.
W przetargu wpłynęła jedna oferta, dotycząca dzierżawy MOP Słodków Zachód. Umowa będzie podpisana na 10 lat z możliwością przedłużenia o kolejnych 5 lat. Zgodnie z nią, dzierżawca będzie miał 9 miesięcy na uruchomienie działalności. W przypadku dzierżawy MOP Słodków Wschód oferty nie wpłynęły. Drogowcy planują ogłoszenie kolejnego postępowania.
Trwa też przetarg, mający wyłonić dzierżawców funkcjonujących MOP-ów Bystrzejowice i Wierzchowiska, w ciągu dróg S12/S17 między Lublinem a Piaskami. Otwarcie ofert zaplanowano 31 stycznia br.
– Na przełomie I i II kwartału br. planujemy ponowne ogłoszenie przetargów na dzierżawę pary MOP Janów Lubelski przy drodze S19 oraz MOP Niwa Babicka przy drodze S17. Poprzednie postępowania zostały unieważnione z powodu braku ofert – dodaje Łukasz Minkiewicz.
GDDKiA Lublin ogłosiła też przetarg na zaprojektowanie i budowę pary MOP Jeziernia Wschód i MOP Jeziernia Zachód przy obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego. Wpłynęły cztery oferty. Najniższa opiewa na 63,7 mln zł, a najwyższa na 88,6 mln zł. Budżet drogowców na budowę obu MOP wynosi 86,62 mln.
W tej chwili kierowcy mogą korzystać w woj. lubelskim z 18 MOP, położonych przy drogach S12, S17 i S19.