Sebastian Trojak z Solidarnej Polski złożył rezygnację z funkcji członka zarządu województwa lubelskiego. Teraz muszą ją przyjąć radni sejmiku, którzy następnie wybiorą jego następcę. Znamy nazwisko kandydata.
Aktualizacja Godz. 13.09
Radni sejmiku opowiedzieli się właśnie, w tajnym głosowaniu, o odwołaniu ze stanowiska członka zarządu Sebastiana Trojaka.
Informacja o decyzji Trojaka wypłynęła tuż przed zaplanowaną na godz. 12 sesji sejmiku. Sam zainteresowany tłumaczy ją „powodami osobistymi”. W kuluarach mówi się jednak, że jej powodem był konflikt z szefem lubelskich struktur Solidarnej Polski posłem Janem Kanthakiem.
Z tego względu zmieniony zostanie porządek dzisiejszych obrad. Radni najpierw będą głosować nad przyjęciem rezygnacji Trojaka, a następnie zajmą się wyborem nowego członka zarządu. Według nieoficjalnych informacji będzie nim Bartłomiej Bałaban, dziennikarz TVP Lublin.
Bartłomiej Bałaban
Jeszcze kilka lat temu był pracownikiem sądu. Dał się też poznać jako społecznik. Był jedną z osób, która najmocniej protestowała przeciwko regulaminowi odnowionego Ogrodu Saskiego. Miasto uznało, że nie można tam wprowadzać psów. Bałaban, z grupą innych osób, wojował z Ratuszem i ostatecznie wygrał. W 2018 roku Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że radni nie mieli prawa zabronić spacerowania z psem po najstarszym parku w Lublinie.
Po wygranych przez PiS wyborach w 2015 roku, i przejęciu władzy w mediach publicznych, Bartłomiej Bałaban zaczął pracę w TVP 3 Lublin. Szybko robił karierę i z szeregowego dziennikarza awansował na pozycję jednej z najważniejszych twarzy lubelskiego ośrodka TVP. Prowadził rozmowy z politykami, weekendowe dyskusje polityczne o najważniejszych sprawach, a nawet program motoryzacyjny. Bartłomiej Bałaban stał się "media star TVP 3 Lublin" i np. w czerwcu 2021 r. z okazji odbywającego się w Lublinie szczytu międzynarodowego przeprowadził wywiad z Andrzejem Dudą.
Do dziś wieloletni dziennikarze TVP3 Lublin, pamiętają rozmowę Bałabana - i opowiadają ją jako anegdotę - jaką przeprowadził w lipcu 2018 roku z ówczesnych wojewodą lubelskim, Przemysławem Czarnkiem. Wywiad dotyczył kontrowersji historycznych.
Bałaban rozmowę zaczął tak: – „W Sahryniu obywatele Rzeczpospolitej zginęli z rąk innych obywateli Rzeczpospolitej, dlatego że mówili w innym niż większość języku i byli innego wyznania. Ta zbrodnia przeciwko ludzkości została popełniona przez członków narodu polskiego, partyzantów Armii Krajowej, będących żołnierzami Polskiego Państwa Podziemnego" – powiedział Grzegorz Kuprianowicz. Pan wojewoda zareagował na te słowa, tak jak powinien zareagować urzędnik państwa polskiego.
Żona Bartłomieja Bałabana pracuje od 2020 roku w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.