Wybory samorządowe zbliżają się wielkimi krokami. Prezydent Lublina twierdzi, że ma w mieście niedokończone sprawy.
— Chciałbym podkreślić to, co wydaje się być oczywistym, że to powinna być nasza wspólna, najlepsza kadencja. Mówię o tym w ten sposób, ze względu na dokończenie procesów, które przez lata wdrażaliśmy stosownie do strategii Lublin 2020, czy obecnie Lublin 2030 — mówił Krzysztof Żuk.
Prezydent swoje dotychczasowe zarządzanie miastem porównał do budowy domu. Jego zdaniem pierwsza kadencja była budowaniem fundamentów, czyli rozbudowa sieci dróg, poprawa dostępności komunikacyjnej, czy pozyskiwanie inwestorów. Kolejna kadencja miała być budową ścian, czym zdaniem prezydenta była poprawa jakości życia w mieście i ofensywa inwestycyjna. Ostatnią z dotychczasowych kadencji porównał do urządzania wnętrza, czyli poprawa jakości usług i realizacja strategii rozwoju miasta, a także implementacja planów dla dzielnic.
Czwarta kadencja, na którą ma nadzieję Żuk, ma skupiać się na dbaniu o przyrodę i klimat, komunikację wewnątrz miasta. Priorytetem ma być dbałość o jakość życia w mieście. Zapewnić realizację tego celu ma program oparty na 7 filarach.
Pierwszym z nich jest „przestrzeń dobra do życia”. Zgodnie z tym punktem programu, administracja Żuka w kolejnej kadencji miałaby skupić się na realizacji planów dla dzielnic w myśl idei miasta 15-minutowego. Powstać miałyby nowe szkoły w rozbudowujących się dzielnicach, a komunikacja miejska osiągnęłaby zeroemisyjność. W ramach tego pomysłu, miasto przeznaczyłoby także więcej funduszy na utrzymanie zieleni.
Drugi obszar działania nosi nazwę „Tu odpoczniesz”. W ramach jego działania miasto miałoby się zazielenić. W tym punkcie bowiem, prezydent Krzysztof Żuk planuje rewitalizację parku bronowickiego i błoni pod zamkiem. Również ścieżka wzdłuż Bystrzycy ma przejść modernizację w ramach tej strategii.
Kolejnym obszarem działań ma być „Europejska Stolica Kultury 2029”. Chodzi o wdrożenie programu, który towarzyszy złożeniu aplikacji o zostanie ESK. Punkt ten zakłada inwestycje takie jak: Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży, amfiteatr w dzielnicy Tatary, czy rozbudowa Domu Słów.
W programie nie zabrakło inwestycji w sport. „Sport dla mistrzów i amatorów” ma zapewnić rozbudowę infrastruktury sportowej w mieście, z naciskiem na wybudowanie hali wielofunkcyjnej, znanej bardziej jako nowy stadion żużlowy. Zakłada się także budowę boisk przy szkołach z których mogliby skorzystać uczniowie.
— „Silna gospodarka”, sprawa jest oczywista, od gospodarki powinniśmy zacząć i na gospodarce kończyć nasze myślenie o przyszłości, bo to nowi inwestorzy, nowe miejsca pracy. Dalej będziemy walczyć o nowych inwestorów — przedstawiał kolejny punkt swojego programu Żuk.
Prezydent chce także dokończyć wdrażaną już rewolucję w komunikacji miejskiej Lublina. Zapewnia, że transport będzie ekologiczny, a jednym z priorytetów będzie zwiększenie częstotliwości kursowania autobusów i budowa ścieżek rowerowych.
Ostatnim punktem programu jest rozwój usług skierowanych do mieszkańców. Więcej miejsc w żłobkach i programy wsparcia dla seniorów mają stanowić podstawę do stworzenia systemu opieki w mieście.
Prezydent zaapelował także do mieszkańców o udział w wyborach.