Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

1 lutego 2019 r.
14:38

Zyskowne inwestowanie z pomocą TFI

Rozwój ekonomiczny naszego kraju jest zauważalny nawet dla pojedynczych konsumentów. Zarabiamy dużo więcej, niż jeszcze kilkanaście lat temu, a minimalna płaca z roku na rok rośnie. Dzięki temu zarządzamy większymi kwotami, które coraz częściej przeznaczamy na coś innego niż tylko niezbędne do życia potrzeby. Statystycznie coraz większe środki finansowe możemy poświęcić na kulturę i rozrywkę. To dobrze. Inteligentne i szczęśliwe społeczeństwo rozwija się jeszcze szybciej. Dzięki temu produkuje lepiej, więcej, a tym samym lepiej jest wynagradzane i koło korzyści się zamyka.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Taka sytuacja ekonomiczna to doskonały czas, aby poświęcić część środków na inwestycje w swoją przyszłość. Zarówno cel naszego oszczędzania, jak również sposób, w jaki zaczniemy gromadzenie środków, jest różnorodny i musimy dostosować go do swoich potrzeb. Oszczędzanie do przysłowiowej skarpety, konto oszczędnościowe, czy obligacje? A może handel akcjami spółek? Najczęściej wybieramy jedną z tych opcji. Tymczasem dużo większy zysk z własnych oszczędności możemy uzyskać, powierzając je Towarzystwom Funduszy Inwestycyjnych. Co to takiego i dlaczego właśnie takie instytucje mają decydować o losie naszych pieniędzy?

Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych – co to takiego?

Dokładną rolę i zakres działania TFI określa ustawa o funduszach inwestycyjnych. W myśl tego przepisu, TFI to organ odpowiadający za zarządzanie i reprezentowanie funduszu inwestycyjnego w relacjach z osobami trzecimi. Dokładnie określono tam również kapitał początkowy takiego przedsiębiorstwa. W zależności od rodzaju prowadzonej działalności, wynosi od 125 do 730 tysięcy euro. Na dodatek środki na taką działalność nie mogą pochodzić z pożyczek ani kredytów, a ich pochodzenie musi być szczegółowo udokumentowane. To bardzo ważny warunek z punktu widzenia bezpieczeństwa inwestorów.

TFI zobowiązane jest również do zatrudniania w swoich szeregach specjalistów z dziedzin ekonomicznych. W myśl wspomnianej ustawy każde Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych musi zatrudniać przynajmniej dwóch doradców inwestycyjnych, których zadaniem będzie ocenianie ryzyka i szans na wypracowanie zysku. Dodatkowo do prac związanych z obrotem papierami wartościowymi potrzebny jest jeszcze jeden specjalista.

Działanie Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych opiera się na zbiorowym inwestowaniu środków pieniężnych. Najczęściej są to wpłaty od pojedynczych osób prywatnych, ale coraz częściej z usług TFI korzystają spółki cywilne i większe firmy. Tak zgromadzone środki są inwestowane na różne sposoby, w celu zmaksymalizowania zysku, przy jednoczesnym minimalizowaniu ryzyka.

Samodzielne inwestowanie czy współpraca z TFI?

Pomysł inwestowania nadwyżek finansowych zawsze wiąże się z chęcią wypracowania zysku. Ta zasada przyświeca inwestycjom w lokaty długoterminowe, konta oszczędnościowe, ale również przy inwestowaniu na giełdzie. Sposoby inwestowania są różne i każdy może bez problemu znaleźć je w Internecie, czy w źródłach tradycyjnych. W teorii inwestowanie to bardzo proste zajęcie, którym może zająć się każdy człowiek.

Niestety, samodzielne inwestowanie najczęściej kojarzy się z ryzykiem. Nawet jeśli mamy dużą wiedzę o na ten temat i większość naszych dotychczasowych transakcji kończyła się zyskiem, nie ma pewności, że zawsze tak będzie. Firmy powstają i upadają. Katastrofy, skandale, czy zwykłe zbiegi okoliczności mogą doprowadzić do utraty naszych oszczędności. Zwłaszcza jeśli decydujemy się obracać swoimi pieniędzmi na giełdzie papierów wartościowych. Niektórych sytuacji nie da się przewidzieć, a to naraża nas na potencjalną stratę sporej części zainwestowanych pieniędzy.

TFI z zasady inwestują na różnorodne sposoby. Mają do dyspozycji dużo większe środki, niż przeciętny, prywatny inwestor. Pozwala im to jednocześnie kupować akcje na giełdzie i inwestować w towary, a także obligacje. Zróżnicowane pola działania takich spółek zapewniają większe bezpieczeństwo naszych pieniędzy. Nawet strata na jednym z frontów inwestycyjnych nie powoduje utraty środków bazowych. Równoważą to najczęściej zyski wypracowane na innych polach działalności. Końcowy zysk może okazać się mniejszy od zakładanego, ale przeważnie środki bazowe w całości się zwracają.

Powierzając swoje pieniądze TFI, możemy też liczyć na to, że zajmą się nimi profesjonaliści, na co dzień parający się inwestowaniem. Jeśli zależy ci na tym, aby pogłębić swoją wiedzę z zakresu TFI, warto zapoznać się z treściami zamieszczonymi na stronie Esaliens https://www.esaliens.pl/. Na stronie spółki możesz szczegółowo poznać modele funduszy i wybrać odpowiedni do swoich potrzeb. Oprócz fachowej pomocy znajdziesz tam sporo możliwości na zainwestowanie swoich pieniędzy przez lidera na rynku funduszy inwestycyjnych. Zareagują oni na zmiany rynkowe dużo szybciej niż dzieje się to w przypadku prywatnych inwestorów. Kierują się także większym rozsądkiem i nie działają pod wpływem emocji, co często prowadzi do strat u początkujących rekinów finansjery. Inwestują tylko w pewne spółki, które dokładnie prześwietlają i poddają analizie. Biorą pod uwagę czynniki, o których początkujący inwestorzy mogą nawet nie wiedzieć. Jednak główną motywacją do ich działania jest zysk. TFI zarabiają tyle, ile są w stanie wypracować. Jeśli inwestycje przyniosą małe zyski, dochód spółki będzie mniejszy. Ta prosta zasada z reguły działa na korzyść inwestorów.

Motywacja w inwestowaniu

Inwestowanie to proces z reguły długotrwały i nielubiący zmiennych nastrojów, czy pochopnych decyzji. Wiadomo, że niełatwo oddaje się część swojego dochodu na rzecz wygodniejszego życia za kilka, albo kilkadziesiąt lat. Jednak tylko takie podejście może pomóc w zgromadzeniu pokaźnego kapitału. Zbyt pochopne przekładanie zgromadzonej kwoty z różnych funduszy lub wycofywanie i wpłacanie ich na zmianę, może doprowadzić do obniżenia zakładanych zysków. Nie oznacza to, że nie powinniśmy się interesować pieniędzmi powierzonymi TFI, czy innej spółce finansowej. Wręcz przeciwnie - trzymanie ręki na pulsie i stałe śledzenie wykresów zysków jest wręcz naszym obowiązkiem. Do wszystkiego trzeba podchodzić jednak z przysłowiową chłodną głową.

Jaki wiek jest najlepszy na rozpoczęcie inwestowania? Przez długi czas panowało przekonanie, że tylko dojrzali ludzie potrafią rozsądnie decydować o lokowaniu oszczędności. Tymczasem czekając do wieku uznawanego za dojrzały, można nie zdążyć wypracować takich zysków, jakie były oczekiwane na początku. Pomyłka inwestycyjna lub jakikolwiek krach na giełdzie może spowodować stratę całości zysków, której nie uda się już odrobić.

W takim razie może zacząć od najmłodszych lat? Zdecydowanie tak, ale pod pewnymi warunkami. Młodość to brawura i chęć szybkiego efektu dla każdego działania. Podobnie rzecz się ma z operacjami na rynkach finansowych. Młodzi inwestorzy często są skoncentrowani na duże zyski, dla których nie obawiają się ponosić ryzyka. Może to doprowadzić do strat finansowych, ale również do zaskakujących wzrostów. Taki system pozwala młodym na zdobycie niezbędnej wiedzy, która może zaprocentować w przyszłości jeszcze lepszymi wynikami.

Dlatego najlepiej, aby zacząć wcześniej, ale ze z góry zaplanowanym portfelem. Środki przeznaczone na inwestycje powinny być nienaruszalne, aby w razie wpadki straty nie doprowadziły do bankructwa. Pieniądze z pożyczek czy zastawów bankowych nie są dobrym sposobem na wkład w inwestowanie. Najlepiej zadowolić się jakąś kwotą bazową, która będzie systematycznie powiększana o część dochodów. Wówczas strata nawet większej części funduszy nie doprowadzi do jeszcze większych problemów.

Samodzielne zarządzanie ryzykiem

Zaczynając przygodę z inwestowaniem, także przekazując swoje oszczędności do TFI, musimy określić jaką drogą chcemy podążać. Do wyboru jest kilka rodzajów funduszy inwestycyjnych, które opierają swoje działania na różnych zasadach. Niektóre przeznaczone są dla osób pragnących dużego zysku w krótkim czasie. Inne skupiają ludzi, chcących pewnej inwestycji, nawet kosztem mniejszego dochodu.

Do najbezpieczniejszych opcji można zaliczyć fundusze dłużne oraz pieniężne. One skupiają się głównie na lokowaniu pieniędzy przede wszystkim w lokaty bankowe (lokaty pieniężne) oraz obligacje Skarbu Państwa (dłużne). Dzięki temu istnieje minimalne ryzyko utraty części środków, a zysk jest niemal pewny. Inna sprawa, że zyski z reguły nie są duże i sięgają kilku procent zainwestowanej kwoty w skali roku. Coraz większa moda na ten rodzaj inwestowania wiąże się przede wszystkim coraz bardziej świadomym podejściem do przyszłości. Wspomniane fundusze wybierają ludzie, chcący odłożyć jakieś środki na czas, kiedy zakończą pracę zawodową. Stałe i konsekwentne inwestowanie przez wiele lat zapewnia pewny dochód. Nawet wahania na rynku finansowym, czy kryzysy, nie są w stanie pochłonąć zysku z długofalowej inwestycji.

Natomiast najbardziej ryzykownym sposobem na inwestowanie jest handel akcjami przedsiębiorstw. Jednocześnie jest to szansa na wypracowanie największego zysku w stosunkowo krótki czasie. Najczęściej wybierają je młodzi ludzie, którym zależy na dużych zyskach nawet kosztem dużego ryzyka niepowodzenia inwestycji. Taki model oferują fundusze akcyjne, zwane również agresywnymi. Środki finansowe powierzane takiemu funduszowi służą do zakupu akcji, a więc upraszczając części jakiegoś przedsiębiorstwa. Wraz z rozwojem firmy część wypracowanego przez nią zysku trafia na nasze konto w postaci dywidendy. Możliwe jest także sprzedanie akcji po wyższej cenie - wtedy zyskiem będzie różnica między ceną zakupu i sprzedaży.

Trzecią opcją, którą oddają nam do dyspozycji Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, jest fundusz mieszany lub zrównoważony. Tutaj środki inwestowane są zarówno w akcje spółek giełdowych, jak również w inne, znacznie bardziej bezpieczne inwestycje. W przypadku straty wykazanej przez akcje, obligacje w jakimś stopniu zrównoważą ten deficyt. W tym modelu ryzyko utraty większości środków jest minimalne. Zakładany zysk nie będzie tak duży, jak w przypadku funduszy agresywnych, ale znacznie przekroczy zakładane zyski z funduszy dłużnych.

 

Pozostałe informacje

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Włodawscy policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności śmierci dwóch młodych mężczyzn. Ciała 27 i 29 latka zostały znalezione dzisiejszej nocy w garażu, w samochodzie z włączonym silnikiem.

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium