Lubelski Teatr Tańca i Centrum Kultury w Lublinie zapraszają na 20. edycję Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca. W czerwcu odbył się prolog Festiwalu w postaci prezentacji słynnego Nederlands Dans Theater 2 na scenie Centrum Spotkania Kultur. Jesienna kulminacja zaplanowana w dniach 3-13 listopada obejmuje 20 kolejnych spektakli w wykonaniu znakomitych artystów z całego świata. Aby dodatkowo uczcić swój jubileusz, organizatorzy zapewnili bilety w równej cenie 20 zł na wszystkie festiwalowe wydarzenia.
Myślą przewodnią programu Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca jest ukazanie niezwykłego bogactwa i różnorodności zjawisk tanecznych, zarówno różnic, jak i cech wspólnych, a także dialogu pomiędzy często skrajnymi fenomenami.
W tak pojętej idei MSTT mieści się zrozumienie drogi od tradycji i klasyki tańca do współczesności, od prezentowania młodych twórców do przedstawienia ikon tańca, na których owi obiecujący choreografowie się wychowywali. Jak w soczewce lubelski Festiwal skupia najistotniejsze przejawy życia artystycznego w tańcu w Polsce i na świecie.
Przykład niczym nieokiełznanego, współczesnego tańca da z pewnością międzynarodowa kompania taneczna Club Guy & Roni wspierana przez muzyków z Slagwerk Den Haag. Ich spektakl „Happiness” porozumiewawczo puszcza do widza oko. To widowisko o antybohaterach, którym daleko do ideału, ale mimo wszystko znajdują sposób na osiągnięcie szczęścia.
Ale czy chciałbyś zamienić się z nimi na miejsca? To absurdalna i słodko-gorzka komedia oparta na teatralnym i wybuchowym stylu tańca wielokrotnie nagradzanych choreografów Guya Weizmana i Roni Haver.
Odejściem od klasyki będzie też widowisko Krakowskiego Teatru Tańca, które odbędzie się w przestrzeni zupełnie niescenicznej. Spektakl „Nesting” wypełni przestrzenie korytarzy Centrum Spotkania Kultur, aby przeprowadzić widza przez kulturowy szlak między Polską a Izraelem, śledząc nie zawsze wyraźne więzi między przeszłością i teraźniejszością. Od dawna dyskutowane relacje polsko-żydowskie w spektaklu zyskują nową perspektywę.
W programie 20. MSTT swoje równoważne miejsca zajmują zarówno prezentacje kameralnych solo, jak i wieloobsadowe spektakle na wielkiej scenie. Zobaczymy zatem Adi Weinberg z Izraela w jej “Living Leaving”, w którym zagłębi się w świat ludzkiej egzystencji. Starając się mimo wszystko podjąć walkę, bazuje na najbardziej podstawowym instynkcie przetrwania.
Z kolei niemiecka tancerka Mirjam Sögner w swoim solo „LARA” potraktowała wzory rozpikselowanych ruchów, na których bazowały postaci z wczesnych gier komputerowych, jako punkt wyjścia do eksplorowania zjawiska cyfrowo zmodyfikowanej fizyczności. Zupełnie inną skalą charakteryzuje się „N.A.R.G. – North Arena Rumble Game” duńskiego teatru Don Gnu. To wybuchowe spotkanie bezlitosnych pierwotnych sił oraz ludzkiego doświadczenia. Twórcy spektaklu doprowadzili w nim do spotkania tańca z „Zawieruchą” („The Turmoil”) – ich gigantyczną, zbudowaną na zamówienie platformą-równoważnią, dzięki której zasady fizycznej ekspresji i ich znaczeń zostały drastycznie zmodyfikowane.
Od lat jednym z najważniejszych komponentów programu lubelskich MSTT są występy rodzimych artystów. Zoom na Polski Taniec to w tegorocznej edycji wybór najciekawszych nowych propozycji tanecznych, począwszy od renomowanych grup, poprzez propozycje wybijających się twórców o nieco młodszym stażu, aż po finalistów konkursów dla młodych tancerzy i choreografów organizowanych m.in. w Krakowie, Kielcach, Gdańsku, Tarnowie i Połczynie Zdroju.
Polską premierą będzie mieć „Uję(Ci)” – wyjątkowy duet Anny Krysiak i Wojtka Mochnieja, artystów, którzy spotkali się ponownie na scenie po dziesięciu latach. Spektakl koncentruje się na poszukiwaniu tożsamości w kontekście uciekającego czasu i cykli dojrzałości, by odkryć w sobie na nowo niewinność, dzikość i otwartość na życie.
Na scenie pojawią się także polskie spektakle współprodukowane przez Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca „Bataille i świt nowych dni” Sławka Krawczyński i Anny Godowskiej oraz „Metabird: Nasza Etologia” Hygina Delimata i Josseline Black. W pierwszy z nich sześcioro tancerzy wejdzie w przejmującym świecie Georgesa Bataille’a, francuskiego kontestatora współczesnej kultury,poszukując odpowiedzi na pytanie czy możemy stać się na nowo? Delimat i Black zaczerpnęli inspirację ze świata natury łącząc świat tańca z ruchami i zachowaniami ptaków.
Ostatniego dnia festiwalu na scenie Sali Operowej SCK wystąpi z kolei Polski Teatr Tańca. Ich spektakl pt. „Czterdzieści” śledzi życie pewnej kobiety od momentu jej przyjścia na świat w 1973 roku do 40. rocznicy urodzin. W tym czasie Polska przeszła radykalne zmiany. Te cztery dekady są odbiciem czasu zwątpień, nadziei, zmagań, wyborów i nieprzewidzianych wydarzeń, którymi kierują heroiczne cnoty: żądza życia i chęć przetrwania.
Dopełnieniem programu festiwalu będą pokazy Kina Mistrzów Tańca, spotkania z artystami, warsztaty oraz koncert zespołu SzaZa, czyli duetu Szamburski / Zakrocki.
Więcej szczegółowych informacji na 20.mstt.pl
PROGRAM
3 listopada / czwartek
19:00 / Sala Widowiskowa CK
"Swing City" Grupa Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej (Polska)
4 listopada / piątek
19:00 / Sala Widowiskowa CK
"Stalking Paradise" Lubelski Teatr Tańca (Polska)
5 listopada / sobota
16:00 / Kino CK
Kino Mistrzów Tańca – Z Archiwum MSTT: "Storm End Come" Yasmeen Godder (Izrael)
18:00 / Sala Operowa CSK / pl. Teatralny 1
"Happiness" Club Guy & Roni | Slagwerk Den Haag (Holandia)
20:00 / Sala Widowiskowa CK
"Karov" Efrat Rubin (Izrael)
6 listopada / niedziela
17:00 / Przestrzenie CSK / pl. Teatralny 1
"Nesting" Krakowski Teatr Tańca (Polska / Izrael)
19:00 / Sala Widowiskowa CK
"Living Leaving" Adi Weinberg (Izrael)
20:00 / Kino CK
Kino Mistrzów Tańca – "Mr. Gaga" (Izrael, Szwecja, Niemcy, Holandia)
reż. Tomer Heymann
7 listopada / poniedziałek
17:00 / Kino CK
Spotkania na 20-lecie MSTT: Forma
19:00 / Sala Widowiskowa CK
"Zagubieni w skórze" Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark (Polska)
Spektakl dla widzów 16+
20:30 / Kino CK
Kino Mistrzów Tańca – Z Archiwum MSTT: "Co(te)lette" (Holandia)
Koncepcja i choreografia: Ann Van den Broek
Seans dla widzów 16+
8 listopada / wtorek
19:00 / Sala Widowiskowa CK
"Bataille i świt nowych dni" Sławek Krawczyński, Anna Godowska (Polska)
20:30 / Kino CK
Kino Mistrzów Tańca – Z Archiwum MSTT: "Re:mapping the body" Compagnie Linga (Szwajcaria)
idea i choreografia: Katarzyna Gdaniec i Marco Cantalupo
9 listopada / środa
17:00 / Kino CK
"Dances with Camera 2016" – pokaz zorganizowany we współpracy z Kinoteatrem Projekt
19:00 / Sala Widowiskowa CK
"Metabird: Nasza Etologia" Hygin Delimat, Josseline Black – Premiera (Polska / Austria)
20:30 / Kino CK
Kino Mistrzów Tańca – Z Archiwum MSTT: "Glow" Chunky Move (Australia)
Koncepcja / choreografia: Gideon Obarzanek
10 listopada / czwartek
18:00 / Galeria Labirynt / ul. Popiełuszki 5
"N.A.R.G. – North Arena Rumble Game" Don Gnu (Dania)
20:00 / Sala Widowiskowa CK
"LARA" Mirjam Sögner (Niemcy)
"Elvedon" Christos Papadopoulos Leon & the Wolf (Grecja)
11 listopada / piątek
17:00 / Sala Kameralna CSK / Pl. Teatralny 1
"Adoption" Olga Labovkina (Białoruś)
"Game zone" Anton Safonov (Ukraina)
20:00 / Sala Widowiskowa CK
"Transmigrazione di fermenti d’amore" Teatr Dada von Bzdülöw (Polska)
12 listopada / sobota
16:00 / Kino CK
Spotkania na 20-lecie MSTT: Esencja
18:00 / Sala Widowiskowa CK
Młoda Polska – laureaci ogólnopolskich konkursów tańca i choreografii:
"Inner place" Dominika Wiak
"Three Days of Snow" Anna Mikuła, Dariusz Nowak
"Dominique" Maciej Kuźmiński, Dominik Więcek
"Homogemonia" Ewelina Drzał-Fiałkiewicz
"5 dm3" Anna Kamińska, Patryk Durski
20:00 / Sala Czarna CK
"Uję (Ci)" Anna Krysiak, Wojtek Mochniej – Premiera (Polska / Kanada)
13 listopada / niedziela
18:00 / Sala Widowiskowa CK
"Zdarzenia" Pracownia Fizyczna i SzaZA (Polska)
20:00 / Sala Operowa CSK / Pl. Teatralny 1
"Czterdzieści" Polski Teatr Tańca (Polska)
22:00 / Piwnice CK
Koncert SzaZa – duet Szamburski / Zakrocki