(fot. Kazimierz Chmiel / archiwum)
Tyle podpisów zebrał społeczny komitet „Nie dla spalarni śmieci w Zamościu”. To przeciwnicy inwestycji Veolii Wschód, która chce rozbudować ciepłownię. W poniedziałek na sesji też będzie mowa o terenie przy ul. Hrubieszowskiej. Chodzi o zmiany, które uniemożliwią tu utylizację odpadów komunalnych.
Społeczny komitet „Nie dla spalarni śmieci w Zamościu” rozesłał apel prosząc o ochronę praw obywatelskich i żądając rezygnacji z planowanego przedsięwzięcia. Adresatów jest wielu, od marszałka Sejmu, przez posłów po radnych Sejmiku Województwa Lubelskiego.
Jeszcze w lipcu członkowie i sympatycy komitetu zorganizowali akcję protestacyjną i blokadę ul. Hrubieszowskiej. Zbierali też podpisy poparcia dla swojego niezadowolenia z planów Veolii Wschód. Uzbierali trzy tysiące. Wszystkie, podobnie jak petycja komitetu, trafiły już do Ratusza.
Autorzy petycji do prezydenta Andrzeja Wnuka wnoszą o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego Zamościa w taki sposób, by uniemożliwić lokalizację tego typu inwestycji w mieście. Zdają sobie sprawę, że odpowiednią uchwałę podejmie rada miasta, ale inicjatywa w tej sprawie ich zdaniem może nastąpić na wniosek prezydenta. I o to się zwracają. Piszą, że chętnie się z prezydentem spotkają aby przedstawić swój punkt widzenia. Przypominają, że zarówno radni Rady Powiatu Zamojskiego, Rady Miasta Zamość, Rady Gminy Zamość oraz Rady Gminy Sitno jednogłośnie sprzeciwili się planowanej inwestycji.
Ta inwestycja to spalarnia odpadów w obiegu zamkniętym, którą Veolia Wschód chce uruchomić na terenie ciepłowni Szopinek przy ul. Hrubieszowskiej. Od 2021 r. spalane miałby być w niej resztki pochodzące z przetwarzania odpadów komunalnych.
Decyzja w sprawie budowy spalarni należy do miasta. – Aktualnie toczy się postępowanie administracyjne ws. decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia. Na tym etapie postępowania organ uzgadniający, tj. regionalny dyrektor ochrony środowiska w Lublinie, wezwał do uzupełnień i wyjaśnień złożonej dokumentacji w zakresie zgodności z Wojewódzkim planem gospodarki odpadami, ochrony powietrza, ochrony wód i gospodarki wodno-ściekowej, ochrony przed hałasem oraz gospodarki odpadami. Uzupełniony przez inwestora raport przekazany zostanie do ponownej oceny – wyjaśnia Marek Gajewski z Urzędu Miasta Zamość i dodaje, że prezydent odniesie się formalnie do petycji mieszkańców w najbliższym czasie. – Należy zaznaczyć, że aktualnie wszczęto procedurę zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na terenie objętym planowaną inwestycją.
Chodzi o projekt uchwały, która ma być poddana pod głosowanie na dzisiejszej, poniedziałkowej sesji rady miasta. W porządku obrad, wśród uchwał dotyczących przystąpienia do sporządzenia zmiany planu zagospodarowania jest ta mówiąca o terenie ciepłowni Szopinek. Jak czytamy w uzasadnieniu, przesłanką do sporządzenia uchwały jest wniosek radnych, związany z protestem mieszkańców Zamościa oraz pobliskich miejscowości w wyniku której na terenie ciepłowni nastąpi wykluczenie realizacji przedsięwzięć związanych ze spalaniem odpadów. Przegłosowanie uchwały rozpocznie procedurę planistyczną.