Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 listopada 2020 r.
16:04

141 lat temu Wilhelm Hess otworzył w Lublinie fabrykę. Jak teraz zmieni się to miejsce?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
28 19 A A
Kamienica przy Lubartowskiej 62
Kamienica przy Lubartowskiej 62 (fot. Maciej Kaczanowski)

Wyburzona może zostać część zabudowań w rejonie przedwojennej fabryki wag W. Hessa przy Lubartowskiej. O pozwolenie na rozbiórkę stara się spółka, która jest nowym właścicielem nieruchomości. Chce tu postawić nowe obiekty, a jeden ze starych gruntownie odnowić.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nieruchomość przy Lubartowskiej 62 i 62a znajduje się na dalekich od Bramy Krakowskiej krańcach ulicy, niemal naprzeciw szpitala. Dziś nic się tutaj nie dzieje, niegdyś była to tętniąca życiem fabryka.

Miejsce z przeszłością

Wilhelm Hess, z pochodzenia Czech, jako nastolatek wyjechał do USA, gdzie chwytał się różnych prac. Tak nauczył się produkcji wag. Po powrocie do Europy wykorzystał wiedzę w Lublinie, gdzie zatrzymały go życiowe okoliczności. Zaczął od małego zakładu przy Ruskiej, potem otworzył przy ul. Lubartowskiej fabrykę. Był rok 1879. W czasie rozkwitu była to największa w Polsce fabryką wag z filiami w Smoleńsku, Jekaterynburgu, Berdyczowie i Białymstoku. Później została przejęta z powodu długów, a po wojnie upaństwowiona dla Lubelskich Fabryk Wag, które już tu nie gospodarzą.

Właścicielem nieruchomości była przez pewien czas Firma Cukiernicza „Solidarność”, przejęta potem przez spółkę Colian. W grudniu 2019 r. Colian sprzedał działkę przy Lubartowskiej 62 i prawo użytkowania wieczystego miejskiej nieruchomości pod numerem 62a. Nabywcą była lubelska spółka Residence MSM-Budownictwo.

Kamienica przy Lubartowskiej 62 - rzut z góry (fot. Google Earth)

Plany nowego właściciela

Nowy właściciel złożył już w Urzędzie Miasta wniosek o pozwolenie na wyburzenie części starych obiektów. – Wniosek zakłada rozbiórkę całej zabudowy z wyłączeniem budynku frontowego – informuje Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza. Zostać miałyby na razie także te fragmenty rozbieranych budynków, które zabezpieczą sąsiednie obiekty do czasu wykonania nowej zabudowy.

– W planie mamy zabudowę mieszkaniową wielorodzinną, nawiązującą charakterem do pobliskiej architektury – informuje Radosław Kalinowski ze spółki Residence MSM-Budownictwo. Zastrzega, że firma nie podjęła jeszcze ostatecznych decyzji w sprawie liczby budynków.

Części rozebrać nie wolno

Zgody na wyburzenia na razie nie ma. – Zobowiązano inwestora do uzupełnienia wniosku o brakujące dokumenty – wyjaśnia Góźdź. Zastrzega, że decyzje dotyczące przyszłości tego miejsca będą uzgadniane z miejskim konserwatorem zabytków. – Teren planowanej rozbiórki jest objęty ochroną konserwatorską, jako stanowisko archeologiczne. Część zabudowy zlokalizowana jest na terenie dawnego zespołu Fabryki Wag Wilhelma Hessa, ujętego w gminnej ewidencji zabytków.

– W tej ewidencji ujęty jest budynek frontowy i część znajdujących się za nim dawnych hal fabrycznych – informuje Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków. Wpis do ewidencji z zasady chroni obiekt przed wyburzeniem (o ile nie jest kompletną ruiną) i wyklucza przekształcanie jego zewnętrznej bryły. Nie wyklucza natomiast przebudowywania wnętrza.

Stare mury, nowa przyszłość

Inwestor podkreśla, że nie zamierza burzyć frontowego obiektu. – Chcemy go przekształcić w obiekt usługowy lub usługowo-mieszkalny – mówi Radosław Kalinowski ze spółki Residence-MSM Budownictwo. – Będzie to zależeć od tego, jak się potoczą rozmowy z potencjalnymi dzierżawcami lub dzierżawcą, bo może się trafić, że ktoś będzie chciał wydzierżawić całą odnowioną kamienicę.

Konserwator nie przekreśla planów przekształcenia frontowego obiektu. – Obiekty historyczne powinno się tak adaptować, by nie umniejszyć ich wartości historycznej – zastrzega Mącik i podkreśla, że niewłaściwe byłoby przekształcanie fasady, która wpisała się już w ukształtowaną pierzeję ul. Lubartowskiej. – Nie jest wskazane, żeby poszczególne obiekty wyróżniały się tu od siebie.

Pierwsze prace po sylwestrze

Nowy właściciel na razie kompletuje dokumenty. Kiedy może się zabrać za prace wyburzeniowe na tyłach frontowego budynku? – Rozbiórkę chcemy przeprowadzić w przyszłym roku – deklaruje przedstawiciel spółki.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty