Zastanawiasz się nad zakupem szczoteczki elektrycznej, ale nie wiesz, którą wybrać? A może nie jesteś pewien, czy nie jest to zbędny wydatek i czy zwykła szczoteczka manualna nie pełni wystarczająco swojej funkcji? Jakie są plusy, a jakie minusy mycia zębów za pomocą szczoteczki elektrycznej? W poniższym artykule odpowiemy na wszystkie nurtujące Cię pytania.
Szczoteczka elektryczna a szczoteczka manualna – różnice
Chociaż prawdopodobnie nikt nie ma problemu z odpowiedzią na pytanie, jak działa szczoteczka manualna, część osób miałaby zapewne kłopot z wyjaśnieniem, w jaki sposób pracuje szczoteczka elektryczna. Szczoteczka elektryczna posiada w sobie specjalny akumulator, który wykonuje bardzo dużą liczbę obrotów na minutę. Wyróżniamy szczoteczki elektryczne obrotowe (nazywane inaczej rotacyjnymi) i szczoteczki obrotowo-pulsacyjne. O ile szczoteczka obrotowa wykonuje ruchy rotacyjno-oscylacyjne, w których okrągła główka wykonuje ruchy raz w lewo, a raz w prawo, o tyle drugi z typów działa na zęby dodatkowo ruchem pulsującym, delikatnie dociskając zęby.
Szczoteczki elektryczne wykonują od kilku tysięcy do nawet ponad 60 tysięcy ruchów na minutę, czyli zdecydowanie więcej niż tradycyjne szczoteczki manualne, którymi jesteśmy w stanie wykonać zazwyczaj nieco ponad 100 ruchów na minutę. Dlaczego jest to istotne dla zdrowia naszych zębów? Im więcej ruchów wykonujemy w ciągu minuty, tym szybciej i dokładniej czyścimy nasze zęby, docierając do nawet trudno dostępnych powierzchni. Niektóre szczoteczki elektryczne wyposażone są również w specjalny czujnik nacisku, który poinformuje Cię, kiedy zbyt mocno dociskasz główkę szczoteczki do zębów. Chyba każdy z nas przecież wie, z jak dotkliwym bólem, wywołanym zbyt intensywnym szczotkowaniem, wiążą się podrażnione dziąsła.
Innym z plusów szczoteczek elektrycznych jest ich wygoda użytkowania – wystarczy włączyć szczoteczkę, przyłożyć ją do zębów i nakierowywać na wybrane przez nas partie.
Zmagasz się z nadwrażliwością zębów lub przebarwieniami? Nic strasznego – wystarczy dobrać końcówkę szczoteczki dopasowaną do swoich zębów. Do wyboru mamy m.in. końcówki wybielające, końcówki przeznaczone do wrażliwych zębów, końcówki dedykowane osobom noszącym aparaty ortodontyczne, a nawet końcówki stworzone z myślą o osobach po zabiegach chirurgicznych w obrębie jamy ustnej.
Minusy szczoteczek elektrycznych? Przede wszystkim konieczność ich ładowania. W większości znanych modeli (wśród których prym wiodą szczoteczki elektryczne Oral-B, na które natknąć się możesz w każdej drogerii i w każdym sklepie) akumulator starcza na kilkanaście minut użytkowania, co wiąże się z przymusem ich częstszego ładowania. Inną wadą jest ich cena – najtańsze markowe modele kosztują kilkadziesiąt złotych – jednak czy ostatecznie bilans nie okaże się korzystniejszy niż w przypadku tradycyjnej szczoteczki, którą możesz kupić już za klika złotych?
Szczoteczka elektryczna – ile kosztuje?
Przejdźmy do obliczeń: średni koszt szczoteczki elektrycznej wynosi około 100 złotych, a w przypadku jej zakupu w tańszym sklepie, takim jak na przykład https://www.neonet.pl/higiena-i-uroda/szczoteczki-elektryczne-i-irygatory.html, jeszcze mniej. Jako że końcówki szczoteczek należy wymieniać maksymalnie raz na 3 miesiące, ich roczny koszt wyniesie około 60 złotych. Zakładając, że szczoteczka elektryczna posłuży nam 5 lat, a koszt jej naładowania zamknie się w 10 złotych rocznie, łączny koszt rocznej eksploatacji szczoteczki elektrycznej wynosi około 90 złotych.
A szczoteczka manualna? Zazwyczaj starcza nam na krócej niż 3 miesiące – nieumiejętne mycie zębów i słaba jakość szczoteczek sprawiają, że taki model trzeba wymieniać nawet raz na 2 miesiące. Jeśli zdecydujemy się na model szczoteczki z niższej lub średniej półki, koszt takiego rozwiązania wyniesie nas około 60 złotych rocznie – czyli o 30 złotych mniej niż w przypadku szczoteczek elektrycznych.
Zdecydowanie mniejsza skuteczność, z jaką wiąże się mycie zębów za pomocą szczoteczki manualnej, sprzyja jednak rozwojowi próchnicy i innych dolegliwości, takich jak nadwrażliwość zębów, nadmierne tworzenie się kamienia nazębnego czy szpecących plam, powstających po częstym piciu kawy, herbaty lub czerwonego wina. Tego rodzaju kłopoty skutkują częstszymi wizytami u dentysty, a w konsekwencji – szybko rosnącymi kosztami, z jakimi wiąże się dbałość o piękny uśmiech.
Wybór szczoteczki elektrycznej – choć początkowo dość kosztowny, z biegiem czasu zwróci się więc nam z nawiązką.
Szczoteczka elektryczna – czy to dobry wybór?
Szczoteczka elektryczna jest świetnym wyborem dla wszystkich, którzy przykładają wagę do zdrowego uzębienia. Zwiększona liczba obrotów, a co za tym idzie – lepsza skuteczność, wymienne i różnorodne końcówki oraz poręczna budowa to cechy, które sprawdzą się zarówno w codziennej higienie jamy ustnej, jak i w przypadku różnego rodzaju problemów z uzębieniem.
undefined