Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Złota Setka

4 października 2021 r.
14:23

Jak dalej zarabiać kiedy pacjenci w domach? Lubelskie przychodnie podsumowują

Wiosną ubiegłego roku wiele osób rezygnowało z wizyt w przychodniach. – Był ogromny lęk i niepokój – wspomina prezes CM Luxmed
Wiosną ubiegłego roku wiele osób rezygnowało z wizyt w przychodniach. – Był ogromny lęk i niepokój – wspomina prezes CM Luxmed (fot. CM Luxmed)

Ogromne straty finansowe - tak prywatne przychodnie wspominają wiosnę ubiegłego roku. Pomogły nowe usługi, które wymusiła pandemia SARS-CoV-2.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Artykuł ukazał się w dodatku Złota Setka. Ranking Najlepszych Firm Lubelszczyzny. Pobierz listę 100 największych firm 

– Kiedy został ogłoszony pierwszy lockdown, wiosną ubiegłego roku, mieliśmy duże problemy, żeby namówić lekarzy do przyjmowania pacjentów podczas osobistych wizyt w przychodni. Większość chciała przejść wyłącznie na teleporady. Był ogromny lęk i niepokój – wspomina Mirosław Jakubczak, prezes Centrum Medycznego Luxmed. Dodaje: – Co jednak oczywiste, nie każdy problem może być konsultowany przez telefon. Poza tym, kompletnie nie byliśmy przygotowani na taką działalność pod względem technologicznym.

Dostosowanie zajęło dwa miesiące.

– Chodziło między innymi o przygotowanie światłowodów i linii telefonicznych, żeby uniknąć problemów z powodu przeciążeń. Musieliśmy też wyposażyć pracowników w sprzęt do zdalnej pracy, przygotować łącza. To było dla nas ogromne obciążenie również pod względem finansowym – zaznacza prezes Luxmedu.

50 tysięcy za telefon

Skalę udzielanych wówczas teleporad pokazują rachunki za telefon.

– Rachunek telefoniczny za pierwszy miesiąc takiej działalności wyniósł ponad 50 tysięcy złotych – przyznaje prezes Jakubczak. – Przyjmowaliśmy wówczas znacznie mniej pacjentów, co także oznaczało dla nas ogromne straty.

– Największe straty były właśnie wiosną. Zgłaszało się do nas znacznie mniej chorych, którzy rezygnowali lub przekładali wizyty w przychodni – przyznaje też Anna Lisowska z Centrum Medycznego Sanitas w Lublinie. Zaznacza: – W odróżnieniu od niektórych placówek medycznych przez całą pandemię byliśmy otwarci. Nasza przychodnia nie zamknęła się ani na jeden dzień, mimo że udzielaliśmy również teleporad. Niestety w czasie pierwszej, wiosennej fali mieliśmy problem z lekarzami, którzy albo byli przekierowywani do pracy na oddziałach covidowych lub po prostu bali się przyjmować pacjentów w obawie przed zakażeniem. Przez to dostęp do specjalistów był ograniczony.

Sanitas dosyć szybko dostosował się do nowych pandemicznych warunków pod względem organizacyjnym.

– Na każdym etapie nasz zespół ds. zakażeń szpitalnych i epidemiologii podejmował decyzje jakich świadczeń możemy udzielać, a jakich nie, żeby było to bezpieczne zarówno dla pacjenta jak i lekarza. Początkowo musieliśmy zawiesić część badań diagnostycznych np. spirometrię, czy niektóre zabiegi stomatologiczne, bo ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 było zbyt duże – wyjaśnia Lisowska.

– Oddech finansowy wzięliśmy tak naprawdę dopiero w listopadzie ubiegłego roku. Uruchomiliśmy wówczas nasze własne laboratorium, w którym mogliśmy badać próbki pod kątem zakażenia SARS-CoV-2 – przyznaje prezes Luxmedu.

Było to jedno z pierwszych laboratoriów w regionie, które testowało kierowanych przez sanepid pacjentów z podejrzeniem zakażenia. Luxmed zaczął to robić na masową skalę. Wcześniej działał tylko punkt pobrań wymazów, skąd próbki trafiały do zewnętrznych laboratoriów.

Od testów do szczepień

– Na pewno pomogła nam nowa działalność związana z potrzebami, jakie wymusiła pandemia. Jeszcze w ubiegłym roku stworzyliśmy mobilny punkt, w którym pobieraliśmy wymazy do testów. Początkowo wykonywaliśmy tylko testy PCR, potem również antygenowe – tłumaczy Anna Lisowska.

Po wprowadzeniu szczepionek przeciwko COVID-19, na początku tego roku, w Sanitasie powstał także punkt szczepień.

– Działał on jednak tylko do końca czerwca. Niestety zainteresowanie szczepieniami spadło tak dramatycznie, że zdecydowaliśmy się go zamknąć – przyznaje Lisowska. Dodaje, że także testy PCR, antygenowe i na przeciwciała, które przychodnia cały czas ma w ofercie, nie cieszą się szczególnym zainteresowaniem pacjentów. Nie zmieniło się to nawet w związku z wyjazdami zagranicznymi w czasie wakacji.

Inaczej jest w Luxmedzie.

– Cały czas dużym zainteresowaniem pacjentów cieszą się testy na koronawirusa, zarówno PCR jak i antygenowe. Zaczęło ono jeszcze rosnąć w związku z zagranicznymi wyjazdami wakacyjnymi i obowiązkiem testowania dla podróżnych. Wykonujemy testy przed wyjazdem i po przyjeździe z zagranicy. Oczywiście w ofercie mamy też tłumaczenia na kilka języków - wyjaśnia Jakubczak.

Przeciwciała i operacje

Nadal jest też sporo chętnych na testy na przeciwciała anty-SARS-CoV-2.

– Przed wprowadzeniem szczepień przeciwko COVID-19, ci, którzy podejrzewali u siebie bezobjawowe przejście choroby, a nie wykonali testu na obecność wirusa, chcieli sprawdzić, czy faktycznie są ozdrowieńcami. Poziom przeciwciał sprawdzają też często ozdrowieńcy, którzy chcą się zaszczepić – tłumaczy prezes Luxmedu. Zwraca uwagę, że test na przeciwciała jest też wskazany dla osób, które szczepiły się pod koniec stycznia albo w lutym. – W takich przypadkach poziom przeciwciał również spada i warto wiedzieć jaką mamy aktualnie ochronę. Dlatego też tzw. certyfikat covidowy potwierdzający pełne zaszczepienie, jest ważny tylko przez rok. 
Luxmed w lutym tego roku zaczął też szczepić przeciwko COVID-19.

– Przez kilka miesięcy zainteresowanie było bardzo duże. Punkt szczepień działa nadal, ale teraz zainteresowanie jest znikome - zaznacza Mirosław Jakubczak.

W związku z pandemią przybyło natomiast znacząco pacjentów, którzy korzystali z zabiegów planowych.

– Tę zmianę zauważyliśmy w większości naszych oddziałów szpitalnych, m.in. ortopedii, chirurgii, ginekologii, urologii. Chodzi zarówno o zabiegi na NFZ jak i komercyjne. To wynik zawieszenia zabiegów planowych w publicznych szpitalach. W związku z tym pacjenci, znacznie częściej decydowali się na leczenie w prywatnych placówkach – zwraca uwagę Lisowska.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze i uderzył w drzewo.

Ziobro i Romanowski bez immunitetów? Głosowania w czwartek – potwierdza Szymon Hołownia

Ziobro i Romanowski bez immunitetów? Głosowania w czwartek – potwierdza Szymon Hołownia

Zbigniew Ziobro ponownie może stracić immunitet. Podobny los może spotkać Marcina Romanowskiego. Nad losem polityków Zjednoczonej Prawicy w czwartek wieczorem będzie głosował Sejm. Zagrożona jest również posada jednej minister.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium