Kiedy w domu pojawia się nowy członek rodziny, wraz z nim przybywa przeróżnych sprzętów, fatałaszków, kosmetyków.
Wybór artykułów dla niemowląt jest ogromny. Choć nie jest to łatwe, rodzice powinni zdecydować, co jest niezbędne, co się przyda, a co będzie stratą pieniędzy.
Śpioszki, kaftaniki, skarpetki...
- Uwielbiałam buszować po sklepach z artykułami dziecięcymi, kiedy byłam w ciąży. Większość ubranek kupiłam jeszcze przed urodzeniem syna - mówi Joanna Pradyszczuk, świeżo upieczona mama.
Na pewno przyda się: kaftanik - zapinany z przodu, boku lub na ramieniu jest łatwy do wkładania; body - przytrzymuje pieluchę na właściwym miejscu oraz śpioszki.
- Zdążyłam się już przekonać, że najlepsze są te rozpinane zarówno na ramionach, jak i w kroku. Łatwiej wtedy przewinąć malucha - dodaje pani Joanna.
Dziecku potrzebna też będzie ciepła bluza lub sweterek na chłodniejszy dzień, kilka sztuk skarpetek, czapka oraz kombinezon z kapturem - na spacery.
Pieluchy
- Przeważnie używamy pieluch jednorazowych. Córka się do nich przyzwyczaiła, są wygodne, nie krępują ruchów. Z tetry korzystamy tylko w awaryjnych przypadkach - przyznaje pani Anna, mama 7-miesięcznej Natalii.
Coś do kąpieli
Mydełek, oliwek czy kremów dla najmłodszych trzeba używać z wielkim umiarem, bo ich skóra jest bardzo wrażliwa.
- Wszystkie preparaty muszą mieć pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka. Powinny być hypoalergiczne, bezzapachowe, bezbarwne - mówi Joanna Pietrosińska, kierownik lubelskiej apteki "Alga”. - Polecam również chusteczki nawilżające do przemywania ciała noworodka. Mamy chętnie je kupują - dodaje.
Przytulny pokój
Podstawowym meblem jest łóżeczko. Nie powinno stać przy oknie - żeby nie narażać dziecka na przeciągi i zmiany temperatury, ani w sąsiedztwie kaloryfera - bo może to doprowadzić do wysuszania śluzówki u noworodka. Samo łóżeczko musi mieć stabilne szczebelki i regulowane dno. Powinno być pomalowane bezpiecznym dla dziecka lakierem lub farbą.
Pościel, którą owijamy malucha, musi być z naturalnych włókien. Do przykrycia wystarczy niezbyt gruba kołderka lub koc. Noworodek nie potrzebuje poduszki.
I jeszcze jedna ważna rzecz - przewijak, czyli blat wyłożony kocem i ceratką. Ze względu na wygodę mamy powinien się znaleźć na wysokości ok. 85-90 cm.
Na spacerze i w podróży
- Rodzice zazwyczaj wybierają wózek wspólnie. Mamy patrzą na wygląd, ojcowie na to, czy jest praktyczny. Obydwoje zwracają uwagę na dodatki: wózek musi mieć duży, łatwo dostępny kosz na zakupy, ocieplany pokrowiec, i torbę na podręczne drobiazgi - wyjaśnia Anna Chrupczalska, pracownica sklepu z artykułami dziecięcymi "Krzyś”..
Podczas podróży samochodem, malucha należy umieścić w foteliku. Przewożenie go bez fotelika jest nie tylko nielegalne, ale przede wszystkim bardzo ryzykowne. Fotelik musi być dopasowany do wagi dziecka i posiadać atest bezpieczeństwa.
Unia nieprzyjazna maluchom
Możesz zaoszczędzić
• Jeśli twoi bliscy mają ochotę kupić coś maleństwu w prezencie, złóż konkretne zamówienia.
• Skorzystaj z propozycji przyjaciółki, która ofiarowuje ci rzeczy po swoich dzieciach.
• Przejrzyj ogłoszenia w gazetach i na aukcjach internetowych, poszperaj w komisach dziecięcych i sklepach z używaną odzieżą.
• Nie ulegaj presji reklam - najczęściej ich oferta nie odpowiada rzeczywistym potrzebom.
Ceny (średnio)
fotelik samochodowy: 500 zł-1 tys. zł
łóżeczko: 200-500 zł
wanienka: 20-50 zł
body dziecięce: 10-15 zł
śpiochy: 15-30 zł
czapki: 5-15 zł
ciepła bluza: 15-30 zł.