Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

20 grudnia 2023 r.
11:31

Poręczenie kredytu a zdolność kredytowa. Jak można zabezpieczyć kredyt?

Poręczenie jest jedną z form zabezpieczenia kredytu, na sytuację w której kredytobiorca będzie miał problem ze spłatą zobowiązania. Jak działa to rozwiązanie i kiedy jest wykorzystywane? Dlaczego jest ryzykowne i jak można ograniczyć to ryzyko? Czy poręczenie kredytu wpływa na zdolność kredytową poręczyciela? Jakie ją inne sposoby zabezpieczenia kredytu? Sprawdź, co warto wiedzieć o kredycie z poręczeniem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na czym polega poręczenie kredytu i kiedy się je stosuje?

Poręczenie kredytu to umowa cywilnoprawna, która jest zabezpieczeniem dla kredytodawcy na wypadek, gdyby kredytobiorca miał problem ze spłatą zobowiązania. W takiej sytuacji bank lub firma pożyczkowa ma prawo domagać się, by dług zwrócił poręczyciel, nazywany też żyrantem. Poręczyciel ryzykuje więc, że będzie musiał spłacać kredyt, jeśli osoba, która go zaciągnęła, nie będzie tego robić.

Poręczenie kredytu jest stosowane w sytuacji, gdy potencjalny kredytobiorca ma zbyt niską zdolność kredytową, żeby otrzymać finansowanie bez dodatkowej gwarancji. Zwiększa więc szansę na uzyskanie kredytu, a czasem nawet pozwala wynegocjować korzystniejsze warunki, jednak tylko w niektórych okolicznościach.

Więcej o zdolności kredytowej przeczytasz tutaj: https://www.smartney.pl/blog/finanse/zdolnosc-kredytowa-czym-jest-i-jak-ja-obliczyc-lub-sprawdzic/1010

Obecnie banki lub firmy pożyczkowez reguły oferują taką możliwość przy zobowiązaniach na wyższe kwoty i o dłuższym czasie spłaty. Najczęściej poręczenie dotyczy zatem kredytu hipotecznego lub kredytu studenckiego, lecz niekiedy też kredytów gotówkowych i pożyczek pozabankowych. Na poręczenie kredytu zwykle decyduje się bliska rodzina kredytobiorcy, ale żyrantem może być również osoba niespokrewniona.

Poręczenie kredytu a zdolność kredytowa poręczyciela

Kredytodawca ocenia nie tylko zdolność kredytową osoby, która ubiega się o finansowanie, lecz także potencjalnego żyranta. Bank może więc nie zgodzić się, by kredyt poręczył ktoś o niskich dochodach lub bardzo wysokich wydatkach.

Co więcej, zobowiązanie staje się częścią historii kredytowejporęczyciela i wyraźnie obniża jego zdolność kredytową. Jaki duży jest ten wpływ? Poręczenie nie ma takiego znaczenia, jak samodzielny kredyt. Kredytodawcy często traktują jednak żyranta praktycznie tak, jak gdyby był już współkredytobiorcą. Poręcznie kredytu powinny więc dobrze przemyśleć zwłaszcza osoby, które same nie wykluczają ubiegania się o kredyt w przyszłości.

Jak poręczyciel może ograniczyć ryzyko związane z zabezpieczeniem kredytu innej osoby?

Poręczenie kredytu wymaga ogromnego zaufania do osoby, która zaciąga zobowiązanie. Co więcej, nawet jeśli jest to ktoś bliski, komu całkowicie ufamy, zawsze istnieje ryzyko, że w przyszłości osoba ta może mieć problem ze spłatą kredytu z przyczyn losowych (np. utraty pracy czy choroby). Dla żyranta będzie więc bezpieczniej, jeśli umowa poręczenia:

  • Przewiduje dwóch lub więcej poręczycieli, na których rozłoży się ewentualna spłata zobowiązania;
  • Ogranicza poręczenie kwotowo lub czasowo, czyli do określonej wysokości oraz terminu: na przykład spłaty ostatniej raty;
  • Precyzuje zasady odpowiedzialności poręczyciela (przykładowo zobowiązuje go do spłaty tylko w przypadku nieskutecznej egzekucji komorniczej z majątku kredytobiorcy).
  • Wyłącza odpowiedzialność żyranta za dodatkowe koszty (np. karne odsetki za opóźnienia).

Poręczenie kredytu zawsze warto dobrze przemyśleć. Można je bowiem wycofać tylko za zgodą kredytodawcy, który zwykle wymaga zastąpienia jednego żyranta innym.

Co dzieje się z poręczeniem kredytu w przypadku śmierci kredytobiorcy lub poręczyciela?

Warto mieć świadomość, że poręczenie kredytu zasadniczo obowiązuje również po śmierci osób, które są stronami umowy. Dotyczy to zarówno kredytobiorcy, jak i poręczyciela. Co to oznacza w praktyce? W sytuacji śmieci żyranta, poręczenie przechodzi na jego spadkobierców, o ile nie odrzucą oni spadku w całości.

Natomiast w przypadku śmierci kredytobiorcy, jego spadkobiercy dziedziczą dług, a rola poręczyciela nie zmienia się. Jeśli więc spadkobiercy kredytobiorcy będą mieli problem ze spłatą kredytu lub odrzucą spadek, to poręczyciel ma obowiązek uregulować zobowiązanie z takim zakresie, w jakim przewiduje to umowa poręczenia.

Jakie są inne rodzaje zabezpieczenia kredytu?

Z racji na duże ryzyko dla żyranta, poręczenie kredytu jest obecnie stosowane rzadziej niż kilka, a zwłaszcza kilkanaście i więcej lat temu. Osobiste i rzeczowe zabezpieczenie kredytu może też jednak przyjmować inne formy.Do najpopularniejszych rozwiązań należą:

  • Hipoteka, gdzie zabezpieczeniem kredytu jest nieruchomość (ta, która jest przedmiotem finansowania lub inna);
  • Różne rodzaje zastawu (mogą dotyczyć również ruchomości lub praw zbywalnych, np. papierów wartościowy czy udziałów w spółkach);
  • Kaucja lub blokada środków na rachunku bankowym w razie problemów ze spłatą;
  • Cesja wierzytelności z ubezpieczenia nieruchomości lub ubezpieczenia na życie oraz ubezpieczenie od utraty pracy;
  • Poręczenie wekslowe (zobowiązanie osoby trzeciej do spłaty części zadłużenia).
  • Przelew wierzytelności (przeniesienie na kredytobiorcę praw do wierzytelności innego dłużnika).

 

 

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Straż Graniczna odmówiła przyjęcia wniosku o azyl obywatelce Gwinei

Straż Graniczna odmówiła przyjęcia wniosku o azyl obywatelce Gwinei

Tylko jeden wniosek o udzieleniu ochrony międzynarodowej został odrzucony przez funkcjonariuszy straży granicznej po wejściu w życie przepisów.

Niewybuch przy ulicy Janowskiej w Białej Podlaskiej. Na miejsce jadą saperzy

Niewybuch przy ulicy Janowskiej w Białej Podlaskiej. Na miejsce jadą saperzy

Niewybuch przy ulicy Janowskiej w Białej Podlaskiej. Urzędnicy czekają na przyjazd saperów.

Zwiedzanie bryczką lub meleksem. Gmina szykuje się na turystów

Zwiedzanie bryczką lub meleksem. Gmina szykuje się na turystów

Taxi bryczka będzie wozić turystów po Janowie Podlaskim. Ale pomysłów jest więcej, bo gmina opracowuje swoją strategię rozwoju turystyki.

Święto muzyki alternatywnej
przegląd
9 kwietnia 2025, 18:00

Święto muzyki alternatywnej

W najbliższy weekend po raz piętnasty odbędzie się SPAM, czyli Studencki Przegląd Alternatywnej Muzyki. Jest to wydarzenie stawiające na pasję, pomysłowość i oryginalność w muzyce. Będzie to znakomita okazja posłuchać – być może – przyszłych gwiazd.

„Płacimy podatki, a żyjemy jak w zapomnianej dzielnicy”. Mieszkańcy Janowskiej walczą o remont
tylko u nas
galeria

„Płacimy podatki, a żyjemy jak w zapomnianej dzielnicy”. Mieszkańcy Janowskiej walczą o remont

Mieszkańcy ulicy Janowskiej od lat bezskutecznie domagają się remontu zniszczonej drogi, oświetlenia i uporządkowania terenu. Po pracach kanalizacyjnych ulica zamieniła się w dziurawe pobojowisko, a MPWiK odmówił naprawy – twierdzą. – Jest ciemno, niebezpiecznie i brudno. To nie jest życie, tylko walka o przetrwanie – mówią. Teraz szykują wniosek do budżetu obywatelskiego, bo na pomoc miasta przestali liczyć.

Star Trek: Nieznane nowe światy
film

Star Trek: Nieznane nowe światy: Zwiastun trzeciego sezonu już jest (wideo)

Tuż przed Dniem Pierwszego Kontaktu pojawił się zwiastun trzeciego sezonu serialu Star Trek: Nieznane nowe światy. Premiera jeszcze w tym roku.

Tragedia na lubelskim osiedlu. Nie żyje mężczyzna

Tragedia na lubelskim osiedlu. Nie żyje mężczyzna

Do tragicznego zdarzenia doszło w czwartek rano na lubelskim osiedlu. Na miejscu pracuje policja pod nadzorem prokuratora.

Zadzwonił do posłanki i groził jej śmiercią

Zadzwonił do posłanki i groził jej śmiercią

47-letni mieszkaniec Chełma odpowie za kierowanie gróźb karalnych. Jego celem była posłanka na Sejm RP.

​Kompleks zabiegów FullFace – przywróć młodość swojej twarzy

​Kompleks zabiegów FullFace – przywróć młodość swojej twarzy

Piękna, młodzieńcza skóra to marzenie wielu kobiet. Z upływem lat skóra traci elastyczność, pojawiają się zmarszczki, a kontur twarzy ulega zmianie. Jednak dzięki nowoczesnym technologiom estetycznym, można skutecznie zatrzymać czas i przywrócić twarzy jej naturalne piękno. Klinika FullFace stworzyła unikalny kompleks zabiegów FullFace, który zapewnia kompleksowe odmłodzenie i harmonizację rysów twarzy.

Zabójca z Glinnika uniknie więzienia. Postępowanie umorzone
galeria

Zabójca z Glinnika uniknie więzienia. Postępowanie umorzone

Mirosław B. (50 l.), który brutalnie zabił swoją żonę i teściową, decyzją Sądu Okręgowego w Lublinie, nie zostanie osądzony. Ze względu na jego stan zdrowia, postępowanie karne wobec niego umorzono. Biegli uznali, że w chwili zdarzenia był niepoczytalny.

Czym jest leasing pracowników tymczasowych?

Czym jest leasing pracowników tymczasowych?

Leasing pracowników tymczasowych to model zatrudnienia, w którym agencja pracy tymczasowej rekrutuje i formalnie zatrudnia pracowników, a następnie „wypożycza” ich do innych firm na określony czas. Firma korzystająca z tych usług, zwana pracodawcą użytkownikiem, zleca pracownikom konkretne zadania, ale nie staje się ich formalnym pracodawcą. Wszystkie obowiązki związane z zatrudnieniem – takie jak podpisywanie umów, wypłata wynagrodzeń, odprowadzanie składek ZUS czy organizacja badań lekarskich – pozostają po stronie agencji. Pracownik tymczasowy wykonuje pracę pod kierownictwem pracodawcy użytkownika, ale jego stosunek pracy jest związany z agencją.

Główne zalety diagnostyki RTG w stomatologii

Główne zalety diagnostyki RTG w stomatologii

Współczesna stomatologia korzysta z zaawansowanych technologii obrazowania, które pozwalają na precyzyjną ocenę stanu uzębienia oraz okolicznych struktur anatomicznych. Dzięki narzędziom diagnostycznym lekarze dentyści mogą podejmować lepsze decyzje dotyczące planu leczenia. Jakie możliwości i udogodnienia niosą ze sobą nowoczesne techniki obrazowe? Poznaj różne rodzaje badań i dowiedz się, jak właściwie wygląda ich przebieg.

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz szukać - gdzie warto się udać do pracy w Niemczech?

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz szukać - gdzie warto się udać do pracy w Niemczech?

Od znajomości języka niemieckiego po wiedzę, gdzie znaleźć aktualne oferty pracy - poszukiwanie możliwości zarobkowych u naszych sąsiadów nie jest łatwym zadaniem. Chcąc Ci je ułatwić, zebraliśmy w jednym miejscu garść wskazówek, które przybliżą Ci niemiecki rynek pracy.

Ból kolana – co zrobić?

Ból kolana – co zrobić?

Ból kolana to powszechny problem, który może dotknąć każdego niezależnie od wieku i poziomu aktywności fizycznej. Często jest wynikiem urazu, przeciążenia lub zmian zwyrodnieniowych. Ból w kolanie może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, dlatego ważne jest, aby szybko zareagować i podjąć odpowiednie kroki w leczeniu.

Podpisanie umowy w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Inwestycja za ponad 11 milionów złotych w dwie szkoły i przedszkole w Chełmie

Ponad 11 milionów złotych – tyle wynosi dofinansowanie, jakie miasto Chełm otrzymało na modernizację energetyczną trzech placówek oświatowych. Umowę na realizację tego ekologicznego przedsięwzięcia podpisano 2 kwietnia w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W wydarzeniu uczestniczyły m.in. Dorota Cieślik, II zastępca prezydenta Chełma, oraz Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes Zarządu NFOŚiGW.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium