Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Archiwum

28 września 2010 r.
10:52
Edytuj ten wpis

Polska Wschodnia stawia na gospodarkę

0 0 A A

I korzysta z unijnego wsparcia. Ruszyła już promocja gospodarcza, powstają parki naukowo - technologiczne, a przedsiębiorcy spotykają się z zagranicznymi inwestorami. Tak wschodnie województwa dbają o rozwój gospodarczy. Wspiera ich Program Rozwój Polski Wschodniej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dzięki wsparciu z Programu Rozwój Polski Wschodniej PAIiIZ rozpoczęła promocję gospodarczą pięciu wschodnich województw. Jakie są jej cele?

Bożena Czaja: Przede wszystkim pobudzenie wzrostu gospodarczego tego makroregionu. Chcemy ją uzyskać poprzez zwiększenie napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych i większe zainteresowanie polskich firm Polską Wschodnią. Efektem promocji ma być również zwiększenie eksportu produktów z tej części kraju i rozwój turystyki biznesowej. Na promocję gospodarczą, która potrwa do 2015 roku otrzymaliśmy z Programu Rozwój Polski Wschodniej ok. 86 mln zł.

Dlaczego wschodnie województwa potrzebują takiej promocji?

Niestety, ta część kraju nadal jest omijana przez inwestorów. Główny powód to infrastruktura. Ale ta, także dzięki programom unijnym jest ciągle rozwijana. Ważne jest również to, że w myśleniu zagranicznych inwestorów nie ma takiego pojęcia jak Polska B. Według naszych badań to pojęcie istnieje tylko w Polsce. To też jest plus, bo nie musimy zwalczać stereotypów zagranicą.

Jakie gospodarcze zalety ma Polska Wschodnia?

Już teraz mówimy, że tutaj zaczyna się i kończy Unia Europejska. Wierzymy, że nasz projekt przyczyni się do wzrostu gospodarczego w tej części Polski. Atutów jest sporo. Wśród nich duży rynek konsumencki, konkurencyjne koszty pracy i wykształcona kadra. Mamy tu silne ośrodki akademickie, które już zaczynają kształcić pod konkretne specjalizacje sektorowe. Kolejna sprawa to funkcjonowanie specjalnych stref ekonomicznych, będących jednym z najważniejszych elementów systemu zachęt inwestycyjnych pięciu województw. Należy pamiętać, iż w przypadku nowych inwestycji regiony te objęte są wyższym wsparciem dla inwestora.

Jednym z elementów promocji gospodarczej są misje zagraniczne i udział w międzynarodowych targach. Jakie korzyści wynikają z tego typu wyjazdów?

To przede wszystkim bezpośredni kontakt z odbiorcami na rynku trzecim. Na przykład w Chinach będą to spotkania z chińskimi wyselekcjonowanymi przedsiębiorcami. Rozmowy mogą toczyć się zarówno wokół dystrybucji produktów, jak i wymiany technologicznej. Jadąc na misję, nie ma gwarancji, ze od razu zdobędziemy kontrakt, czy ściągniemy do siebie inwestycję. Szczególnie na rynkach, gdzie wiedza o Polsce jest niewielka bądź żadna. Na misje zagraniczne jeżdżą przedsiębiorcy z konkretnej branży, a także samorządowcy. Wyjazdy te są w pełni finansowane przez PAIiIZ w ramach projektu. Nie jest to refundacja a dotacja, co w znaczący sposób skraca procedurę. Zapraszamy przedsiębiorców, by się do nas zgłaszali.

Za nimi już kilka wyjazdów. Gdzie jeszcze będą obecni przedsiębiorcy z Polski Wschodniej?

W lutym odbyła się pierwsza misja zagraniczna przedsiębiorców z sektora IT i BPO do Indii. Uczestniczyło w niej dziewięciu przedsiębiorców. Pojechaliśmy również na targi ILA Berlin Air show. Tu spotkali się przedstawiciele sektora lotniczego. Kolejna misja to spotkanie sektora budowlanego w Rosji. Ostatnio byliśmy w Chinach, gdzie przedstawiciele 4 branż mieli możliwość spotkać się z potencjalnymi partnerami chińskimi. W najbliższym czasie przedsiębiorcy pojadą z nami m.in. do Paryża na targi sektora spożywczego, do Hamburga na targi branży jachtowej, do Chorwacji, gdzie odbędą się międzynarodowe targi meblowe i wyposażenia wnętrz. Natomiast do Polski przyjadą też przedsiębiorcy z Izraela.

Tu nauka łączy się z biznesem

Gospodarka Polski Wschodniej ma szansę odnieść sukces także dzięki parkom technologicznym i terenom inwestycyjnym. Te działania wspiera Program RPW. Na dofinansowanie może liczyć 50 innowacyjnych projektów. Dostaną z programu w sumie 1 483,85 mln zł.


- Powstające parki technologiczne umożliwią przepływ wiedzy i technologii pomiędzy szkołami wyższymi, jednostkami badawczo-rozwojowymi, przed_się_bior_stwa_mi i rynkami – mówi Agnie_szka Kap_ciak, dyrektor Departamentu Programów Ponadregionalnych w MRR.

Warto tu wymienić kilka projektów realizowanych dzięki wsparciu z PO RPW. To Park Naukowo - Technologiczny w Puławach, Inkubator Nowych Technologii IN-Tech w Mielcu. W tym ostatnim powiększony zostanie działający już inkubator przedsiębiorczości. Kolejne ważne projekty to m.in. Podlaski Park Przemysłowy, Kielecki Park Technologiczny czy Elbląski Park Technologiczny.

- Ich realizacja przyczyni się do stworzenia w Polsce Wschodniej dogodnych warunków do inwestowania – dodaje Agnieszka Kapciak.

KONKURS

Zapraszamy Czytelników Dziennika Wschodniego do kolejnego konkursu. Tym razem czekamy na hasła promujące gospodarkę w Polsce Wschodniej. Propozycje haseł należy wysyłać do 2 października na adres mailowy: promocja@dziennikwschodni.pl.

Najlepsze pomysły nagrodzimy. Do wygrania m.in. plecaki turystyczne, samochodowe mapy Polski, koszulki polo, polary. 6 października przyznamy też nagrodę specjalną.

Regulamin konkursu dostępny jest na stronie www.dziennikwschodni.pl/konkurs_wschod.

Fundusze Europejskie – dla rozwoju Polski Wschodniej


Pozostałe informacje

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Choć do dziś uczciwie przyznaję, że muzykiem jazzowym tylko bywam. Klasyka ukształtowała mnie i jest dla mnie wciąż ważną częścią artystycznego życia – mówi Krzysztof Herdzin
KLASYKA I JAZZ

Krzysztof Herdzin: Muzyka sprawiła, że mam piękne życie

Zrobiłem kurs weterynaryjny i poznawałem prawdziwe życie od podszewki zajmując się we dwójkę z kolegą jamajczykiem blisko setką psów w schronisku – mówi Krzysztof Herdzin, profesor sztuk muzycznych, pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent płytowy, multiinstrumentalista

Sławomir Wołoszyn
SMACZNEGO

Zalewajka, żurek i wilkołaski barszcz. Ciepłe zupy na zimne dni

Idzie na zimę, więc rozgrzewające zupy są w kuchni na topie. Wśród nich króluje żurek, Z dobrym wsadem może zastąpić cały obiad. – Najlepszy wsad to wędzone żeberko – mówi Sławomir Wołoszyn z Grill Baru w Lublinie.

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali
INTERWENCJA

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali

Do policyjnego aresztu trafił 31-latek, który w sobotę w Puławach najpierw zaczepiał przypadkowe osoby, a następnie dwukrotnie uderzył w głowę mijanego 15-latka, któremu kazał klękać i go przepraszać.

House Flipper: Dine Out
GRAMY
film

House Flipper: Dine Out. Najpierw wyremontuj, a potem ugotuj (wideo)

Na początek inwestycja, a po wielkim remoncie decyzja: sprzedajemy czy sami gotujemy? Jutro premiera dodatku Dine Out do gry House Flipper.

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali
Dzień pracownika socjalnego
galeria

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali

Ta praca jest jedną z cięższych, często prowadzącą do wypalenia zawodowego – mówi Grzegorz Sołtys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie. Dziś w Lublinie zorganizowano uroczystości z okazji Dnia Pracownika Socjalnego.

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc
27 listopada 2024, 19:00

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc

Masz zespół i chcesz koncertować? Temu służy scena Ad Hoc, na której występują początkujący artyści. W środę (27 listopada) w Chatce Żaka nastąpi kolejny – drugi – krok do sławy. Oprócz zespołów będzie można zobaczyć utalentowane solowe artystki.

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann
26 listopada 2024, 18:00

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann

Czy wspólna polsko-niemiecka pamięć jest możliwa? Dlaczego nie pamiętamy? Na te i inne pytania spróbuje odpowiedzieć Christiane Hoffmann, autorka książki „Czego nie pamiętamy. Pieszo śladami ucieczki ojca”.

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową
DOCHODY I WYDATKI

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową

W przyszłym roku władze Lubartowa do swojej dyspozycji będą miały więcej pieniędzy niż w obecnym. Rosną dochody, wydatki, ale kwota przeznaczona na inwestycje. Wśród najdroższych są remonty i budowa dróg, kanalizacja, czy dokończenie nowej sali dla sportowców.

Na ławie oskarżonych zasiadły trzy osoby
W SĄDZIE

Wójt z żoną ustawili przetarg? Ruszył proces

Nie przyznali się do winy, ale wyjaśniać niczego nie chcieli, odpowiadać na pytania również nie. Leon B., były wójt Sułowa zasiadł na ławie oskarżonych wraz z żoną Grażyną oraz Stanisławem K. Według prokuratury ta trójka dopuściła się nieprawidłowości przy przetargu i realizacji utwardzenia wąwozu w Żrebcach.

Maria Dębska jako Anka Serafin w serialu Śleboda
DO ZOBACZENIA
film

Śleboda: Zbrodnia i Podhale w sześciu odcinkach. Jest pierwszy zwiastun (wideo)

Dziś zwiastun, a premiera za niespełna trzy tygodnie. Jest seria kryminałów, zaraz będzie serial Śleboda.

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Marzysz o spontanicznych wakacjach, które pozwolą Ci uciec od codzienności bez planowania z wielomiesięcznym wyprzedzeniem? Oferty Last Minute mogą wydawać się idealnym rozwiązaniem – wystarczy poczekać do ostatniej chwili, by znaleźć wyjazd w atrakcyjnej cenie i szybko zarezerwować wymarzoną podróż.

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Kąpiel w balii ogrodowej (czyli tzw. ruskiej bani lub ciepłej beczce) to nie tylko sposób na chwilę relaksu, ale także potencjalnie skuteczna metoda na poprawę zdrowia i samopoczucia.

Bez ciepłej wody i ogrzewania. Gdzie i jak długo?
LUBLIN

Bez ciepłej wody i ogrzewania. Gdzie i jak długo?

Na kilka godzin wyłączą ogrzewanie. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada przerwy w dostawie ciepła.

Prawda, wolność, siła kobiet. Applebaum, Holland i Tokarczuk z honorowymi tytułami UMCS
WYDARZENIE
galeria

Prawda, wolność, siła kobiet. Applebaum, Holland i Tokarczuk z honorowymi tytułami UMCS

UMCS w roku jubileuszu 80-lecia istnienia wyróżnia „trzy wielkie damy polskiej, europejskiej i światowej kultury intelektualnej”, które swą postawą, niezależnością i odwagą głoszonych poglądów, nawiązują wprost do przesłania Marii Curie-Skłodowskiej, patronki uczelni – zapowiedział prof. Jan Pomorski.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium