To szansa, żeby realizować projekty, bez oglądania się na urzędników. Ideą budżetów obywatelskich jest przecież to, że właśnie mieszkańcy mogą zadecydować, na co wydać pieniądze z budżetu miasta. A może to być chodnik, plac zabaw czy wycieczka za miasto.
5 czerwca rusza w Chełmie nabór na projekty do budżetu obywatelskiego, które będą realizowane w 2021 roku. Na opracowanie i złożenie swych pomysłów mieszkańcy mają miesiąc - do 10 lipca. Termin głosowania urzędnicy ustalili pomiędzy 7 a 11 września 2020.
Ale zanim będziemy składać projekty i organizować kampanie promocyjne, należy poznać kilka zasad, które budżetem obywatelskim rządzą. Od ubiegłego roku zaszło kilka zmian.
Przede wszystkim, projekt osiedlowy może złożyć wyłącznie mieszkaniec danego osiedla, a do projektu musi być dołączona lista z podpisami co najmniej dwóch mieszkańców go popierających. Oczywiście dokument musi być podpisany przez autora. Możliwe będzie zbieranie podpisów za pomocą platformy internetowej, dedykowanej dla Budżetu Obywatelskiego Miasta Chełm.
W głosowaniu mogą uczestniczyć wyłącznie mieszkańcy Chełm, którzy figurują na liście uprawnionych – jest ona tworzona na podstawie spisu mieszkańców którzy ukończyli 16 lat oraz spisu osób wpisanych do rejestru wyborców. Ci, którzy w rejestrze się nie znajdą, mogą się do niego dopisać, składając stosowne oświadczenie.
Dotąd, do podziału były 2 miliony złotych. Budżet obywatelski 2021 roku to o pół miliona więcej. Ale co ważne, kwota ta, została podzielona na pule obejmujące projekty osiedlowe, których jest łącznie 10 – tyle ile osiedli w mieście. Pula osiedlowa to 175 tysięcy złotych.
Pozostałe 750 tys zł zostanie przeznaczone na projekty ogólnomiejskie. Projekty osiedlowe i ogólnomiejskie mogą mieć charakter zarówno infrastrukturalny, jak również kulturalny lub społeczny.
Zmiany zaszły także w sposobie głosowania na projekty. Każdy mieszkaniec będzie mógł oddać cztery glosy – to jest zagłosować na 4 projekty, które zostaną podzielone na osiedlowe - 2 głosy i ogólnomiejskie - 2 głosy.