Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 lipca 2024 r.
15:59

Żniwowanie w lubelskim skansenie

Autor: Zdjęcie autora KN
0 A A

W niedzielę w Muzeum Wsi Lubelskiej odbyło się żniwowanie, jak za dawnych czasów. W sektorze Wyżyna Lubelska, przy wiatraku z Zygmuntowa, odwiedzający mogli przyglądać się pracom żniwnym, koszeniu żyta kosą, ustawiania go w snopki, a także podejrzeć, jak odpoczywali niegdyś chłopi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować


- Fajny pokaz, takie żniwa znałam tylko z opowieści babci. Zawsze mnie to ciekawiło, bo wydaje mi sie, że ludzie wtedy byli bardziej zżyci. Wiecej czasu spędzano razem, myślę, że teraz tego brakuje. Mam szczęście, że moi pradziadkowie jeszcze żyją i czesto mi opowiadają, jak było dawniej. To cenne zwłaszcza, że więzi zanikają - mówiła dwudziestoletnia Ewelina.

Złociste kłosy, dojrzałego zboża, błyszczące się w słońcu to znak dla rolnika, że rozpoczyna się najcięższy i najważniejszy czas w kalendarzu. Żniwa to wytężony wysiłek i praca wielu rąk. Dla uczestników wydarzenia, niedzielne widowisko było okazją, by wspomnieniami przenieść sie do czasów dzieciństwa, a także pokazanie młodemu pokoleniu, jak wyglądały żniwa za czasów dziadków.


-Jako dziecko jeździłam na całe wakacje do dziadków. Pomagaliśmy przy zbiorach wiśni, malin a także przy żniwach. Wstawało się wcześnie rano i szło na pole, około godziny 12 była przerwa na odpoczynek i posiłek. Babcia przynosiła nam na pole chleb z masłem i świeże mleko od krowy z południowego dojenia. Tego smaku nie zapomnę do końca życia - mówiła Marianna Żydek, uczestniczka wydarzenia.

Dawniej, tak właśnie wyglądały prace polowe na lubelskich wsiach a pola były zastawione suszącymi się snopkami.  Wydarzenie było okazją by uświadomić najmłodszym pokoleniu jak ciężko niegdyś pracowano oraz to jak trudno było zdobyć posiłek. Oprócz widowiska na odwiedzających czekało moc atrakcji: zwiedzanie wiatraka, pokaz młócki cepem, wspólne podbieranie zboża czy wiązanie snopków. 
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Muzyczne historie charytatywnie. Kilka godzin zabawy dla pogorzelców
21 września 2024, 13:00

Muzyczne historie charytatywnie. Kilka godzin zabawy dla pogorzelców

Dla pochodzącego z Zamościa Mateusza Tymury, który w pożarze stracił stworzony wraz z żoną dom i Teatr Latarnia odbędzie się w weekend charytatywna impreza na Rynku Wielkim.

Perełki motoryzacyjne na Politechnice Lubelskiej
Foto
galeria

Perełki motoryzacyjne na Politechnice Lubelskiej

Poduszkowiec, kosiarka na gąsienicach i legendarny Żuk. Te i inne pojazdy można oglądać do jutra na parkingu Politechniki Lubelskiej

Przeprosin dla byłego wójta Końskowoli nie będzie. Stanisław Gołębiowski (z prawej) odpuścił sądową walkę o ochronę dóbr z byłym radnym opozycyjnego ugrupowania. Leszek Rodzoś (z lewej) takie zakończenie sporu przyjął z ulgą i zadowoleniem

Były wójt wycofał pozew. Radny nie musi przepraszać za słowa o lojalce

Leszek Rodzoś nie będzie przepraszał byłego już wójta gminy Końskowola, Stanisława Gołębiowskiego, za publiczny komentarz w sprawie jego przeszłości w roli tajnego współpracownika służb w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Sąd postępowanie umorzył.

Rondo Dmowskiego przed dworcem PKP  w Białej Podlaskiej
biała podlaska

Czy PKP przekażą miastu rondo i ulicę?

Miasto chce przejąć na własność działki PKP przy dworcu kolejowym. Wszystko dlatego, że w planach jest budowa centrum przesiadkowego w tym miejscu.

Dary od lublinian ruszyły na Dolny Śląsk
galeria

Dary od lublinian ruszyły na Dolny Śląsk

Bus wypełniony darami pojechał dziś z pomocą dla mieszkańców Dolnego Śląska. Zbiórka trwa i nadal potrzebne są m.in. środki czystości, żywność długoterminowa oraz woda.

Nadzieje polskiego metalu w Zgrzycie
21 września 2024, 19:00

Nadzieje polskiego metalu w Zgrzycie

Trzy młode zespoły i trzy nadzieje polskiego metalu. Są młodzi, bezczelni i bezkompromisowi. Grają to, co im w duszy gra. Już w sobotę (21 września) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt zagrają: Hamulec, Demeted i Punched Orange.

PGE Dystrybucja  zakończyła przebudowę stacji 110/30/15 kV Abramowice w Lublinie

PGE Dystrybucja zakończyła przebudowę stacji 110/30/15 kV Abramowice w Lublinie

Zwiększenie stabilności dostaw energii elektrycznej dla mieszkańców i przedsiębiorców na terenie Lublina oraz sąsiadujących gmin, a także zwiększenie możliwości przyjęcia do sieci większej ilości energii z OZE to główne korzyści wynikające z przebudowy stacji Abramowice. Inwestycja zrealizowana w oparciu o najnowsze rozwiązania technologiczne kosztowała blisko 57 mln zł, z czego dofinasowanie z funduszy Unii Europejskiej wyniosło ok. 30 mln zł.

Czy na ul. Dożynkowej powinno się ograniczyć prędkość pojazdów do 40 km/h?
SONDA

Czy na ul. Dożynkowej powinno się ograniczyć prędkość pojazdów do 40 km/h?

W imieniu grupy mieszkańców radna Justyna Budzyńska zwróciła się do lubelskiego Ratusza z prośbą o zmianę organizacji ruchu na ulicy Dożynkowej. Ze względu na natężenie ruchu oraz bliskość osiedli mieszkaniowych zaproponowała wprowadzenie ograniczenia prędkości pojazdów do 40 km/h. To miałoby poprawić bezpieczeństwo wszystkich użytkowników drogi. Miejscy urzędnicy na takie rozwiązanie się jednak nie godzą.

Fotografia bez tytułu autorstwa Katarzyny Gritzmann - nagroda główna
galeria

Nagrody za zdjęcia. Jubileuszowy Przegląd Fotografii Zamojskiej

Setki fotografików z całej Polski nadesłało swoje prace na tegoroczną edycję Przeglądu Fotografii Zamojskiej. Najciekawsze zdjęcia zostaną zaprezentowane na wystawie, która w piątek zostanie otwarta w Zamojskim Domu Kultury. Kto otrzyma nagrody i wyróżnienia?

Niedziela dla powodzian. Zbiórki do puszek w każdej parafii

Niedziela dla powodzian. Zbiórki do puszek w każdej parafii

W nadchodzącą niedzielę w każdej z parafii diecezji zamojsko-lubaczowskiej mają być zbierane pieniądze na pomoc poszkodowanym w wyniku powodzi.

W rolę  Freddiego Mercury’ego na scenie wciela się Sebastian Machalski
NASZ PATRONAT
12 października 2024, 19:00

Niezwykła muzyczna podróż. Przeboje Queen w Zamościu

Przeżycie fantastyczne i jedyne w swoim rodzaju. Wszystko dopięte na ostatni guzik. Koncert niesamowity. Doskonałe aranżacje – to tylko kilka opinii tych, którzy byli już na koncercie „Queen Symfonicznie”. Czy są prawdziwe? Niedługo będzie szansa przekonać się o tym w Zamościu.

Apartamenty Dębowa - luksus w cieniu 100-letnich dębów

Apartamenty Dębowa - luksus w cieniu 100-letnich dębów

Apartamenty Dębowa to wyjątkowa inwestycja mieszkaniowa zlokalizowana na rogu ulic Senatorskiej i Dębowej w Łodzi. To, co wyróżnia tę inwestycję na tle innych, to nie tylko nowoczesne i komfortowe mieszkania, ale także unikalne otoczenie, które tworzy aleja 17 około 100-letnich dębów rosnących wzdłuż ulicy Dębowej.

"Cichy zabójca kobiet". Rak jajnika zbyt późno daje o sobie znać
Dziennik Dla Zdrowia
film

"Cichy zabójca kobiet". Rak jajnika zbyt późno daje o sobie znać

Nowotwór jajnika, zaraz obok raka piersi jest najczęstszym kobiecym nowotworem złośliwym. Według statystyk, każdego roku na świecie z tego powodu umiera ponad 114 000 kobiet. W programie z cyklu "Dziennik Dla Zdrowia" rozmawiamy z dr Karolem Rawiczem-Pruszyńskim, chirurgiem onkologiem z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie oraz profesorem Uniwersytetu Medycznego, który opowiedział jak wczesne wykrycie raka wpływa na skuteczność leczenia, jak rozpoznać objawy i co należy do profilaktyki.

Kent Washington odwiedzi Lublin przy okazji Memoriału Zdzisława Niedzieli

Polski Cukier Start zaprasza na XIV Memoriał Zdzisława Niedzieli. Kent Washington gościem specjalnym

Wreszcie kibice z Lublina będą mieli okazję zobaczyć w akcji drużynę Wojciecha Kamińskiego. Polski Cukier Start w piątek i sobotę rozegra kolejne mecze kontrolne w ramach XIV Memoriału Zdzisława Niedzieli. Impreza w hali MOSiR przy Al. Zygmuntowskich odbędzie się w piątek i sobotę.

Marsz Różowej Wstążki 2023
19 września 2024, 13:00

Różowo dla zdrowia. To ważny dzień dla wszystkich kobiet

W geście solidarności z kobietami walczącymi z rakiem piersi, ulicami Lublina przejdzie Marsz Różowej Wstążki. Będą prelekcje, zapisy na badania i darmowe konsultacje ze specjalistami onkologii.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Komunikaty