Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Archiwum

28 października 2007 r.
7:28
Edytuj ten wpis

Agnieszka - święta z pierwszego tomu serii

0 0 A A

Każda z nich: Agnieszka Rzymska, Agnieszka z Asyżu, Agnieszka z Pragi i Agnieszka z Montepulciano była święta na swój spsoób. Czym się różniły?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Agnieszka Rzymska została ścięta w wieku dwunastu lat. Ciało Agnieszki z Asyżu potrafiło być nadnaturalnie ciężkie. Agnieszka z Pragi uparła się na dziewictwo. Agnieszka z Montepulciano wpadała w ekstazę i miała dar jasnowidzenia. Co je łączy? Zostały przyjaciółkami Pana Boga. I dlatego warto się z nimi zaprzyjaźnić.

Jak się zostaje świętą? Albo świętym?
- Różnie. Po swojemu - mówi ks. prof. Augustyn Eckmann z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, po uszy zakochany w św. Augustynie. Na przykład pierwszym świętym w ogóle był łotr, który wisiał z Jezusem na krzyżu. - Dziś ze mną będziesz w raju - powiedział mu Jezus - tłumaczy ks. prof. Eckmann.

I tak Dobry Łotr jest świętym. Mało kto wie, że istnieje święta Doda, która była ksienią z Reims. Albo święty Dominik opancerzony. Historie świętych kryją tajemnice, o których nie śniło się filozofom.

- Warto je poznać, dlatego historie świętych to skarb. Warto mieć swojego świętego. Poznawać go, czytać co napisał, mieć w świętym inspirację i natchnienie. Taki święty może być przewodnikiem w życiu - dodaje ks. prof. Eckmann.

- A co ksiądz profesor wziął ze swojego patrona świętego Augustyna?
- Życiowe motto: Kochaj i czyń, co chcesz.

A my z pierwszego tomu "Historii świętych" wybieramy cztery Agnieszki, choć świętych o tym imieniu jest w historii Kościoła co najmniej szesnaście.

Św. Agnieszka puszcza skowronka z mieszka

Wiemy o niej bardzo mało. Ale musiało w niej być coś niezwykłego, skoro św. Ambroży napisał hymn na jej cześć, malowali ją van Eyckowie, papież Damazy dedykował jej epitafium.

O jej życiu istnieją greckie i syryjskie opowieści i legendy. Ale nie potrafimy ustalić czasu męczeństwa. Prawdopodobnie zamordowano ją za Dioklecjana. Być może w 304 lub 305 roku. Nie wiemy także, jak zginęła. Czy ścięto ją mieczem? Czy spalono żywcem?

Możemy przypuszczać, że gdy cierpiała na stadionie Domicjana, bo tak głosi legenda - miała zaledwie dwanaście lat. Badania archeologiczne potwierdziły, że w miejscu, gdzie wedle tradycji zginęła - postawiono później kościół ku jej czci. Wzniesiony został przy drodze Nomentańskiej. Dziś znajduje się tu Piazza Navona, jedno z najpiękniejszych miejsc Rzymu.

Relikwie św. Agnieszki umieszczono przy wejściu do katakumb św. Agnieszki. Korytarze z katakumb mają pięć kilometrów i rozchodzą się w dwóch kondygnacjach.



Najdawniejsze wizerunki świętej męczennicy spotykamy już w wieku IV: w katakumbach św. Pamfila i w katakumbach Commodilli. Jak wyglądała dziewczynka, która zginęła w obronie czystości?

Z czasów konstantyńskich pochodzi wizerunek świętej, wyryty na marmurowej płycie. Widzimy modlącą się dziewczynę ubraną w tunikę i dalmatykę. Później przedstawiano ją w z gołąbkami i barankami, symbolami niewinności i łagodności.
Może przez tą łagodność została jedną z najbardziej popularnych postaci czczonych w chrześcijaństwie.

21 stycznia w dzień liturgicznego wspomnienia, w kościele jej imienia w Rzymie święci się dwa baranki, które następnie składa się w ofierze papieżowi. Wełna z tych baranków służy potem do tkania paliuszy.

Wśród przysłów o Agnieszce najbardziej zachwyca to: "Św. Agnieszka puszcza skowronka z mieszka".

Nawet kilku mężczyzn nie mogło jej unieść

Tak naprawdę miała na imię Kasia. Dopiero w zakonie otrzymała imię Agnieszka. Urodziła się w Asyżu w roku 1197 roku.

Była młodszą siostrą św. Klary i tak jak ona zachwyciła się dobrocią św. Franciszka z Asyżu. To wraz z nią potajemnie opuściła dom, aby żyć według wskazówek Franciszka, zakochanego w ptakach i drzewach. Miała wtedy piętnaście lat. Jej ojciec nie wyobrażał sobie córki w zakonie, dlatego próbował siłą uprowadzić ją z klasztoru.

Jak podają legendy, pewnego razu w klasztorze pojawiło się kilku wysłanników, którzy pochwycili Agnieszkę, chcąc siłą zabrać ją do rodzinnego domu. Wtedy jej ciało stało się nadnaturalnie ciężkie. Nawet kilku mężczyzn nie mogło jej unieść.
Ale to jeszcze nie wszystko.

Kilka miesięcy później po nieposłuszną Katarzynę przyjechał wuj. Najpierw tłumaczył jej po dobroci. Gdy to nie pomogło, uderzył krnąbrną siostrzenicę, po czym został czasowo sparaliżowany. Wtedy ojciec Agnieszki zmienia zdanie i wyraża zgodę na pozostanie córki w klasztorze.

Kasia została siostrą w II Zakonie św. Franciszka z Asyżu, zwanym także Ubogimi Paniami lub klaryskami, który św. Klara założyła w roku 1212. Przez pewien czas, z woli św. Franciszka z Asyżu Agnieszka przebywała w klasztorze w Monticelli koło Florencji, gdzie była przełożoną. Założyła klasztory w Mantui, Padwie i Wenecji.
Zmarła w klasztorze św. Damiana, 16 listopada 1253 roku, trzy miesiące po śmierci św. Klary. Jej ciało spoczywa w bazylice św. Klary w Asyżu.

Cieszyła się darem przenikania serc

Agnieszka z Pragi urodziła się w 1205 roku, była córką Przemysława Ottokara I, króla Czech. Już wieku trzech lat król obiecał ją jednemu z synów Henryka Brodatego.

W 1216 roku ze swą starszą siostrą Anną przybyła do Polski. Przebywała w Trzebnicy, najprawdopodobniej pod opieką św. Jadwigi Śląskiej. Nie wyszła jednak za mąż, ponieważ dwóch synów Henryka Brodatego zmarło, a trzeci ożenił się z jej siostrą Anną.

Agnieszka wróciła do Czech i została znowu przyobiecana na żonę.
Miała poślubić syna cesarza Fryderyka II. Również i to małżeństwo nie doszło do skutku. W końcu ochoty na małżeństwo z Agnieszką nabrał sam cesarz, który właśnie owdowiał. Agnieszka interweniowała u samego papieża Grzegorza IX, aby pozwolono jej dochować złożony ślub czystości.

Królewna oddała się działalności charytatywnej, ufundowała w Pradze szpital, potem klasztor franciszkanów. To właśnie od nich dowiedziała się o pewnej szlachciance, Klarze z Asyżu, która we Włoszech założyła zakon Ubogich Panien.
Królewna zapragnęła zakonnego życia, w 1233 roku ufundowała w Pradze szpital i klasztor klarysek, zwany czeskim Asyżem, do którego rok później wstąpiła. To za jej przykładem wiele znamienitych osób, także w Polsce, zaczęło budować klasztory i wstępować do nich.

Połączyła ją duchowa przyjaźń ze św. Klarą. Posiadała dar czytania w ludzkich sercach. Widziała przyszłość, Bóg obdarzył ją charyzmatem proroctwa.
Do dzisiaj zachowały się cztery listy, które święta Klara napisała do Agnieszki.
Zmarła w opinii świętości 2 lub 6 marca 1282 roku. Razem z bł. Albertem Chmielowskim została kanonizowana przez Jana Pawła II, 12 listopada 1989 roku w Rzymie.

Wpadała w ekstazę

Agnieszka z Montepulciano urodziła się w 1268 r. we włoskim Graciano Vecchio. Już w wieku dziewięciu lat wstąpiła do sióstr sakinek. Zgromadzenie wzięło swoją nazwę od kroju i rodzaju habitów (włoskie sacco - worek). Za zgodą Stolicy Świętej w wieku lat 15 stanęła na czele grupy zakonnic i założyła z nimi nowy klasztor w Proceno.

Zasłynęła z pobożności, mądrości i darów nadprzyrodzonych. Na wiadomość o tym mieszkańcy z Montepulciano zaprosili Agnieszkę do siebie. Została matką nowej gałęzi dominikańskiej. Magistrat miasta z wdzięczności ofiarował siostrom w 1306 r. nowy lokal i uposażenie.

Pan Bóg obdarzył ksienię darem wizji, proroctw i ekstaz. Potrafiła przepowiadać przyszłość. Zmarła w rodzinnym mieście 20 kwietnia 1317 r., otoczona współsiostrami. Papież Klemens VII wyniósł ją do chwały błogosławionych w roku 1532, a papież Benedykt XIII 10 grudnia 1726 roku zaliczył ją uroczyście w poczet świętych.

Św. Katarzyna ze Sieny będzie widziała w niej wzór do naśladowania.
Kiedy w roku 1377 przybyła do jej relikwii z pielgrzymką, zawołała: "Matko nasza, Agnieszko, chwalebna!".

Która z Agnieszek najbardziej przypadła wam do serca?

Pozostałe informacje

Wjechał motocyklem w betonowe płyty. Interweniował śmigłowiec LPR

Wjechał motocyklem w betonowe płyty. Interweniował śmigłowiec LPR

Do wypadku z udziałem motocykla doszło w poniedziałek w miejscowości Oleśniki. Na miejscu potrzebny był śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Pimcore – Poznaj kompleksowe narzędzie dla Twojego biznesu

Pimcore – Poznaj kompleksowe narzędzie dla Twojego biznesu

W świecie pełnym danych i złożonych procesów biznesowych zarządzanie informacjami produktowymi (PIM), zasobami cyfrowymi (DAM) i treścią (CMS) staje się wyzwaniem. Pimcore to innowacyjna platforma open-source, która umożliwia firmom centralizację i optymalizację tych procesów. Jednak skuteczne wdrożenie Pimcore wymaga zaawansowanej wiedzy technicznej i doświadczenia. Dlatego współpraca z software housem specjalizującym się w Pimcore może przynieść Twojej firmie nieocenione korzyści.

Co na prezent świąteczny dla koleżanki z pracy?

Co na prezent świąteczny dla koleżanki z pracy?

Nadchodzące dużymi krokami Święta Bożego Narodzenia to doskonała okazja, aby okazać koleżance z pracy swoją sympatię. Wybór idealnego prezentu może być jednak wyzwaniem. Jak znaleźć coś, co zarówno wyrazi wdzięczność za współpracę, jak i sprawi przyjemność obdarowanej osobie? Podpowiadamy jak znaleźć najlepszy upominek dla kogoś, z kim nie łączy Cię nic więcej niż tylko wspólna praca.

Studenci zaprojektują nam miasto? To możliwe dzięki współpracy na szeroką skalę
film

Studenci zaprojektują nam miasto? To możliwe dzięki współpracy na szeroką skalę

Dzisiaj w naszym programie Dzień Wschodzi rozmawiamy o wyjątkowej współpracy między lubelskimi uczelniami a miastem! Studenci kierunków architektonicznych mają szansę zmieniać przestrzeń miejską, projektując nowatorskie rozwiązania dla Lublina. Jak wygląda ten proces? Co mogą zdziałać studenci w miejskich przestrzeniach. O tym opowie nasz gość, prof. Małgorzata Michalska-Nakonieczna z Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji.

Adela Piskorska z AZS UMCS Lublin najlepsza podczas PGE Grand Prix Pucharu Polski

Adela Piskorska z AZS UMCS Lublin najlepsza podczas PGE Grand Prix Pucharu Polski

Świetny występ Adeli Piskorskiej w Łodzi, przy okazji PGE Grand Prix Pucharu Polski. Pływaczka AZS UMCS Lublin wygrała klasyfikację na najlepszą zawodniczkę imprezy. Trudno się dziwić skoro wygrywała wszystkie pięć konkurencji, w których startowała.

Zderzenie busa i samochodu osobowego. Zablokowany jeden pas ruchu

Zderzenie busa i samochodu osobowego. Zablokowany jeden pas ruchu

Do kolizji doszło na trasie Zamość-Krasnystaw. Występują utrudnienia w ruchu.

Tragiczny pożar domu. Strażacy znaleźli ciała dwóch osób
galeria

Tragiczny pożar domu. Strażacy znaleźli ciała dwóch osób

Nocny pożar domu jednorodzinnego w powiecie lubelskim. Łącznie z żywiołem walczyło 11 zastępów straży pożarnej.

Zbigniew Jakubas ma ambitne plany odnośnie Motoru Lublin

Zbigniew Jakubas (Motor Lublin): Miejsca sześć-osiem na koniec sezonu, a za trzy lata europejskie puchary

Wracamy do wywiadu Zbigniewa Jakubasa w Lidze+ Extra. Większościowy udziałowiec i prezes Motoru Lublin w niedzielę wystąpił na antenie Canal Plus Sport. Podczas rozmowy przyznał, jakiego miejsca na koniec sezonu oczekuje od drużyny. Zapewnił także, że Mateusz Stolarski w kolejnych rozgrywkach również będzie prowadził zespół.

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Choć do dziś uczciwie przyznaję, że muzykiem jazzowym tylko bywam. Klasyka ukształtowała mnie i jest dla mnie wciąż ważną częścią artystycznego życia – mówi Krzysztof Herdzin
KLASYKA I JAZZ

Krzysztof Herdzin: Muzyka sprawiła, że mam piękne życie

Zrobiłem kurs weterynaryjny i poznawałem prawdziwe życie od podszewki zajmując się we dwójkę z kolegą jamajczykiem blisko setką psów w schronisku – mówi Krzysztof Herdzin, profesor sztuk muzycznych, pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent płytowy, multiinstrumentalista

Sławomir Wołoszyn
SMACZNEGO

Zalewajka, żurek i wilkołaski barszcz. Ciepłe zupy na zimne dni

Idzie na zimę, więc rozgrzewające zupy są w kuchni na topie. Wśród nich króluje żurek, Z dobrym wsadem może zastąpić cały obiad. – Najlepszy wsad to wędzone żeberko – mówi Sławomir Wołoszyn z Grill Baru w Lublinie.

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali
INTERWENCJA

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali

Do policyjnego aresztu trafił 31-latek, który w sobotę w Puławach najpierw zaczepiał przypadkowe osoby, a następnie dwukrotnie uderzył w głowę mijanego 15-latka, któremu kazał klękać i go przepraszać.

House Flipper: Dine Out
GRAMY
film

House Flipper: Dine Out. Najpierw wyremontuj, a potem ugotuj (wideo)

Na początek inwestycja, a po wielkim remoncie decyzja: sprzedajemy czy sami gotujemy? Jutro premiera dodatku Dine Out do gry House Flipper.

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali
Dzień pracownika socjalnego
galeria

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali

Ta praca jest jedną z cięższych, często prowadzącą do wypalenia zawodowego – mówi Grzegorz Sołtys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie. Dziś w Lublinie zorganizowano uroczystości z okazji Dnia Pracownika Socjalnego.

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc
27 listopada 2024, 19:00

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc

Masz zespół i chcesz koncertować? Temu służy scena Ad Hoc, na której występują początkujący artyści. W środę (27 listopada) w Chatce Żaka nastąpi kolejny – drugi – krok do sławy. Oprócz zespołów będzie można zobaczyć utalentowane solowe artystki.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium