Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 stycznia 2025 r.
7:56

Czy ktoś odpowie za wycinkę przy ul. Gęsiej w Lublinie?

(fot. Archiwum/Katarzyna Nastaj)

Co dalej z nielegalną drogą i wycinką drzew w okolicy ul. Gęsiej, czyli dojazdem do inwestycji realizowanej przez Spółkę Elkabel Inwestor Kwarcowa? Urząd Marszałkowski przesłuchuje świadków i zbiera dowody w sprawie rzezi drzew, a Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w tej sprawie wciąż nie zrobił nic.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 

Wracamy do sprawy drogi dojazdowej do budowy w okolicy ul. Gęsiej w Lublinie. Sprawa toczy się od sierpnia ubiegłego roku. Wówczas spółka Elkabel Inwestor Kwarcowa otrzymała pozwolenie na budowę budynków mieszkalnych przy ul. Kwarcowej. Problemy pojawiły się, gdy potrzebna była droga dojazdowa do tej inwestycji. Dojazd wykonano na działkach należących do Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie, które wcześniej były w zarządzie miasta.

Nasz informator monitorował budowę, bo miał duże wątpliwości w kwestii legalności wykonania tego dojazdu. Po sygnale od niego złożyliśmy wniosek o wgląd w umowę dzierżawy zawartej między spółką Elkabel Inwestor Kwarcowa a ZDiTM. W trybie dostępu do informacji publicznej, w dniu 28 października, otrzymaliśmy skan umowy, która została zawarta przez strony dopiero w dniu 29 października, czyli dzień po otrzymaniu przez nas podpisanej umowy.

Jak informował nas Urząd Miasta, procedura wydzierżawienia była prowadzona już wcześniej, gdy teren znajdował się w zarządzie gminy. Do jej finalizacji nie doszło, bo działkami zaczął zarządzać ZDiTM.

– Procedura wydzierżawienia nieruchomości gminnej rozpoczęła się z chwilą złożenia wniosku przez spółkę Elkabel, tj. 29 kwietnia br. Natomiast zgodnie z wpisem w ewidencji gruntów i budynków, teren przeszedł w trwały zarząd ZDiTM w dniu 26 sierpnia br. Od tego dnia Gmina Lublin nie była już we władaniu tej nieruchomości, tym samym uznajemy ten termin za zakończenie procedury wydzierżawienia i formalności z poziomu Wydziału Gospodarowania Mieniem – przekazywała nam Justyna Góźdź z lubelskiego ratusza.

Po pytaniach do ZDiTM o to, kiedy spółka otrzymała pisemną zgodę na budowę drogi, otrzymywaliśmy jedną odpowiedź. Deweloper miał dostać zgodę na dysponowanie gruntem jednej z działek w kwietniu, a na kolejne dopiero po przejęciu ZDiTM terenu od miasta, czyli po 26 sierpnia.

Mimo informacji przekazywanych przez instytucję, nowa umowa podpisana została w październiku, a nie w kwietniu lub sierpniu. Zakłada ona wydzierżawienie drogi wewnętrznej i jej udostępnienie pod stworzenie drogi tymczasowej do obsługi budowy. Według informatora droga dojazdowa powstała jeszcze w sierpniu, mimo że umowę podpisano w październiku. Sygnalista swoje informacje podpiera dokumentacją fotograficzną. Z umowy udostępnionej nam przez ZDiTM wynika także, że inwestor został zobowiązany do uiszczenia czynszu za dzierżawę części działek za okres od 6 sierpnia do 30 listopada.

Oznacza to, że zgodnie z naszym śledztwem, od sierpnia deweloper korzystał z drogi bezprawnie, aż do momentu podpisania rzeczonej umowy, tuż po naszej prośbie o jej udostępnienie tj. w październiku. Urząd Miasta poinformował nas, że inwestor został obciążony karą za bezumowne korzystanie z terenu.

– Miasto obciążyło inwestora opłatą za bezumowne korzystanie z miejskiego terenu za okres od kiedy wszedł na grunt do momentu uzyskania zgody na dysponowanie nim w Zarządzie Dróg i Transportu Miejskiego. Spółka uregulowała należność, a także dopełniła niezbędnych formalności w ZDiTM oraz dokonała wszystkich opłat związanych z zajęciem pasa drogowego na cele zaplecza budowy – przekazuje Anna Czerwonka z lubelskiego ratusza.

Ponieważ nie wykonano projektu, nie było zgody, ani umowy, drogę dojazdową, do pewnego etapu tej sprawy, można było określić mianem samowoli budowlanej. Do momentu uzyskania zgody na tę drogę, oprócz opłat za bezprawne korzystanie, spółka powinna była wcześniej być zobowiązana do zalegalizowania samowoli lub rozbiórki. Na inwestora nigdy nie zostało nałożone wspomniane zobowiązanie.

W umowie, którą otrzymaliśmy widnieje także zapis, że po jej wygaśnięciu dzierżawca ma obowiązek niezwłocznie opuścić teren drogi wewnętrznej i odtworzyć ten teren do stanu poprzedniego.

Może okazać się to problematyczne, ponieważ na opisywanej drodze prowadzącej do budowy, tj. ul. Granatowej, która przewidziana jest w obowiązującym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod drogę publiczną gminną, rosły drzewa i krzewy. Te zostały wycięte przez dewelopera, aby możliwe było prowadzenie inwestycji. Mimo że zgoda na wycinkę nie była przyznana, nie została przeprowadzona niezbędna opinia dendrologiczna i nie wykonano nasadzeń zastępczych.

Po naszej interwencji Urząd Miasta przekazał sprawę do wyjaśnienia przez Urząd Marszałkowski. Przedstawiciele obu instytucji udali się 22 października na oględziny terenu. Od tamtego czasu UMWL prowadzi postępowanie.

– Aktualnie postępowanie administracyjne jest na etapie przeprowadzania przesłuchań stron i świadków. Na tym etapie nie ma możliwości określenia dokładnego terminu rozstrzygnięcia sprawy. Następne działania uzależnione będą m.in. od zeznań osoby, która stawi się na kolejne przesłuchanie – informuje Anna Nycz z UMWL.

Postępowanie trwa, lecz sfinalizowanie go może okazać się problemem, ponieważ drzew w okolicy ul. Gęsiej już dawno nie ma. Do tej pory nie została jednak przeprowadzona kontrola Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Lublinie, ani nie zostało złożone zawiadomienie do prokuratury lub policji. Nie otrzymaliśmy również odpowiedzi od spółki.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

LKS Milanów pokonał Victorię Parczew

Rezerwy z Radzynia wciąż niepokonane, LKS Milanów wygrał w Parczewie

Orlęta II Radzyń Podlaski pokonały Absolwenta Domaszewnica po golu w doliczonym czasie gry. Sokół Adamów zdobył cenne trzy punkty w starciu z Orłem Czemierniki. Orlęta Łuków tylko zremisowały z Unią Żabików.

Marszałek rozdaje pieniądze na transport. To projekty za ponad 120 mln zł
galeria

Marszałek rozdaje pieniądze na transport. To projekty za ponad 120 mln zł

Urząd Marszałkowski w Lublinie rozdał fundusze dla samorządów. W ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 dofinansowanie na niskoemisyjny transport miejski otrzymało cztery podmioty.

Huczwa Tyszowce wywiozła remis 2:2 z boiska Omegi Stary Zamość

PoGrom w spotkaniu kolejki zamojskiej okręgówki, Omega i Huczwa na remis

Sąsiadujące w tabeli Omega Stary Zamość i Huczwa Tyszowce podzieliły się punktami po remisie 2:2. Wicelider Tanew Majdan Stary rozbiła lidera Grom Różaniec 6:1.

Ekran akustyczny przy SP nr 4 w Puławach

Prezydent Puław trafi do więzienia. "Bezduszne, kalekie prawo"

Za otwarcie boiska sportowego dla mieszkańców Puław - mimo sądowego zakazu - prezydent Paweł Maj odbędzie karę pięciu dni pozbawienia wolności. Samorządowiec spędzi je w więzieniu w Opolu Lubelskim. To skutek odrzucenia proponowanej przez sąd grzywny w wysokości 5 tysięcy złotych.

Do hiszpańskiej Barcelony polecimy z irlandzkim przewoźnikiem Ryanair.
ZDJĘCIA
galeria

¡Hola Barcelona! Ryanair uruchomił loty do Girony

Port Lotniczy Lublin poszerza swoją ofertę o kolejne atrakcyjne połączenie. Od poniedziałku pasażerowie mogą polecieć bezpośrednio do hiszpańskiej Barcelony. To doskonała wiadomość dla miłośników podróży i mieszkańców województwa lubelskiego.

Odkryj swoją przyszłość. Politechnika Lubelska zaprasza przyszłych studentów

Odkryj swoją przyszłość. Politechnika Lubelska zaprasza przyszłych studentów

To wcale nie jest prima aprilis. Politechnika Lubelska 1 kwietnia zaprasza przyszłych studentów by poznali szeroką ofertę uczelni.

Padwa musiała uznać wyższość rywali z Żukowa

Niespodziewana porażka Padwy, AZS AWF Biała Podlaska z cenną wygraną

KPR Padwa Zamość bez punktów, AZS AWF Biała Podlaska powiększył dorobek o wygraną z SMS ZPRP I Kielce.

Śmietnisko nad Czerniejówką. Miasto wie, ale nie może nic zrobić
galeria

Śmietnisko nad Czerniejówką. Miasto wie, ale nie może nic zrobić

Lublin. Ulica Chłodna, niedaleko ulica Kunickiego. Niedaleko dworzec, tuż przy skrzyżowaniu komisariat policji. A tuż za nim istne wysypisko śmieci w samym sercu miasta. Miasto o tej sytuacji wie, ale nie może zrobić praktycznie nic.

Jakie KPI w marketingu warto mierzyć?

Jakie KPI w marketingu warto mierzyć?

Współczesny marketing internetowy wymaga ciągłego mierzenia efektywności działań. Jednym z najważniejszych narzędzi, które umożliwiają to monitorowanie, są KPI (Key Performance Indicators), czyli kluczowe wskaźniki efektywności. Dzięki nim można precyzyjnie ocenić, czy strategie marketingowe przynoszą pożądane rezultaty. W artykule tym przyjrzymy się definicji KPI w marketingu internetowym oraz przedstawimy konkretne przykłady wskaźników, które warto stosować, aby optymalizować działania marketingowe w sieci.

Przestrzeń twórczej ekspresji. Premierowe spektakle grup inkubatora Osterwy
patronat

Przestrzeń twórczej ekspresji. Premierowe spektakle grup inkubatora Osterwy

W Teatrze Osterwy wiosna pachnie premierami. Pachnie też ... dziecięcą wyobraźnią! A wszystko za sprawą Inkubatora Osterwy – miejsca, gdzie marzenia o teatrze materializują się bardzo szybko.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

14,00 zł

Różne -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Komunikaty