Banki prześcigają się w tworzeniu ofert, które mają skłonić klientów, do założenia konta osobistego właśnie u nich. Nic w tym dziwnego, gdyż posiadając rachunek w danym banku, najpewniej skorzystamy również z innych produktów i usług przez niego oferowanych. Z tego względu bankom opłaca się tworzyć oferty kont osobistych za 0 zł, a nawet dopłacać klientom, którzy zdecydują się na założenie rachunku właśnie u nich. Czy oznacza to raj dla nas — klientów? Niekoniecznie. Zwłaszcza że to, co dla jednych będzie korzystną ofertą, dla innych może okazać się nad wyraz kosztowną i niepotrzebną usługą.
Aby wybrać najlepsze konto osobiste, należy zwrócić uwagę na wiele ważnych kryteriów. Które z nich są najważniejsze?
Ile kosztuje konto osobiste?
Choć banki często reklamują się, podkreślając, że za prowadzenie konta nie zapłacimy ani złotówki, to nie zawsze ma to pokrycie w rzeczywistości. Owszem, możemy trafić na banki, w których za konto, kartę, przelewy czy wypłatę gotówki z bankomatu nic nie zapłacimy, ale należą one do mniejszości. Zazwyczaj takie oferty obwarowane są różnymi warunkami, np. koniecznością comiesięcznych wpłat na konto w określonej kwocie, dokonanie kilku transakcji bezgotówkowych w miesiącu, wypłata pieniędzy tylko powyżej danej kwoty lub z jednej sieci bankomatów. Jeśli w danym miesiącu nie spełnimy tych wymagań, z naszego konta zostanie pobrana kilkuzłotowa prowizja, czy to za prowadzenie konta, czy za kartę płatniczą itd. A to w skali miesiąca może kosztować nas nawet kilkanaście – kilkadziesiąt złotych. Sporo jak na konto za 0 zł. Poza tym, w niektórych przypadkach, promocyjne warunki obowiązują tylko przez określony czas, np. przez rok, po czym bank zaczyna pobierać standardowe opłaty.
Bankomaty
Często korzystasz z gotówki? W takim razie przy wyborze banku sprawdź dokładnie, czy w pobliżu twojego miejsca zamieszkania lub pracy znajdują się bankomaty, z których (najlepiej za darmo) możesz wypłacić pieniądze. Najlepiej wybrać bank, który pozwala na bezpłatne korzystanie ze wszystkich bankomatów w kraju, bez względu na ich sieć.
Placówka banku
Obecnie coraz rzadziej musimy odwiedzać stacjonarne placówki banku, gdyż większość spraw załatwimy przez Internet. Jednak jeśli wydaje ci się, że w przyszłości może zajść potrzeba, aby w banku stawić się osobiście, polecamy wybrać bank, którego siedziba znajduje się w twojej miejscowości. Szczególnie dotyczy to sytuacji, w której pomagasz wybrać bank osobie starszej, która nie korzysta z komputera czy smartfona.
Aplikacja mobilna
Sporo podróżujesz i nie zawsze masz dostęp do komputera? Koniecznie załóż konto w banku, które posiada własną aplikację mobilną. Dzięki temu wszelkie transakcje wykonasz w dowolnym momencie, z poziomu własnego telefonu.
Co dostajemy do konta?
Zakładając konto w banku, możesz liczyć na dodatkowe produkty czy usługi, które zaproponuje ci bank. Niektóre z nich będą darmowe, a za niektóre bank będzie pobierał prowizje. Z tego względu warto dokładnie przeanalizować, na co dokładnie się decydujesz, zakładając konto w danym banku. Do takich dodatkowych produktów mogą należeć m.in. konto oszczędnościowe, konto walutowe, darmowe przelewy natychmiastowe, czy wypłata gotówki za granicą. Opcji może być naprawdę sporo, dlatego warto wybrać taką, z której faktycznie będziesz korzystać.
I pamiętaj o jednym: podpisanie umowy z danym bankiem o prowadzenie konta osobistego nie wiąże cię z nim na zawsze. Jeśli po jakimś czasie stwierdzisz, że nie jest zadowolony ze swojego banku, po prostu załóż konto w innym.
undefined