Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

24 sierpnia 2019 r.
8:05

Pandy wielkie pojawią się w zoo w Zamościu? To może być turystyczny hit Lubelskiego

Autor: Zdjęcie autora agdy
Panda
Panda

- Dzisiaj spotkaliśmy się z władzami miasta Ya’an. Podczas spotkania podpisaliśmy list intencyjny dotyczący współpracy, której owocem mają być… pandy wielkie - ogłosił w piątek prezydent Andrzej Wnuk.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Nic nie tracimy, warto spróbować. Mam dużo wiary, że się uda! – tłumaczył w zeszłym roku ówczesny wiceprezydent Zamościa, Andrzej Zastąpiło, pomysłodawca ściągnięcia pand z Chin.

Pretekstem do wysłania wówczas przez Zamość pisma do ambasady Chińskiej Republiki Ludowej było 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości i 100-lecie zamojskiego ogrodu zoologicznego. Władze zainspirowały się sytuacją Finlandii, która na 100-lecie odzyskania niepodległości dostała z Chin pandy.

W piątek w Zamościu była delegacja władz miasta Ya’an. To chińskie miasto będzie nowym miastem partnerskim Zamościa.

– Podczas spotkania podpisaliśmy list intencyjny dotyczący współpracy, której owocem mają być pandy wielkie. Pandy przyjadą z Chin i zamieszkają w zamojskim ZOO! – napisał prezydent Andrzej Wnuk na swoim profilu na Facebooku.

– Byłem przekonany, że na wysłaniu pism się skończy. Widać idea padła na podatny grunt i to na poziomie rządów obu krajów, bo są rozmowy na takim szczeblu. Panda to najbardziej polityczne zwierzę świata. Nie można jej kupić ani dostać na zasadzie jakiej mamy w ogrodzie inne zwierzęta. Pandy są własnością rządu Chin i są dzierżawione. Koszt to milion dolarów rocznie. Najbliżej nas mają je ogrody w Berlinie czy Wiedniu – tłumaczy Grzegorz Garbuz, dyrektor zamojskiego zoo.

W pobliżu półtoramilionowego miasta Ya'an, które ma współpracować z Zamościem, znajduje się baza chińskiego centrum ochrony i badań Bifengxia Giant Panda. To ekologiczne zoo, obszar cennych roślin, strefa rolnictwa ekologicznego oraz ośrodek badawczy zajmujący się pandami wielkimi w jednym. Ośrodek łączy badania i hodowlę tych biało-czarnych charakterystycznych zwierząt, które natychmiast stają się atrakcją w każdym ogrodzie zoologicznym i przyciągają tłumy.

– Gdyby mi ktoś w latach 80. kiedy zaczynałem pracę albo w 90. kiedy zostałem dyrektorem powiedział, jak będzie wyglądało zamojskie zoo i jakie będą zwierzęta, to bym mu się roześmiał w twarz. Realia wyprzedziły moje marzenia. Teraz widać, że został zrobiony pierwszy krok – komentuje dyrektor Garbuz wizytę władz chińskiego miasta w Zamościu.

Pytany o szansę na to by pandy zamieszkały u niego w zoo tłumaczy, że to kwestia zdobycia funduszy na wybieg dla nich, uzgodnień ze stroną chińską warunków pobytu. Kluczowa jest też opłata dzierżawy. Chyba, że Zamość, jako miasto partnerskie Ya’an, by był z niej zwolniony. Lub mógł liczyć na zniżkę.

– Panda to 160 kilogramowy jarosz. Niezbyt agresywny. Jada głównie bambus, który się dla nich sprowadza i trzyma w chłodni. To nie jest najtrudniejsze zwierzę. To jest jak lot na Marsa, ale nikt nie powiedział, że się tam nie poleci – dodaje dyrektor.

* Francuski misjonarz, Armand David sprowadził skórkę pandy do Europy w 1869 roku. W swoim pamiętniku napisał, że widział piękną skórkę czarno-białego niedźwiedzia w domu myśliwego. Myśliwy mu ją sprzedał ale cena była bardzo wysoka. Tak Zachód się dowiedział o istnieniu pandy wielkiej. Skóra była pokazywana w Muzeum Narodowym w Paryżu.

* W 1958 r. zoo w Pekinie wymieniło pandę na: trzy żyrafy, dwa nosorożce, dwa hipopotamy i dwie zebry.

* Od 1982 r. pandy można „zapraszać” z Chin do innych krajów jedynie na 10 lat dla celów badań naukowych. Ich potomstwo urodzone za granicą wraca do Chin, gdy ukończy trzy lata. (za www.travelchinaguide.com)

Prezydent Andrzej Wnuk i przedstawiciele chińskiego miasta Ya’an (fot. Andrzej Wnuk / Facebook)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

Po konferencjach politycy kurtuazyjnie wymienili uwagi w holu lubelskiego ratusza

Poseł Moskal składa zawiadomienie, prokuratura bada, a wiceprezydent Fulara chłodzi nastroje

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie odmowy udostępnienia przez Urząd Miasta Lublin protokołu po kontroli CBA złożył poseł PiS, Michał Moskal. Władze miasta tłumaczą, że protokół jest dowodem w prowadzonym śledztwie i nie może być upubliczniony. A chodzi o domniemanie nieprawidłowości przy budowie dworca metropolitalnego w  Lublinie w kwocie 7,5 miliona złotych.

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

Odsiedział pół wyroku i nie wrócił z przepustki. Chełmianin był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania i 44 listami gończymi.

Majówka na przystanku. Lublin świętuje, a autobusy jadą inaczej
ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU

Majówka na przystanku. Lublin świętuje, a autobusy jadą inaczej

W sobotę w Lublinie zaplanowano uroczystości związane z rocznicą uchwalenia konstytucji 3 maja. To też oznacza spore obkazdy komunikacji miejskiej.

Poseł Michał Krawczyk zaprasza na wyborcze wiece Rafała Trzaskowskiego
film

Sztabowcy Trzaskowskiego szykują grunt na wiece w Lublinie i Zamościu

Rafał Trzaskowski po raz kolejny przyjedzie na Lubelszczyznę. Zaplanowano dwa wiece 4 maja. O godzinie 14 kandydat KO na prezydenta spotka się z mieszkańcami Lublina na Placu Łokietka, a o godz. 17 na Rynku Wodnym w Zamościu.

Jacek Spisacki

Stworzył Pomnik Sybiraków i zaprojektował ołtarz papieski. Zmarł Jacek Spisacki

Był artystą i nauczycielem. W wieku 78 lat zmarł Jacek Spisacki. Zaprojektował charakterystyczny Pomnik Sybiraków w Białej Podlaskiej.

Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS w Lublinie – kompleksowa opieka nad słuchem, mową i drogami oddechowymi
galeria
film

Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS w Lublinie – kompleksowa opieka nad słuchem, mową i drogami oddechowymi

W Lublinie powstało Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS, nowoczesna placówka medyczna specjalizująca się w diagnostyce, leczeniu i rehabilitacji zaburzeń słuchu, mowy oraz problemów otorynolaryngologicznych.

Informacja Wójta Gminy Wólka

Informacja Wójta Gminy Wólka

Wypadli z motorówki i utknęli pod mostem na Wiśle

Wypadli z motorówki i utknęli pod mostem na Wiśle

Sezon dopiero ruszył, a na Wiśle w Puławach już doszło do niebezpiecznego zdarzenia. 52-latek i jego 44-letnia żona wypadli z łodzi motorowej. Mężczyzna był pijany.

ciężarówki

W Jaki Sposób Pozyskiwać Pojazdy Do Swojej Floty?

Czym jest flota samochodowa i kim jest fleet car manager? W jaki sposób finansować pojazdy do swojej floty i która opcja jest najbardziej opłacalna? Sprawdź!

płyta drogowa i dziewczyna

Rodzaje i Zastosowanie Płyt Drogowych

Płyty drogowe betonowe mają szerokie zastosowanie w przemyśle drogowym. Wykorzystywane są jako rozwiązanie przejściowe, dla drogi dojazdowej na placu budowy i podczas tworzenia podjazdów do budynków. Idealnie sprawdzają się jako szybka alternatywa naprawy asfaltu czy ustabilizowania błotnistego terenu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium