Narastające zanieczyszczenie powietrza w Polsce zmusza władze państwa do poszukiwania nowych, alternatywnych rozwiązań, które miałyby mniej negatywny wpływ na środowisko. Jednym z nich jest powołanie do życia programu "Mój prąd" – programu, w którym oprócz korzyści ekologicznym można odebrać korzyści finansowe wynikające z dużych oszczędności na cenie prądu.
Czym jest program "Mój prąd"?
Jest to nowy program rządowy, który został skierowany do gospodarstw domowych na terenie całej Polski. Głównym założeniem projektu jest zachęcenie obywateli do zakładania instalacji fotowoltaicznych, generujących energię ze słońca. Program ma pomóc w realizacji zobowiązań klimatycznych wobec Unii Europejskiej, a także ma za zadanie zmniejszyć emisję szkodliwego dwutlenku węgla do atmosfery.
Jakie są zasady projektu?
Projekt "Mój prąd" zaplanowany jest na lata 2019-2025. Może on trwać krócej ze względu na wyczerpanie budżetu, jakim jest miliard złotych. Docelowo, program daje możliwość pokrycia 50% kosztów kwalifikacyjnych instalacji fotowoltaicznej, lecz jednocześnie dotacja nie będzie mogła przekroczyć 5 tysięcy złotych. W takiej sytuacji szacuje się, że liczba ludzi, którzy skorzystają z projektu, wyniesie 200 tysięcy. Należy jednak zwrócić uwagę na jeden bardzo ważny fakt. A mianowicie, wspomniana dotacja na instalację fotowoltaiczną obejmuje panele fotowoltaiczne z koniecznym oprzyrządowaniem, a jej moc musi się mieścić w ustalonych granicach - od 2 do 10 kW. Obecnie, rzadko kto decyduje się na instalację o mocy 2-3 kW (która kosztuje w granicach 15 tysięcy złotych), a Polacy częściej instalują na swoich dachach panele o mocy od 4 do 6 kW (za około 20-30 tysięcy złotych). W praktyce więc, rządowa dopłata pokryje tylko około 15-25% całkowitej wartości inwestycji.
Czy warto zamontować fotowoltaikę?
Jak najbardziej warto. Jak przekonują specjaliści z Columbus Energy, zwrot takiej instalacji, zwłaszcza po odliczeniu fotowoltaiki od podatku (ulga termomodernizacyjna) oraz wzięciu pod uwagę wzrostu ceny prądu, nastąpi w ciągu 6-7 lat.
Kiedy składać wnioski?
Pierwszy nabór wniosków już ruszył - można je składać od 30.08.2019r. do 20.12.2019r. Beneficjentem może zostać każda osoba, która w gospodarstwie domowym produkuje energię tylko na własny użytek. Warunkiem niezbędnym do wzięcia udziału w programie, jest złożenie wniosku już PO zakupie i montażu instalacji PV, podpisaniu dwustronnej umowy z dystrybutorem energii (czyli z zakładem energetycznym) oraz po zainstalowaniu licznika dwukierunkowego, co jest jednoznaczne z zakończeniem tej inwestycji. Co więcej, fundusze będzie można otrzymać tylko i wyłącznie na nowe urządzenia, wyprodukowane maksymalnie rok przed instalacją. Projekt nie może również dotyczyć wzrostu mocy już istniejącej i zamontowanej instalacji.
Jeżeli wnioskodawca otrzymał dofinansowanie z innego projektu lub jest w trakcie jego realizacji, nie ma prawa ubiegać się o dofinansowanie w ramach projektu "Mój prąd". Dodatkowo, beneficjent zobowiązany jest na wyrażenie zgody do przeprowadzenia kontroli w terminie 3 lat od wypłacenia dofinansowania.
Gdzie szukać wniosków?
Wnioski są dostępne na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Można je składać tylko i wyłącznie osobiście, przy ulicy Konstruktorskiej 1 w Warszawie. Do portierni należy dostarczyć własnoręcznie podpisaną przez wnioskodawcę kopertę, opatrzoną adnotacją "Program priorytetowy "Mój Prąd". Dotacje wypłacane będą po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, a beneficjent otrzyma informację o zawarciu umowy drogą elektroniczną. W przypadku niespełnienia określonych wymagań zawartych w regulaminie i negatywnym rozpatrzeniu wniosku, wnioskodawca również zostanie poinformowany na adres e-mail, który w nim podał.
Pełen regulamin programu "Mój prąd" znajduje się na stronie internetowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
undefined