Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

20 grudnia 2022 r.
10:13

Jak zabezpieczyć firmę przed kryzysem?

0 A A

Prowadzisz firmę i chciałbyś jak najlepiej zabezpieczyć ją przed kryzysem gospodarczym? Szukasz sprawdzonego sposobu, który pomoże Ci uniknąć kłopotów finansowych? Zastanawiasz się jak zabezpieczyć firmę przed kryzysem? Jeżeli tak, przeczytaj ten poradnik. Znajdziesz w nim wiele ciekawych zagadnień!

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kryzys finansowy - jak nie zbankrutować

Podstawą prowadzenia prężnie działającego biznesu jest odpowiednie zarządzanie. Odpowiedni biznesplan to pierwszy krok w drodze do sukcesu i osiągnięcia zamierzonych celów. 

Koncepcji zarządzania jest naprawdę wiele, jednak aby było ono skuteczne, najlepiej, kiedy będzie obejmowało potencjalne ryzyko. Niezależnie od faz rozwoju firmy, zdolność do identyfikacji rozmaitego ryzyka i właściwego zarządzania tymże ryzykiem jest częścią sukcesu.

 

płynność finansowa firmy

Poznaj fazy rozwoju firmy

Jednym z najlepszych etapów rozwoju firmy jest teoria Larrego Greinera. Otóż jego zdaniem, w rozwijającej się firmie dochodzi do prężnych procesów rozwoju, które finalnie kończą się kryzysem, aby zaskutkować ponownym wzrostem efektywności działań.

Dany kryzys, zawsze jest punktem przełomowym w funkcjonowaniu firmy, prowadzi do konieczności podjęcia odpowiednich kroków, w celu naprawy sytuacji, co w wielu przypadkach kończy się zmianą na lepsze.

Teoria Greinera wyróżnia pięć faz rozwoju przedsiębiorstw, jak i pięć kryzysów, które kończą dane fazy:

  1. Faza kreatywności - kryzys przywództwa. Jest to początkowa faza rozwoju firm, która prowadzi do ich rozbudowy, jak również zmiany organizacji, zarządzania.

  2. Faza ukierunkowana - czyli kryzys autonomii. Chodzi o wprowadzenie lepszej organizacji pracy, co będzie oznaczało zmiany w strukturze firmy, jak i pojawienie się większej ilości procedur. Otóż biurokratyzacja, która będzie postępować, doprowadzić może właśnie do kryzysu autonomii.

  3. Faza decentralizacji - i kryzys kontroli. Mowa o coraz większym delegowaniu uprawnień na niższe szczeble. Czynność ta doprowadzi do większej swobody organizacyjnych jednostek działających w firmie, co zaś przełoży się na kryzys kontroli.

  4. Faza koordynacji - czyli kryzys izolacji. Firma próbuje koordynować rozmaite procesy. Działania, które są coraz bardziej sformalizowane, doprowadzą do wydłużania procesów decyzyjnych, co zaś utrudni komunikację. Efektem może być kryzys izolacji.

  5. Faza współpracy - kryzys wypalenia zawodowego. Faza ta polega na pokonywaniu przez firmę problemów z koordynacją, następuje modyfikowanie organizacji, itp. Skutkiem jest sprawniejsze podejmowanie decyzji, tworzenie różnych ciekawych rozwiązań, czy dostrzeganie wielu nowych rynkowych szans. Jednak presja kładziona na innowacje, czy nadmiar zadań, doprowadzić może do kryzysu wypalenia zawodowego.

Odwołując się do powyższych faz, można stwierdzić, że firma już od swojego powstania musi adaptować się do różnych, zmiennych warunków zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Szczególnie jeżeli chodzi o czynniki makroekonomiczne, jak i globalne, na które nie mamy wpływu. Te zaś, ostatnimi czasy bardzo często są przyczynami problemów.

Problemy, jak wymienione dotykają wszystkie firmy, bez względu na ich cele. Oznacza to nic innego, jak to, że firma ciągle jest narażona na ryzyko upadku, a co za tym idzie, funkcjonuje w warunkach o wysokiej niepewności.

 

jak zabezpieczyć firmę przed kryzysem

Jak radzić sobie w dobie kryzysu gospodarczego, czy utraty płynności finansowej?

Pierwszym krokiem w celu wyjścia z kryzysu jest przygotowanie planu naprawczego. Jest to dokument określający planowane działania mające na celu poprawę sytuacji finansowej firmy. Realizacja planu skutkuje pojawieniem się w firmie nowych rozwiązań. Im szybciej plan zostanie przygotowany i wprowadzony, tym zwiększają się szanse na skuteczną jego realizację i powodzenie w restrukturyzacji przedsiębiorstwa.

Warto wiedzieć, co dobry plan naprawczy powinien zawierać. Jest to m.in.:

  • opis bieżącej sytuacji, wraz ze zrealizowanymi do tej pory działaniami,
  • ocenę potencjalnych zagrożeń,
  • ocenę szans powodzenia planu naprawczego,
  • opis sposobów radzenia sobie z planem,
  • koszty dotyczące działań naprawczych,
  • harmonogram dotyczący wdrażania zmian,
  • wskazanie źródeł finansowania,
  • efekty, które mogą zaistnieć dzięki podjętym działaniom naprawczym.

Kryzys bankowy, walutowy, a może kryzys zadłużenia zagranicznego? Najważniejsze jest zachowanie płynności finansowej!

W czasie kryzysu każdego rodzaju, ważne jest dobre prowadzenie biznesu. Otóż plan naprawczy może dotyczyć wielu obszarów działalności w firmie. Jednak, kiedy przedsiębiorstwo popada w kryzys, lub ma gorsze czasy, bardzo liczy się zachowanie płynności finansowej. Jest to kwestia nawet ważniejsza, jak sam wynik finansowy. Bez dobrego elementu sprawozdania finansowego (tzw. cash flow), firma może nie mieć finansów na właściwe funkcjonowanie, co zaś może w pierwszej kolejności doprowadzić do bankructwa. Mówiąc wprost, brak gotówki na koncie jest jednym z największych powodów upadłości wielu firm.

Jeżeli chcemy przetrwać kryzys i zapewnić sobie względną płynność finansową, za pomocą tak zwanej poduszki finansowe - czyli inaczej mówiąc, stałego dochodu. Ponadto musimy wiedzieć, czy mamy środki na wypłaty dla pracowników, spłatę rat kredytu, zakup surowców, itp. Kiedy wiemy, że środków zabraknie, a oszczędności, które posiadamy kończą się, należy zastanowić się nad kwestią ich zabezpieczenia. Takowym może być redukcja zbędnych kosztów, zmniejszenie zapasów, czy np. ubezpieczenie kredytu kupieckiego i nie tylko.

Ubezpieczenie należności przedsiębiorstwa - postaw na faktoring

Kiedy firma jest w trudnej sytuacji finansowej, raczej nie może liczyć na kredyt w banku. Ponadto zdecydowanie się na taki krok mogłoby stać się dodatkowym obciążeniem, chociażby z uwagi na fakt, że stopy procentowe rosły nie tylko w dobie pandemii, ale i aktualnie.

Rozwiązaniem mogą być różne rodzaje faktoringu. Jest to nic innego jak instrument finansowy mający wiele zalet i stanowiący dobre zabezpieczenie płynności finansowej. Można rzec, że jest to swoista poduszka finansowa. Wybór faktoringu nie powoduje zadłużeń, nie wymaga spłacania rat i co ważne nie obciąża struktur bilansu, gdyż działa na zasadzie uwalniania zamrożonych środków z faktur.

Jeżeli zdecydowalibyśmy się na faktoring pełny, możemy uniknąć niewypłacalności kontrahentów. Ponadto zapewnimy sobie przepływ środków w terminie, nawet wtedy, kiedy klient będzie miał problemy z wypłacalnością. Rozwiązanie to pozwoli uniknąć również kosztownej, jak i pochłaniającej wiele czasu windykacji należności. Firma faktoringowa może wówczas uchronić nas przed stratami finansowymi, w razie natrafienia na nierzetelnego klienta. Dotyczy to głównie rynków zagranicznych w dobie kryzysów gospodarczych.

Inną opcją jest faktoring odwrócony. Ten zaś zapewnia finansowanie wszelakich usług, produktów, czy surowców, do zwiększenia obrotów w firmie. Szczególnie wtedy, kiedy dostęp do danych dóbr jest utrudniony, lub ograniczony, a dostawcy wymagają szybkich płatności, czy przedpłat.

Wówczas faktor finansuje faktury zakupowe klientów. Rozwiązanie tego typu dedykuje się zatem podmiotom dokonującym zakupów, a nie sprzedawcom. Jest bardzo przydatny szczególnie wtedy, kiedy dostawca naszej firmy oczekuje szybkiej płatności, a my nie mamy wolnych środków na jej dokonanie, lub potrzebujemy większej ilości czasu na wykonanie płatności. Korzystając z danego faktoringu, usługodawca opłaci nasze zobowiązania w terminach, a my uregulujemy je w przyszłości. Wydłużamy sobie w taki sposób okres spłaty zobowiązań, ponadto zyskujemy wizerunek, terminowego i wiarygodnego płatnika.

Jakie zalety niesie za sobą ubezpieczenie należności

Wymienić można m.in. takie zalety jak:

  • Szybka ocena na temat wiarygodności kontrahentów (głównie zagranicznych).
  • Ochrona przed nieprzewidzianymi zmianami.
  • Lepsze warunki płatności.
  • Zwiększenie wiarygodności, jak i prestiżu przedsiębiorstwa.
  • Zmniejszenie odpowiedzialności osób, które odpowiadają za finanse.
  • Poprawa wyników finansowych firmy.
  • Zabezpieczenie płynności finansowych.
  • Prostszy dostęp do finansowania.
  • Ograniczenie innych zabezpieczeń finansowych.

Oczywiście to nie wszystkie zalety ubezpieczenia należności! Wymienić można jeszcze, chociażby bezpieczną ekspansję na rynkach zbytu i nie tylko!

Podsumowanie

Kryzysy można porównać do fal - a te, jak wiemy, przychodzą i odchodzą. Jeżeli jednak będziemy do nich dobrze przygotowani i wszystkie działania podejmowane będą na czas, sprostamy wyzwaniu. Czasami pomimo tego, że wystąpią negatywne skutki, nie można się zrazić, a walczyć z kryzysem w dalszym ciągu. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak przedwczesne zabezpieczenie się przed takimi zjawiskami.  

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Z wielką siłą dopadła mnie choroba - mówi artystka

Kozidrak odwołuje koncerty. "Po raz pierwszy w życiu"

Beata Kozidrak odwołuje koncerty. „Z wielką siłą”, jak pisze piosenkarka z Lublina, dopadła ją choroba. Apeluje do swoich fanów, by dbali o siebie.

Minister Adam Bodnar: ten budynek ma służyć nie tylko sędziom i prokuratorom, ale wszystkim pracownikom sądu i prokuratury

 

W Opolu Lubelskim prokurator i sędzia pod jednym dachem

Po latach czekania Sąd Rejonowy i Prokuratura Rejonowa pracują w nowej siedzibie. – Jestem przekonany, że ten gmach będzie chlubą polskiego sądownictwa i prokuratury. Będzie pokazywał, że Opole Lubelskie to miejsce, gdzie warto pracować i budować nowoczesny wymiar sprawiedliwości – powiedział minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar podczas otwarcia nowej siedziby Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Opolu Lubelskim.

Stare Miasto bez ciepłej wody i ogrzewania
Lublin

Stare Miasto bez ciepłej wody i ogrzewania

Przerwa w dostawie ciepła w centrum Lublina. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada całodniowe prace na sieci ciepłowniczej.

Kazimierz i Janowiec osobno. Radni podzielili ważne muzea
galeria

Kazimierz i Janowiec osobno. Radni podzielili ważne muzea

Muzeum Zamek w Janowcu - to nowa instytucja kultury, którą do życia powołał w czwartek sejmik województwa lubelskiego. Decyzja nie była jednomyślna. Odłączenie zamku od muzeum w Kazimierzu Dolnym poparł PiS i Trzecia Droga. Koalicja Obywatelska była przeciw.

"Nasz niebieski brat, nasz bohater odszedł tak nagle i za szybko". Policja żegna Mateusza Biernackiego
Zdjęcia
galeria

"Nasz niebieski brat, nasz bohater odszedł tak nagle i za szybko". Policja żegna Mateusza Biernackiego

Nasz niebieski brat, nasz bohater odszedł tak nagle i tak szybko, za szybko. Do dzisiaj nie jesteśmy w stanie w to uwierzyć- mówił podczas pogrzebu tragicznie zmarłego policjanta Mateusza Biernackiego jego przełożony. W Białej Podlaskiej żegnały go w piątek delegacje z komend z całego kraju.

Gratka dla kibiców Betclic I Ligi. W niedzielę do Łęcznej przyjedzie trofeum dla zwycięzcy rozgrywek

Gratka dla kibiców Betclic I Ligi. W niedzielę do Łęcznej przyjedzie trofeum dla zwycięzcy rozgrywek

Wszystko za sprawą Betclic Trophy Tour organizowanej przez Pierwszą Ligę Piłkarską i sponsora rozgrywek – Betclic

O Kryształową Cegłę: kto został w tym roku nagrodzony?
LISTA LAUREATÓW
galeria
film

O Kryształową Cegłę: kto został w tym roku nagrodzony?

Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe Lublin już po raz 23. zorganizowało Konkursu „O Kryształową Cegłę” – na najlepszą inwestycję budowlaną po obu stronach wschodniej granicy Unii Europejskiej, na Szlaku Słońca i Śniegu. Wyniki ogłoszono podczas czwartkowej gali w Centrum Kongresowym UP w Lublinie.

To już oficjalne. Ostatnie 885 sztuk starych lamp  zastąpią bardziej energooszczędne - ledowe.

Jaśniej i taniej. Wymienią aż 885 lamp w mieście

Za dwa lata wszystkie drogi w Świdniku będą oświetlane nowoczesnymi lampami LED. Realizacja tego przedsięwzięcia stała się możliwa dzięki niskooprocentowanej pożyczce udzielonej przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Od jutra zapłacimy więcej za wodę i ścieki
Lublin

Od jutra zapłacimy więcej za wodę i ścieki

Od 30 listopada wchodzą w życie nowe taryfy za zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków. Podwyżka wyniesie średnio 12 proc. w pierwszym roku, a w kolejnych latach ceny nieznacznie się zmienią.

Rozgrywający PZL Leonardo Avii Świdnik trafiło siódemki kolejki. Jak będzie po meczu z Aniołami?

PZL Leonardo Avia Świdnik podejmie CUK Anioły Toruń, ChKS Chełm chce utrzymać fotel lidera

PZL Leonardo Avia Świdnik podejmie CUK Anioły Toruń. Prowadzący w tabeli ChKS Chełm zagra z REA BAS Białystok. Tak wygląda terminarz weekendowych gier naszych drużyn

Jaka pogoda na weekend? Zima jeszcze nie zawita na dobre
film

Jaka pogoda na weekend? Zima jeszcze nie zawita na dobre

Co nas czeka w ostatni weekend listopada i w pierwszy dzień grudnia? Temperatura w dzień wciąż raczej mało zimowa, a śniegu też nie widać. Zapraszamy na prognozę pogody.

W wypadku ucierpiała czterolatka. Jechała bez fotelika

W wypadku ucierpiała czterolatka. Jechała bez fotelika

4-letnia dziewczynka ucierpiała w wypadku drogowym w powiecie radzyńskim. Jechała bez fotelika.

Jak organizuje się relokacje fabryk? Wskazówki od ekspertów

Jak organizuje się relokacje fabryk? Wskazówki od ekspertów

Relokacja fabryk jest skomplikowanym przedsięwzięciem, które wymaga fachowego zaplanowania, świetnej koordynacji oraz zgromadzenia wielu zasobów. Jak zorganizować taką operację i na co zwrócić szczególną uwagę w tym względzie? Dowiesz się z naszego artykułu.

Dlaczego warto znać różnice pomiędzy sprzedawcą a dostawcą prądu?

Dlaczego warto znać różnice pomiędzy sprzedawcą a dostawcą prądu?

Mimo że energia elektryczna odgrywa kluczową rolę niemal w każdym aspekcie codziennego życia, nie wszyscy zdają sobie sprawę z mechanizmów dotyczących jej sprzedaży i dystrybucji. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest niezrozumienie, jakie funkcje w łańcuchu dostaw pełnią sprzedawca i dostawca prądu, a jeszcze powszechniejszym – utożsamianie tych dwóch różnych podmiotów ze sobą. Tymczasem ich rozróżnienie ma ogromne znaczenie np. dla wysokości rachunków za energię. Warto więc znać podstawowe różnice pomiędzy dostawcą a sprzedawcą prądu.

Zostań cichym bohaterem dnia codziennego, dzieląc się cenną kroplą swojej krwi.

Pilnie potrzebna krew dla mieszkańca Świdnika

Klub HDK-PCK im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy „PZL-Świdnik” organizuje już 22. w tym roku akcję krwiodawstwa. Szczególnie poszukiwana jest krew grupy B RhD-.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium