Na polskim rynku funkcjonuje wiele wypożyczalni samochodów. Ich oferty są jednak różne i nie warto wybierać pierwszej, na którą natkniemy się w swoich poszukiwaniach. Czym kierować się przy wyborze aut, na co zwrócić szczególną uwagę i jak załatwić formalności? Oczywiście – na własną korzyść i dla własnej wygody.
Kto wynajmie auto, a kto nie
Auto może wynająć prawie każdy. Są oczywiście pewne warunki, które mogą uniemożliwić wypożyczenie auta lub podwyższyć cenę jego wynajmu. Wypożyczalnie samochodów stosują różne kryteria i mają różne wymagania, dlatego koniecznie należy wszystko dokładnie sprawdzić. Niektóre wypożyczalnie nie wynajmują aut osobom poniżej 21 roku życia lub kierowcom ze stażem krótszym niż 2 lata. (Więcej szczegółów na temat wynajmu samochodu TUTAJ)
Wypożyczalnie aut walczą o klientów
Wybierając wypożyczalnię samochodów, większość osób kieruje się przede wszystkim względami finansowymi, czyli ceną za wynajęcie pojazdu. Oczywiście jest to bardzo ważne kryterium, jednak nie wszyscy klienci zdają sobie sprawę, że kwoty podane w reklamach wypożyczalni aut są tylko chwytem marketingowym, który ma nas zainteresować ofertą. Kiedy już wybierzemy samochód, często okazuje się, że cena nie jest już taka atrakcyjna jak w reklamie. Dlatego ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z ofertą przed wynajęciem auta. Liczne promocje i rabaty mogą pomóc w obniżeniu kosztów, zwróćmy jednak uwagę na dodatkowe opłaty takie jak ubezpieczenie, dzienny limit kilometrów, koszt odstawienia auta w inne miejsce niż siedziba firmy wynajmującej.
Jeżeli znajdziemy odpowiednią wypożyczalnię samochodów i zdecydujemy się na konkretne auto, musimy podpisać umowę. Koniecznie przeczytajmy ją bardzo dokładnie, a jeśli coś budzi nasze wątpliwości – nie bójmy się zapytać. Umowa jest wiążąca i jeśli ją podpiszemy, to będziemy zobowiązani do przestrzegania wszystkich warunków.
Odbieranie i oddawanie samochodu
Odbierając pojazd z wypożyczalni, należy zwrócić uwagę na stan techniczny pojazdu, obejrzeć go dokładnie i zgłosić pracownikowi firmy wszelkie usterki i rysy. Warto także sprawdzić poziom paliwa w baku. Większość wypożyczalni przekazuje samochody z pełnym bakiem, lepiej jednak sprawdzić, jak to wygląda praktycznie.
Natomiast zwracając pojazd pamiętajmy, aby oddać auto w takim samym stanie, w jakim je odebraliśmy. Jeżeli wypożyczalnia wydała nam pojazd z pełnym bakiem, zatankujmy samochód przed oddaniem go. Dzięki temu możemy uniknąć dodatkowych opłat. Przede wszystkim pamiętajmy o tym, aby zwrócić auto na czas i odstawić je w ustalone miejsce. Wypożyczalnie często naliczają wysokie kary za opóźnienia, ale umożliwiają zwrot pojazdu nie tylko w swojej siedzibie, ale także w dowolnie wybranym miejscu, co często jest dużym ułatwieniem.
Jeżeli planujemy skorzystanie z usług wypożyczalni aut, to warto najpierw przejrzeć oferty zarówno dużych, sieciowych wypożyczalni, jak i tych mniejszych. Należy porównać ceny, wybór samochodów, dodatkowe usługi. Przed wynajęciem auta pamiętajmy o dokładnym przeczytaniu umowy. Dzięki temu unikniemy nieprzewidzianych kosztów, a wynajęcie auto będzie prawdziwą przyjemnością.