Wyprodukowana przez lubelskie studio Aurum Film „Ostatnia rodzina” zdobyła „Złote Lwy” podczas 41. Festiwali Filmowego w Gdyni. Trzy nagrody indywidualne otrzymał „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego, do którego większość zdjęć powstała w woj. lubelskim.
Film opowiadający losy słynnej rodziny Beksińskich został największym zwycięzcą festiwalu i został doceniony nie tylko przez jury pod przewodnictwem Filipa Bajona, ale także przez festiwalową publiczność. Ponadto za główne role małżeństwa Zofii i Zdzisława Beksińskich wyróżniono Aleksandrę Konieczną i Andrzeja Seweryna. Mocnym kandydatem do „Złotych Lwów” był także „Wołyń”. Ostatecznie jurorzy nagrodzili Michalinę Łabacz za profesjonalny debiut aktorski, Ewę Drobiec za charakteryzację i Piotra Sobocińskiego jr za zdjęcia.
Ale najnowszej produkcji Smarzowskiego przypadło jeszcze jedno wyróżnienie – Nagroda Specjalna Prezesa TVP (w wysokości 100 tys. zł), której przyznanie ogłosił w kuluarach tuż po zakończeniu uroczystej gali szef publicznej telewizji Jacek Kurski. Wojciech Smarzowski jej nie odebrał, nazywając cała sytuację „kłopotliwą i dziwną”.
– Gdybym taką nagrodę otrzymał na scenie, to bym ją przyjął i od razu przekazałbym ją – bo to nagroda finansowa – na jakąś fundację wołyńską – powiedział reżyser w rozmowie z Patrycją Wanat z TOK FM. – Już sam fakt, że wszystko to [sprawa nagrody prezesa TVP] rozgrywa się w dziwnym pośpiechu... Jakoś się tego boję. Bo zależy mi na tym, żeby film bronił się sam. I nie był używany w żadnych rozgrywkach politycznych. To dla mnie bardzo ważne.
Polską premierę „Ostatniej rodziny” zaplanowano na 30 września. „Wołyń” do kin wejdzie 7 października. Dzień wcześniej jeden z pokazów przedpremierowych odbędzie się w Lublinie. Produkcję dzieła Smarzowskiego kwotą 150 tys. zł wsparł samorząd województwa lubelskiego.
Złote Lwy 2016 - pełna lista nagrodzonych
Jury 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni w składzie Filip Bajon (przewodniczący), Lenny Abrahamson, Magdalena Górka, Bartosz Karczyński, Aleksandra Maślik, Łukasz Orbitowski, Kinga Preis Gary Yershon przyznało następujące nagrody:
WIELKĄ NAGRODĘ 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni „ZŁOTE LWY” dla najlepszego filmu OSTATNIA RODZINA otrzymuje reżyser JAN P. MATUSZYŃSKI oraz producenci: LESZEK BODZAK oraz ANETA HICKINBOTHAM.
NAGRODĘ „SREBRNE LWY” 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni za film JESTEM MORDERCĄ otrzymuje reżyser MACIEJ PIEPRZYCA producenci RENATA CZARNKOWSKA-LISTOŚ oraz MARIA GOŁOŚ.
NAGRODĘ SPECJALNĄ JURY za odwagę w przekraczaniu granic gatunkowych w filmie CZERWONY PAJĄK dla reżysera MARCINA KOSZAŁKI.
NAGRODY INDYWIDUALNE:
- dla TOMASZA WASILEWSKIEGO za reżyserię filmu ZJEDNOCZONE STANY MIŁOŚCI,
- dla MACIEJA PIEPRZYCY za scenariusz do filmu JESTEM MORDERCĄ,
- dla BARTOSZA M. KOWALSKIEGO za debiut reżyserski filmu PLAC ZABAW,
- dla PIOTRA SOBOCIŃSKIEGO jr za zdjęcia do filmu WOŁYŃ,
- dla MOTION TRIO w składzie: JANUSZ WOJTAROWICZ, PAWEŁ BARANEK, MARCIN GAŁAŻYN za muzykę do filmu SZCZĘŚCIE ŚWIATA,
- dla TOMASZA BARTCZAKA, ANDRZEJA KOWALCZYKA za scenografię do filmu SZCZĘŚCIE ŚWIATA,
- dla MARCINA KASIŃSKIEGO, KACPRA HABISIAKA za dźwięk w filmie NA GRANICY,
- dla BEATY WALENTOWSKIEJ za montaż filmu ZJEDNOCZONE STANY MIŁOŚCI,
- dla EWY DROBIEC za charakteryzację do filmu WOŁYŃ,
- dla MONIKI KALETY za kostiumy do filmu ZJEDNOCZONE STANY MIŁOŚCI,
- dla MICHALINY ŁABACZ za profesjonalny debiut aktorski w filmie WOŁYŃ,
- dla DOROTY KOLAK za drugoplanową rolę kobiecą w filmie ZJEDNOCZONE STANY MIŁOŚCI,
- dla ŁUKASZA SIMLATA za drugoplanową rolę męską w filmie ZJEDNOCZONE STANY MIŁOŚCI,
- dla ALEKSANDRY KONIECZNEJ za główną rolę kobiecą w filmie OSTATNIA RODZINA,
- dla ANDRZEJA SEWERYNA za główną rolę męską w filmie OSTATNIA RODZINA.
Źródło: Dzień Dobry TVN / x-news