Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 maja 2019 r.
8:02

Wczoraj Parczew, jutro Lublin? NIE dla absurdalnych pomysłów kosztem drzew

89 drzew ma zniknąć w związku z planowaną przebudową Al. Racławickich. Projekt przewiduje również wycinkę 30 drzew na ul. Lipowej i 77 na ul. Poniatowskiego w Lublinie
89 drzew ma zniknąć w związku z planowaną przebudową Al. Racławickich. Projekt przewiduje również wycinkę 30 drzew na ul. Lipowej i 77 na ul. Poniatowskiego w Lublinie (fot. Maciej Kaczanowski)

NASZ KOMENTARZ Dokładanie 60 milionów zł do dewastacji Al. Racławickich i Lipowej, bo gigantycznej wycinki prawie 120 drzew wzdłuż tych arterii inaczej nazwać nie można, to pomysł szkodliwy i dla przyrody, i kosztowny dla budżetu. Aleje można (i trzeba) przebudować, nie robiąc tam kolejnego asfaltowego pasa lotniczego. Wystarczy wymienić nawierzchnię, domalować buspasy i dołożyć ścieżkę pieszo-rowerową. Będzie taniej i przede wszystkim ładniej, bo nie zniszczymy zielonego i unikalnego charakteru tej ulicy. Podobnie jak na Lipowej, która po wdrożeniu ratuszowych planów równie dobrze mogłaby zostać przemianowana na Toporową.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Niestety, nie pierwszy raz mamy wrażenie, że do myślenia w perspektywie dekad, a nie jednej kadencji, władze Lublina jeszcze nie dojrzały. Tu nadal rządzi pogląd, że w centrum miasta ma być wygodnie kierowcom samochodów osobowych i wożącym powietrze taksówkom mknących po buspasach, a nie rowerzystom czy pieszym, a wielopasmowa ulica w śródmieściu to oznaka rozwoju. I że takim „rozwojem” można uzasadniać wycinkę.

Miasta bardziej światłe, celowo zawężają centralne arterie i podnoszą ceny za parkowanie w centrum, ograniczają prędkość, by zachęcać mieszkańców do porzucania aut na rzecz bardziej ekologicznych środków komunikacji, jak rowery czy transport zbiorowy. A mniej korków i spalin to czystsze powietrze i mniej chorób oraz zgonów.

Tak, chcemy równej nawierzchni na Al. Racławickich czy Lipowej, chcemy ścieżek rowerowych i prostych chodników, ale nie zgadzamy się na prawoskręty czy wysepki kosztem pięknych drzew rosnących wzdłuż Alei Racławickich i ul. Lipowej. Paradoksalnie przebudowa wcale nie musi spowodować zwiększenia przepustowości, bo dziś kierowcy na Al. Racławickich mają do dyspozycji po dwa pasy w każdą stronę. Po przebudowie będzie jeden. Drugi zostanie buspasem.

Zobacz także: Operacja Al. Racławickie. Cena: 100 milionów, 200 drzew [szczegóły inwestycji]

Mało też prawdopodobne, by rowerzyści, mając do wyboru prostą jak strzała ścieżkę (po trupach drzew) i krzywą, ale w cieniu ich koron, wybraliby to pierwsze. Projektanci potraktowali niektóre drzewa jak chwasty, które po prostu trzeba wyrwać. Nawet nie próbowali ich ominąć. Zabrakło refleksji, że przyjemniej się czeka na światłach w cieniu drzewa niż na rozgrzanej patelni.

Takich absurdów jest więcej. Wystarczy z uwagą pochylić się nad planem przebudowy Al. Racławickich, do czego szanownych radnych zachęcamy przed sesją 30 maja, na której zadecydujecie, czy naprawdę warto zabierać fundusze z innych (również dotowanych przez UE) inwestycji.

Lublin podobno liczy na nowych, młodych, dobrze wykształconych mieszkańców, chce żyć z turystów. Ale wielopasmowa arteria, która powstanie kosztem dziesiątek dorodnych drzew, ani jednych, ani drugich do Lublina nie przyciągnie, a tym bardziej zatrzyma. Turyści chętniej odwiedzają zielone miasta, które takimi są, bo tamtejsi radni i prezydenci patrzą dużo dalej niż do kolejnych wyborów.

Tymczasem efektem przebudowy Al. Racławickich i Lipowej będą kolejne zabetonowane kawałki miejskiej przestrzeni i wycięte dorodne drzewa.

Panie prezydencie, szanowni radni, na refleksję nigdy nie jest za późno. Al. Racławickie po otwarciu wiaduktu na al. Solidarności nie są już tak znaczącą dla układu komunikacyjnego arterią. A asfalt wiosną się nie zazieleni, nie zaśpiewają na nim ptaki. Dziś, w obliczu zmieniającego się klimatu, dorodne, wiekowe drzewa w mieście to nie fanaberia. To konieczność. Pozwólcie im żyć. I mieszkańcom.


Agnieszka Mazuś
Krzysztof Wiejak

Ściągawka dla radnych

• średniej wielkości drzewo w ciągu sezonu wegetacyjnego neutralizuje toksyny ze spalenia 130 kg benzyny

• drzewo o obwodzie pnia 170-240 cm wytwarza rocznie 118 kg tlenu i pochłania 400 kg CO2. Przez rok dorosły człowiek potrzebuje 176 kg tlenu

• liście drzew ograniczają zapylenie w mieście nawet o 75 proc.

• w ciągu doby drzewo może uwolnić 200-400 litrów wody. Parowanie obniża temperaturę, w upalny dzień nawet o 11 stopni

• w swojej koronie drzewo może zmagazynować od 228 do 455 litrów – w czasie gwałtownych opadów to nie do przecenienia

• drzewa dezaktywują związki metali ciężkich w glebie ze skutecznością 40-70 proc.

• sędziwe drzewa to złożone ekosystemy, których bogactwo życia porównuje się do złożoności rafy koralowej.

Źródło: Fundacja EkoRozwoju

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze na kolejny sezon

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze

Kolejny dzień i kolejny nowy kontrakt w klubie z Lublina. W środę Motor poinformował, że umowa Bradly van Hoevena również została przedłużona na sezon 2025/2026.

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Przyjęcia pacjentów nie odbiegały od normy, a leczenie na kardiologii nie było ograniczone – Lubelski NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości szpitala w związku z pobytem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na oddziale kardiologii w lutym tego roku. Do Funduszu nie wpłynęły też skargi pacjentów.

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Grupa ze Śląska rozprowadzającej narkotyki całym kraju. Lubelscy policjanci zatrzymali 4 osoby: u jednej znaleziono prawie 5 kilogramów amfetaminy.

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym
koncert
9 kwietnia 2025, 19:00

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym

Nene Heroine to jazzowo-psychodeliczny kolektyw pochodzący z Gdańska, który w środę (9 kwietnia) w Teatrze Starym zaprezentuje nowoczesne oblicze jazzu. Występy na żywo Nene Heroine są cenione przez publiczność z powodu spontaniczności i muzycznej energii.

zdjęcie ilustracyjne

Wypadek w pracy? ZUS zwiększył stawki odszkodowania

Od kwietnia wzrosła kwota odszkodowania z ZUS za każdy procent uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Obecnie można liczyć na 1636 zł odszkodowania. To o 205 złotych więcej niż dotychczas.

W tym powiecie w nocy chwyci przymrozek

W tym powiecie w nocy chwyci przymrozek

A jednak to jeszcze niepełnoprawna wiosna. Tej nocy mogą pojawić się przymrozki w jednym z powiatów województwa lubelskiego.

Przebudowa ulicy Samsonowicza. W czwartek kolejne utrudnienia dla kierowców

Przebudowa ulicy Samsonowicza. W czwartek kolejne utrudnienia dla kierowców

Trwa przebudowa ulicy Samsonowicza na lubelskim Wrotkowie. Od czwartku kierowców czekają kolejne utrudnienia.

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Kolejny pseudokibic zatrzymany do sprawy śmiertelnego pobicia. To sprawa z 2016 roku, gdy w wyniku starcia pseudokibiców drużyn z Lublina i Stalowej Woli na drodze w powiecie radomskim śmierć poniósł 33-latek ze Stalowej Woli.

Marcin Romanowski

Zwrot w sprawie Marcina Romanowskiego. Prokuratura nie odpuszcza

Prokuratura wydała Europejski Nakaz Dochodzeniowy wobec posła PiS Marcina Romanowskiego - poinformowała w środę rzeczniczka prokuratora generalnego Anna Adamiak. Treść wniosku nie jest na ten moment znana.

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych to inwestycja, która znacząco wpływa na bezpieczeństwo i estetykę domu lub mieszkania. Drzwi wejściowe stanowią nie tylko funkcjonalny element budynku, ale również wizytówkę domu. Właściwy wybór oraz prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych pozwoli nam cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem przez długie lata. Niezależnie od tego, czy wymieniasz drzwi wejściowe w domu jednorodzinnym, czy w bloku, ten poradnik przeprowadzi Cię przez najważniejsze aspekty tego procesu.

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"
Dzień Wschodzi
film

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"

O przyszłości kopalni „Bogdanka”, wielkim proteście w Lublinie i wielu innych tematach rozmawiamy z Jarosławem Niemcem, związkowcem przewodniczącym Związku Zawodowego „Przeróbka”

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty