Suplementy diety to produkty, które wspomagają funkcjonowanie organizmu na różnym etapie życia. Stanowią cenne wsparcie, kiedy codzienna dieta nie jest wystarczająca, aby uzupełnić niedobory witamin, minerałów czy też nienasyconych kwasów tłuszczowych. Sprawdź, co warto o nich wiedzieć i na jakie stawiać.
Suplementy diety – stawiaj na te naturalne
Suplementy diety to produkty spożywcze, które stanowią wsparcie dla funkcjonowania organizmu. Ważne, aby sięgać po nie w naturalnej odsłonie, w których składzie znajdziesz szereg witamin, minerałów, jak również kwasów omega-3 i omega-6. Nie bez znaczenia pozostają również takie kwestie jak brak przetworzenia. Postaw na nie w duecie ze zbilansowaną dietą. Nie zapominaj także o aktywności fizycznej. To przepis na dobre samopoczucie, kondycję i promienny wygląd każdego dnia, a ponadto uzupełnienie w organizmie niedoborów konkretnych składników.
Suplementy dla kobiet – po jakie warto sięgać?
Dobrej klasy suplementy dla kobiet to ogromne wsparcie dla organizmu, który potrzebuje szczególnej troski każdego dnia. W grę wchodzi nie tylko dbanie o atrakcyjny wygląd i zahamowanie upływu czasu, ale przede wszystkim troska o zdrowie i ogólny stan organizmu. Warto sięgać po naturalne produkty, które czerpią potencjał z natury. Warto stawiać zarówno na mieszanki olejowe, jak i ziołowe, które nie tylko wykazują się skutecznym działaniem, ale przede wszystkim wzbogacają smak potraw i kuszą unikalnymi aromatami. Stawiaj na sprawdzone suplementy, które zawierają witaminy szczególnie ważne dla kobiet, jak również polifenole i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT).
Każda przyszła mama powinna z jeszcze większą uwagą dbać o swoje zdrowie. W grę wchodzi przede wszystkim prawidłowy rozwój malucha. Postaw na wysokiej klasy suplementy dla kobiet w ciąży, które zawierają witaminę D. Utrzymanie jej na prawidłowym poziomie to prosta droga do przeciwdziałania m.in. stanom przedrzucawkowym, cukrzycy ciążowej, jak również zahamowania rozwoju płodu.
Kobiety w ciąży nie mogą zapominać również o przyjmowaniu kwasu foliowego (wit. B9) - najlepiej w postaci aktywnej. Jest to niezwykle ważne na drodze do profilaktyki wad wrodzonych u nienarodzonego dziecka. Ponadto powinny po niego sięgać również kobiety planujące zajście w ciążę.
Dobrym rozwiązaniem będzie m.in. olej dla mamy, który został przygotowany z myślą o jej potrzebach. Mieszanka olejów roślinnych takich jak m.in. lniany, z wiesiołka, z pestek żurawiny, słonecznikowego i nasion chia pozwala dostarczyć organizmowi niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, które są niezwykle istotne dla zdrowia mamy, jak również malucha. Korzystnie wpływają m.in. na układ nerwowy, sercowo-naczyniowy, odpornościowy czy kostny.
Każda kobieta powinna mieć w zanadrzu również produkty wzbogacone o olej z wiesiołka. Jest on cennym źródłem kwasu gamma- linolenowego (GLA), który pomaga w przypadku cukrzycy ciążowej. Ponadto jego spożywanie pozwala zmniejszyć bóle piersi (mastalgię), jak również złagodzić objawy PMS, endometriozy czy uderzenia gorąca. Oprócz tego warto go stosować w okresie ciąży z uwagi na jego zdolności do skrócenia czasu potrzebnego do osiągnięcia rozwarcia. Ponadto wspomaga laktację.
Dobrym rozwiązaniem będzie również tran, który jest bogaty w witaminy D3, A i kwasy omega-3. Warto po niego sięgnąć w każdym wieku, zwłaszcza po osiągnięciu wieku dojrzałego, gdy występują niedobory podstawowych witamin.
Suplementy dla dzieci – jak wzmocnić organizm najmłodszych?
Zastanawiasz się, od kiedy możesz wprowadzić suplementy dla dzieci do diety Twojej pociechy? Ty powinnaś już o nie zadbać w trakcie starań o niego, a następnie w czasie ciąży, aby wspomóc malucha w prawidłowym rozwoju. Nie bez znaczenia pozostaje tak ważny czas, jak karmienie piersią i suplementacja m.in. witaminy D3, jak również kwasu DHA (omega-3). Te właśnie znajdziesz w dobrej klasie tranie dla dzieci, który możesz podawać dziecku już od skończenia 4. tygodnia życia.
O ile naturalne witaminy znajdziesz w owocach, warzywach i rybach, a źródło NNKT odkryjesz w tranie, olejach roślinnych i ziarnach, o tyle nie zawsze z ich pomocą uzupełnisz niedobory witamin i kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 u Twojego malucha. Wówczas warto jest wspomóc się suplementami dla najmłodszych. Nie oznacza to wcale, że jesteś skazany na produkty syntetyczne – wręcz przeciwnie. Doskonale sprawdzą się te naturalne. Te dobrej jakości pozbawione są przetworzenia i poddawane są wyłącznie minimalnej obróbce. Do ich produkcji wykorzystuje się rośliny bez GMO, bądź też świeże ryby ze zrównoważonych połowów. Nie bez znaczenia pozostaje także obecność w nich składników o dużej biodostępności.
W przypadku suplementacji witaminy D3, należy pamiętać o jej regularnym dostarczaniu dzieciom do 6. miesiąca życia. Następnie, kiedy maluch skończy już rok, to do kolejnych urodzin należy podawać mu ją od września do kwietnia. Do tego dochodzi okres letni, jeśli słońca jest na przysłowiowe lekarstwo. W przypadku jakże ważnej witaminy K2, istotne jest jej podawanie, kiedy są karmione piersią – od 8. dnia życia do 3. miesiąca. Nie zapomnijmy także o nastolatkach. Witamina B12 - jest bardzo ważna dla młodzieży, zwłaszcza, jeśli nastolatek jest na diecie wegańskiej lub wegetariańskiej.
Suplementy dla dzieci powinny zawierać również NNKT, zwłaszcza kwasy tłuszczowe omega-3. Powinny je przyjmować maluchy od 6. do 12. miesiąca życia, jeśli nie są karmione piersią, bądź w sytuacji, kiedy kobieta nie ma w diecie wystarczającej ilości ryb. Kwasy tłuszczowe omega-3 powinny znaleźć się w diecie dzieci w wieku 1-2 lat. Pociechom powyżej 2. roku życia muszą być podawane wraz z eikozapentaenowym (EPA). Obowiązkowe są również w jadłospisie nastolatków.