Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

25 października 2024 r.
15:34

Hodowla królików na wolnym wybiegu coraz bardziej popularna

Popularność hobbystycznej hodowli królików w naszym krają jest niepodważalna. Widać to na forach internetowych, grupach i przede wszystkim na targowiskach gdzie handel kwitnie. Aktualnie można zauważyć ciekawy trend, czyli króliki biegające wolno z kurami i innym inwentarzem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Hodowla królików zwłaszcza ta na wolnym wybiegu zyskuje coraz większą popularność wśród hodowców, zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. Nam ludziom daje to pozytywne odczucia estetyczne, a zwierzętom swobodę i pozwala im na realizację naturalnych zachowań, co ma pozytywny wpływ na ich wigor, zdrowie oraz dobrostan. W artykule przybliżymy, na czym polega hodowla królików na wolnym wybiegu, jakie są jej zalety oraz jakie wymagania techniczne trzeba spełnić, aby zapewnić królikiem odpowiednie warunki życia. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy porzucenie klatek to dobry pomysł i czy taki kierunek hodowli w ogóle ma sens.

Skąd bierze się popularność utrzymywania królików na wolnym wybiegu?

Coraz więcej domorosłych hodowców zwraca uwagę na etyczne i ekologiczne aspekty produkcji zwierzęcej. Wielu „mieszczuchów” sprowadza się na wieś by żyć zgodnie z naturą. Króliki hodowane na wolnym wybiegu mają więcej ruchu, co przekłada się na ich zdrowie i dobre samopoczucie. Dodatkowo, dzięki takiemu systemowi chowu, minimalizuje się ryzyko chorób wynikających z ciasnego zamknięcia, a także poprawia jakość mięsa, jeśli jest to hodowla przeznaczona na cele konsumpcyjne. Dla nas ludzi obserwowanie wolno kicających futrzanych gryzoni daje radość i satysfakcję.

Co oznacza wolny wybieg?

Wolny wybieg oznacza, że króliki mają dostęp do dużego, ogrodzonego terenu na świeżym powietrzu, gdzie mogą się swobodnie poruszać, biegać, kopać nory i korzystać z naturalnych zasobów, takich jak trawa czy zioła. Wolny wybieg daje im możliwość prowadzenia bardziej naturalnego trybu życia, co pozytywnie wpływa na ich zdrowie psychiczne i fizyczne. Taka forma utrzymania niesie też ryzyka i zagrożenia jak np. problem drapieżników. Wielkim minusem są kopane nory których z czasem jest bardzo dużo i piękny ogród może zamienić się w pobojowisko.

Króliki na wybiegu z klatkami, więcej o wybiegach dla królików: https://krole.pl/48-wybiegi-dla-krolikow.html

Czy króliki potrzebują woliery podobnej do ptaków?

Podobnie jak ptaki, króliki hodowane na wolnym wybiegu również potrzebują zabezpieczeń przed drapieżnikami, dlatego wielu hodowców decyduje się na wolierę. Konstrukcja powinna być wystarczająco mocna i wyposażona w odpowiednią siatkę, aby zapobiec przedostaniu się niechcianych gości, takich jak lisy, kuny czy ptaki drapieżne.  Woliery nie muszą być zamknięte od góry, jeśli zapewnione są dodatkowe zabezpieczenia, ale zawsze warto dbać o solidność siatki ogrodzeniowej użytej do ogrodzenia. Problemem mogą się tez okazać opady śniegu – śnieg zalegający na siatce górnej. Siatka na bokach musi być koniecznie metalowa by króliki jej nie zgryzały.

Żywienie królików w hodowli otwartej

Na wolnym wybiegu króliki mają dostęp do trawy, chwastów i innych naturalnych składników, które dostarczają im witamin i minerałów. Niemniej jednak, samodzielne zdobywanie pokarmu nie zawsze wystarcza, szczególnie w okresach, gdy naturalne zasoby są ograniczone. W takich przypadkach hodowcy muszą dostarczać dodatkową paszę, aby zapewnić zwierzętom zbilansowaną dietę, niezbędną do prawidłowego wzrostu i zdrowia. Szczególnie w okresie zimowym warto poza sianem wykładać w specjalnych karmidłach pełnoskładnikową paszę granulowaną. Zaleca się także podawanie warzyw okopowych lub gotowej karmy dla królików.

Czy na wolnym wybiegu trzeba podawać paszę?

Wolny wybieg pozwala królikom samodzielnie znaleźć część pożywienia, jednakże, szczególnie w miesiącach zimowych lub w czasie suszy, konieczne jest uzupełnianie ich diety specjalistyczną paszą. Dostęp do odpowiedniej ilości pożywienia jest kluczowy, aby uniknąć niedożywienia i związanych z tym problemów zdrowotnych. Dużo zależy też od wielkości wybiegu, gdy ten jest mały a obsada duża, „szaraki” szybko wyjedzą całą roślinność i konieczne jest dokarmianie mieszankami paszowymi.

Jakie karmidła i poidła?

Karmidła i poidła na wolnym wybiegu powinny być stabilne i dostosowane do warunków zewnętrznych. Najlepiej wybierać te z solidnych materiałów, takich jak metal lub twardy plastik, aby nie ulegały łatwo zniszczeniu i były odporne na zmienne warunki pogodowe. Warto także rozważyć poidła automatyczne, które będą zapewniać stały dostęp do świeżej wody, co jest szczególnie ważne w upalne dni. Na zimę świetnie sprawdzają się karmidła zasypowa na mieszanki zbóż i pasze treściwe.

Hodowla mieszana najlepszym rozwiązaniem

O opinie poprosiliśmy specjalistę Pana Marcina zajmującego się hodowlą królików od 15 lat (Pan Marcin prywatnie prowadzi forum hodowców, grupę i portal krole.pl), W opinii fachowca - dla wielu hodowców najlepszym rozwiązaniem jest połączenie chowu klatkowego i wolnowybiegowego. Reprodukcja i kocenie królików może odbywać się w klatkach, gdzie młode są chronione przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi i drapieżnikami. Kiedy młode króliki dorastają, mogą być wypuszczane na wolny wybieg, co pozwala im na zdrowy rozwój i pełne korzystanie z naturalnych warunków, jednocześnie zapewniając hodowcy kontrolę nad całym procesem hodowlanym. Warto też mieć wpływ na ilość królików biegających po podwórku – nie może ich być zbyt dużo gdyż szybko zdewastują cała otoczenie.

Podsumowanie

Hodowla królików na wolnym wybiegu to nowoczesne i etyczne podejście do chowu, które zdobywa uznanie zarówno wśród hodowców, jak i konsumentów tradycyjnego zdrowego miesa. Wolny wybieg pozwala królikom prowadzić zdrowsze, bardziej naturalne życie, jednocześnie wymagając od hodowcy odpowiednich zabezpieczeń i dbałości o dietę zwierząt. Wprowadzenie mieszanej formy hodowli, gdzie reprodukcja odbywa się w klatkach, a dorosłe króliki przebywają na wolnym wybiegu, jest uznawane za optymalne rozwiązanie, które łączy korzyści obu metod.

 

 

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Remis byłby najuczciwszy - ocenia mecz z Cracovią trener Motoru

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Nie wygrywa się spotkania za to, że ma się piłkę

Motor w sobotni wieczór musiał uznać wyższość Cracovii. „Pasy” wygrały w Lublinie 1:0. Jak szkoleniowcy obu drużyn oceniają spotkanie?

Kopalnia w Bogdance wydobywa węgiel najtaniej w kraju

Węgiel z Bogdanki na Ukrainę, czyli co dalej z lubelską kopalnią

– Po zakończeniu wydobycia węgla chcemy nadal być silnym przedsiębiorstwem przemysłowo-energetycznym – mówił na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach wiceprezes ds. rozwoju Lubelskiego Węgla „Bogdanka” Sławomir Krenczyk. Sporą szansą na zbyt węgla z Bogdanki może być rynek ukraiński.

Jarosław Milcz po raz kolejny poprowadził Lubliniankę do zwycięstwa
ZDJĘCIA

Na Wieniawie lubią horrory. Lublinianka pokonała Start Krasnystaw w ostatniej akcji meczu

Piłkarze Lublinianki po raz kolejny dostarczyli swoim kibicom solidnej dawki emocji. Jeszcze w 87 minucie meczu ze Startem Krasnystaw przegrywali u siebie 1:2. Mimo to wyszarpali trzy punkty. Jarosław Milcz gola na wagę zwycięstwa zdobył w... ósmej minucie doliczonego czasu gry.

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę

Czwarty raz w rym sezonie, ale pierwszy w 2025 roku Motor nie strzelił gola w meczu u siebie. Beniaminek z Lublina nie zrewanżował się też Cracovii za porażkę z jesieni 2:6. Tym razem „Pasy” wygrały 1:0, a kluczowa dla losów spotkania była czerwona kartka Sergi Sampera, którą Hiszpan obejrzał już w 49 minucie.

Atakujący Bogdanki LUK Lublin Kewin Sasak:

Marcin Komenda, Bogdanka LUK Lublin: Ten sezon jest kapitalny

Powiedzieli po trzecim meczu półfinałowym play-off: JSW Jastrzębski Węgiel - Bogdanka LUK Lublin 2:3

Manolo i jego koledzy będą chcieli jak najszybciej zapomnieć o spotkaniu w Bytomiu

Wisła Puławy bez szans w wyjazdowym starciu z Polonią Bytom

Bez niespodzianki w Bytomiu. Choć Wisła Puławy próbowała postawić się faworyzowanej Polonii to nie udało jej się wywalczyć na trudnym terenie choćby jednego punktu

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji
1 maja 2025, 0:00

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Biorąc zaledwie trzy dni urlopu zyskujemy aż 9 dni odpoczynku. Co przez ten czas można robić w województwie lubelskim? Podpowiadamy co wtedy dzieje się w regionie.

Fragment rywalizacji w Słupsku

PGE Start Lublin został rozgromiony w Słupsku

Podopieczni Wojciecha Kamińskiego ulegli Enerdze Icon Sea Czarni różnicą aż 23 pkt. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że ten wynik to sensacja, ale również olbrzymie rozczarowanie.

Lewart w trzech ostatnich meczach zdobył siedem punktów

Druga wygrana na wiosnę, Lewart lepszy od Wiślan

W trzech ostatnich meczach Lewart wywalczył siedem punktów. W sobotę beniaminek z Lubartowa pokonał u siebie Wiślan Skawina 1:0, a bohaterem gospodarzy okazał się Łukasz Najda, który zdobył jedynego gola.

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Już 10 maja w Uroczysku Stary Gaj odbędzie się wyjątkowe wydarzenie łączące aktywność fizyczną, kontakt z przyrodą i szczytny cel – „Piątka z leśnikami”. Organizatorzy zapraszają nie tylko biegaczy, ale także wszystkich miłośników lasu i pomagania.

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Wcześniej ulica Twarda, teraz Ceglana. Urzędnicy szukają wykonawcy tej długo wyczekiwanej przez mieszkańców przebudowy drogi.

Sax night
Foto
galeria

Sax night

Imprezy w najpopularniejszym lubelskim Klubie 30 to destylat zabawy. Kto był ten wie, a kto nie był, niech żałuje. Imprezy odbywają się często na dwóch, a nawet na trzech parkietach, a każdy z inną muzyką. Ten stylistyczny eklektyzm sprawia, że co weekend klub przeżywa prawdziwe oblężenie. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy fotogalerię z weekendowych szaleństw w popularnej Trzydziestce, z której dowiecie się, jak się bawi Lublin.

W decydującym meczu półfinału play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała Jastrzębski Węgiel 3:2 i zagra w finale

Niespodzianka: Bogdanka LUK Lublin co najmniej ze srebrnym medalem, ograła Jastrzębski Węgiel

W trzecim decydującym spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin po zaciętym boju pokonała mistrza Polski Jastrzębski Węgiel 3:2 i po raz pierwszy w historii zagra o medale mistrzostw Polski, i to od razu o złote

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

W niedzielę 27 kwietnia sklepy będą otwarte. To druga i zarazem ostatnia niedziela handlowa w kwietniu, tuż przed długim weekendem majowym.

Zabiegi ablacji z użyciem nowej techniki

To zaburzenie rytmu serca dotyczy miliona Polaków. W Lublinie leczą to nową techniką

Lubelscy lekarze przeprowadzili zabieg ablacji migotania przedsionków nową techniką varipulse. Dokonał tego jako jeden z pierwszych w Polsce zespół z Uniwersyteckiego Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii USK Nr 4 pod kierownictwem dr hab. Andrzeja Głowniaka.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium