To pytanie zadają sobie wszyscy ci, którzy stoją przed trudnym wyborem zaplanowania inwestycji – budowy domu jednorodzinnego. Jak wiadomo, nasze "cztery ściany" nigdy nie są w pełni samowystarczalne i rocznie pochłaniają spore sumy na utrzymanie. Lwią część kosztów eksploatacyjnych domu to ogrzewanie budynku i energia elektryczna. W dobie nowoczesnych technik budowlanych możemy zminimalizować ucieczkę ciepła z domu oraz samodzielnie wytwarzać energię lub ciepłą wodę użytkową. Pytanie tylko czy inwestycja faktycznie się zwróci?
Koszt domu jednorodzinnego, który cechuje się oszczędnością energii, wzrasta już na samym początku. Więcej zapłacimy bowiem za zindywidualizowany projekt. Na etapie realizacji natomiast możemy spodziewać się dodatkowych opłat z tytułu droższej technologii wykonania i energooszczędnych materiałów (np. ceramiki poryzowanej).
Spodziewany efekt? Przede wszystkim mniejsze straty ciepła, a więc mniejsze zużycie energii na utrzymanie stałej temperatury w okresie grzewczym. Domy energooszczędne mają też tę zaletę, że posiadają bardzo dobrze rozwinięty system wentylacji – przy jednoczesnym oszczędzaniu energii mamy w domu także świeże powietrze (rekuperacja). Odpowiednie usytuowanie pomieszczeń może mieć wpływ na dogrzewanie ich za pomocą promieniowania słonecznego. Poza tym im więcej światła dziennego, tym mniej prądu zużywamy na doświetlenie pokoi.
Mówiąc o domach energooszczędnych wyobrażać można sobie nowoczesne konstrukcje, rodem z pierwszych stron gustownych magazynów. Prawda jest jednak taka, że to nic nadzwyczajnego ani nieosiągalnego zastosować tę technologię w trakcie budowy domu jednorodzinnego. Wystarczy grubsza izolacja termiczna, ocieplenie poddasza wełną mineralną, użycie okien trzywarstwowych i wyeliminowanie mostków ciepła, a dom zyska bardzo wiele – przestanie nam uciekać cenne ciepło.
Jeśli nie jesteś przekonany co do oszczędności, jakie wniesie zastosowanie technik energooszczędnych, możesz skorzystać z porady biur projektowych, u których wybierzesz indywidualny lub gotowy projekt domu jednorodzinnego. Dla osób, które planują inwestycję zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju przewidziano dofinansowania, sięgające nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Ponadto w Internecie dostępne są kalkulatory, które pomogą zgrubnie oszacować wielkość planowanej przez nas inwestycji. Przeliczając szacunkowe roczne koszta eksploatacyjne można zestawić je z dodatkowymi (związanymi z oszczędzaniem energii). Wynik pozwoli nam zdecydować o technice budowy domu jednorodzinnego jeszcze przed zaakceptowaniem projektu. Warto również zapoznać się zgotowymi projektami domów energooszczędnych: https://pracownia-projekty.dom.pl/energooszczedne.html