Jednym z podstawowych elementów łącznikowych są śruby. Pozwalają na bardzo stabilne oraz trwałe połączenie ze sobą kilku elementów stalowych na przykład w przypadku konstrukcji hal. Jeśli chcemy, by połączenia były trwałe i maksymalnie stabilne, bardzo ważne jest dobre dopasowanie śrub względem klasy wytrzymałości, grubości oraz rozmiaru. Sprawdź koniecznie, na co musisz zwrócić szczególną uwagę!
Wytwarzaniem śrub zajmują się duże zakłady przemysłowe. Bazują na trzech bardzo istotnych normach: PN, DIN oraz ISO. Jest to podstawowa klasyfikacja śrub umożliwiająca utrzymanie powtarzalnych technicznych parametrów, które są bardzo ważne dla jednostkowego wyrobu stalowego. Jeśli szukasz miejsca, w którym zaopatrzysz się w doskonałej jakości wyroby, koniecznie sprawdź IMBUS — sklep ze śrubami!
Jakie klasy wytrzymałości śrub wyróżniamy?
W Unii Europejskiej można wyróżnić przynajmniej kilka klas wytrzymałości śrub stalowych. Tego typu normy opisywane są zazwyczaj dwoma cyframi z kropką pomiędzy. Polska Norma rozróżnia aż 10 klas wytrzymałości i są to:
- 3.6;
- 4.6;
- 4.8;
- 5.6;
- 5.8;
- 6.8;
- 8.8;
- 9.8;
- 10.9;
- 12.9.
Jak można się domyślić, obydwie cyfry coś znaczą. Pierwsza wartość dotyczy odporności na rozciąganie, z kolei druga oznacza granicę plastyczności materiału. Okazuje się, że im wyższe wskazania normy, z tym lepszą śrubą mamy do czynienia. W praktyce oznacza to, że oznaczenie 3.6 jest powiązane ze stalą niskowęglową, a śruby oznaczone 6.8 nawiązują już do stali średniowęglowej.
Typy śrub a ich zastosowanie – jakie wyróżniamy?
Branża samochodowa, przemysłowa czy budowlana stosuje różnego typu śruby, które dzielone są, zważywszy na klasę wytrzymałości, przeznaczenie oraz rodzaj łebka.
Mając na uwadze zastosowanie, można wymienić takie rodzaje śrub, i jak:
- zamkowe — w tym przypadku mamy łebek w kształcie grzybka, który nie pozwala na odkręcenie śruby od strony zewnętrznej;
- maszynowe — sześciokątne łebki sprawiają, że ten typ śruby idealnie sprawdza się do skręcania maszyn i urządzeń przemysłowych;
- do zgrzewania — zazwyczaj stosowane w pracy z elementami montażowymi żeliwnymi;
- imbusowe — fantastycznie sprawdzają się przy skręceniu mebli i prac dekarskich;
- noskowe – charakteryzują się specyficznym noskiem i zapewniają doskonały poziom wytrzymałości.
Gdzie kupić śruby? Skorzystaj z oferty hurtowni artykułów metalowych
Zatowarowanie takich miejsc, jak hurtownie z artykułami metalowymi odbywa się w regularnych odstępach czasu, dlatego klient może mieć dostęp do najlepszych oraz najnowocześniejszych rozwiązań z dziedziny budownictwa i nie tylko.
Zakup pakietu śrub w rzetelnej i renomowanej hurtowni w korzystnych cenach to możliwość oszczędzania sporej ilości pieniędzy oraz czasu. Dzięki szerokiej ofercie możesz pozwolić sobie na realizację projektów i zaplanowanych prac terminowo, a do tego w sposób maksymalnie skuteczny i trwały. Skorzystaj z oferty sklepu Imbus!