Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

20 grudnia 2022 r.
10:13

Jak zabezpieczyć firmę przed kryzysem?

0 A A

Prowadzisz firmę i chciałbyś jak najlepiej zabezpieczyć ją przed kryzysem gospodarczym? Szukasz sprawdzonego sposobu, który pomoże Ci uniknąć kłopotów finansowych? Zastanawiasz się jak zabezpieczyć firmę przed kryzysem? Jeżeli tak, przeczytaj ten poradnik. Znajdziesz w nim wiele ciekawych zagadnień!

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kryzys finansowy - jak nie zbankrutować

Podstawą prowadzenia prężnie działającego biznesu jest odpowiednie zarządzanie. Odpowiedni biznesplan to pierwszy krok w drodze do sukcesu i osiągnięcia zamierzonych celów. 

Koncepcji zarządzania jest naprawdę wiele, jednak aby było ono skuteczne, najlepiej, kiedy będzie obejmowało potencjalne ryzyko. Niezależnie od faz rozwoju firmy, zdolność do identyfikacji rozmaitego ryzyka i właściwego zarządzania tymże ryzykiem jest częścią sukcesu.

 

płynność finansowa firmy

Poznaj fazy rozwoju firmy

Jednym z najlepszych etapów rozwoju firmy jest teoria Larrego Greinera. Otóż jego zdaniem, w rozwijającej się firmie dochodzi do prężnych procesów rozwoju, które finalnie kończą się kryzysem, aby zaskutkować ponownym wzrostem efektywności działań.

Dany kryzys, zawsze jest punktem przełomowym w funkcjonowaniu firmy, prowadzi do konieczności podjęcia odpowiednich kroków, w celu naprawy sytuacji, co w wielu przypadkach kończy się zmianą na lepsze.

Teoria Greinera wyróżnia pięć faz rozwoju przedsiębiorstw, jak i pięć kryzysów, które kończą dane fazy:

  1. Faza kreatywności - kryzys przywództwa. Jest to początkowa faza rozwoju firm, która prowadzi do ich rozbudowy, jak również zmiany organizacji, zarządzania.

  2. Faza ukierunkowana - czyli kryzys autonomii. Chodzi o wprowadzenie lepszej organizacji pracy, co będzie oznaczało zmiany w strukturze firmy, jak i pojawienie się większej ilości procedur. Otóż biurokratyzacja, która będzie postępować, doprowadzić może właśnie do kryzysu autonomii.

  3. Faza decentralizacji - i kryzys kontroli. Mowa o coraz większym delegowaniu uprawnień na niższe szczeble. Czynność ta doprowadzi do większej swobody organizacyjnych jednostek działających w firmie, co zaś przełoży się na kryzys kontroli.

  4. Faza koordynacji - czyli kryzys izolacji. Firma próbuje koordynować rozmaite procesy. Działania, które są coraz bardziej sformalizowane, doprowadzą do wydłużania procesów decyzyjnych, co zaś utrudni komunikację. Efektem może być kryzys izolacji.

  5. Faza współpracy - kryzys wypalenia zawodowego. Faza ta polega na pokonywaniu przez firmę problemów z koordynacją, następuje modyfikowanie organizacji, itp. Skutkiem jest sprawniejsze podejmowanie decyzji, tworzenie różnych ciekawych rozwiązań, czy dostrzeganie wielu nowych rynkowych szans. Jednak presja kładziona na innowacje, czy nadmiar zadań, doprowadzić może do kryzysu wypalenia zawodowego.

Odwołując się do powyższych faz, można stwierdzić, że firma już od swojego powstania musi adaptować się do różnych, zmiennych warunków zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Szczególnie jeżeli chodzi o czynniki makroekonomiczne, jak i globalne, na które nie mamy wpływu. Te zaś, ostatnimi czasy bardzo często są przyczynami problemów.

Problemy, jak wymienione dotykają wszystkie firmy, bez względu na ich cele. Oznacza to nic innego, jak to, że firma ciągle jest narażona na ryzyko upadku, a co za tym idzie, funkcjonuje w warunkach o wysokiej niepewności.

 

jak zabezpieczyć firmę przed kryzysem

Jak radzić sobie w dobie kryzysu gospodarczego, czy utraty płynności finansowej?

Pierwszym krokiem w celu wyjścia z kryzysu jest przygotowanie planu naprawczego. Jest to dokument określający planowane działania mające na celu poprawę sytuacji finansowej firmy. Realizacja planu skutkuje pojawieniem się w firmie nowych rozwiązań. Im szybciej plan zostanie przygotowany i wprowadzony, tym zwiększają się szanse na skuteczną jego realizację i powodzenie w restrukturyzacji przedsiębiorstwa.

Warto wiedzieć, co dobry plan naprawczy powinien zawierać. Jest to m.in.:

  • opis bieżącej sytuacji, wraz ze zrealizowanymi do tej pory działaniami,
  • ocenę potencjalnych zagrożeń,
  • ocenę szans powodzenia planu naprawczego,
  • opis sposobów radzenia sobie z planem,
  • koszty dotyczące działań naprawczych,
  • harmonogram dotyczący wdrażania zmian,
  • wskazanie źródeł finansowania,
  • efekty, które mogą zaistnieć dzięki podjętym działaniom naprawczym.

Kryzys bankowy, walutowy, a może kryzys zadłużenia zagranicznego? Najważniejsze jest zachowanie płynności finansowej!

W czasie kryzysu każdego rodzaju, ważne jest dobre prowadzenie biznesu. Otóż plan naprawczy może dotyczyć wielu obszarów działalności w firmie. Jednak, kiedy przedsiębiorstwo popada w kryzys, lub ma gorsze czasy, bardzo liczy się zachowanie płynności finansowej. Jest to kwestia nawet ważniejsza, jak sam wynik finansowy. Bez dobrego elementu sprawozdania finansowego (tzw. cash flow), firma może nie mieć finansów na właściwe funkcjonowanie, co zaś może w pierwszej kolejności doprowadzić do bankructwa. Mówiąc wprost, brak gotówki na koncie jest jednym z największych powodów upadłości wielu firm.

Jeżeli chcemy przetrwać kryzys i zapewnić sobie względną płynność finansową, za pomocą tak zwanej poduszki finansowe - czyli inaczej mówiąc, stałego dochodu. Ponadto musimy wiedzieć, czy mamy środki na wypłaty dla pracowników, spłatę rat kredytu, zakup surowców, itp. Kiedy wiemy, że środków zabraknie, a oszczędności, które posiadamy kończą się, należy zastanowić się nad kwestią ich zabezpieczenia. Takowym może być redukcja zbędnych kosztów, zmniejszenie zapasów, czy np. ubezpieczenie kredytu kupieckiego i nie tylko.

Ubezpieczenie należności przedsiębiorstwa - postaw na faktoring

Kiedy firma jest w trudnej sytuacji finansowej, raczej nie może liczyć na kredyt w banku. Ponadto zdecydowanie się na taki krok mogłoby stać się dodatkowym obciążeniem, chociażby z uwagi na fakt, że stopy procentowe rosły nie tylko w dobie pandemii, ale i aktualnie.

Rozwiązaniem mogą być różne rodzaje faktoringu. Jest to nic innego jak instrument finansowy mający wiele zalet i stanowiący dobre zabezpieczenie płynności finansowej. Można rzec, że jest to swoista poduszka finansowa. Wybór faktoringu nie powoduje zadłużeń, nie wymaga spłacania rat i co ważne nie obciąża struktur bilansu, gdyż działa na zasadzie uwalniania zamrożonych środków z faktur.

Jeżeli zdecydowalibyśmy się na faktoring pełny, możemy uniknąć niewypłacalności kontrahentów. Ponadto zapewnimy sobie przepływ środków w terminie, nawet wtedy, kiedy klient będzie miał problemy z wypłacalnością. Rozwiązanie to pozwoli uniknąć również kosztownej, jak i pochłaniającej wiele czasu windykacji należności. Firma faktoringowa może wówczas uchronić nas przed stratami finansowymi, w razie natrafienia na nierzetelnego klienta. Dotyczy to głównie rynków zagranicznych w dobie kryzysów gospodarczych.

Inną opcją jest faktoring odwrócony. Ten zaś zapewnia finansowanie wszelakich usług, produktów, czy surowców, do zwiększenia obrotów w firmie. Szczególnie wtedy, kiedy dostęp do danych dóbr jest utrudniony, lub ograniczony, a dostawcy wymagają szybkich płatności, czy przedpłat.

Wówczas faktor finansuje faktury zakupowe klientów. Rozwiązanie tego typu dedykuje się zatem podmiotom dokonującym zakupów, a nie sprzedawcom. Jest bardzo przydatny szczególnie wtedy, kiedy dostawca naszej firmy oczekuje szybkiej płatności, a my nie mamy wolnych środków na jej dokonanie, lub potrzebujemy większej ilości czasu na wykonanie płatności. Korzystając z danego faktoringu, usługodawca opłaci nasze zobowiązania w terminach, a my uregulujemy je w przyszłości. Wydłużamy sobie w taki sposób okres spłaty zobowiązań, ponadto zyskujemy wizerunek, terminowego i wiarygodnego płatnika.

Jakie zalety niesie za sobą ubezpieczenie należności

Wymienić można m.in. takie zalety jak:

  • Szybka ocena na temat wiarygodności kontrahentów (głównie zagranicznych).
  • Ochrona przed nieprzewidzianymi zmianami.
  • Lepsze warunki płatności.
  • Zwiększenie wiarygodności, jak i prestiżu przedsiębiorstwa.
  • Zmniejszenie odpowiedzialności osób, które odpowiadają za finanse.
  • Poprawa wyników finansowych firmy.
  • Zabezpieczenie płynności finansowych.
  • Prostszy dostęp do finansowania.
  • Ograniczenie innych zabezpieczeń finansowych.

Oczywiście to nie wszystkie zalety ubezpieczenia należności! Wymienić można jeszcze, chociażby bezpieczną ekspansję na rynkach zbytu i nie tylko!

Podsumowanie

Kryzysy można porównać do fal - a te, jak wiemy, przychodzą i odchodzą. Jeżeli jednak będziemy do nich dobrze przygotowani i wszystkie działania podejmowane będą na czas, sprostamy wyzwaniu. Czasami pomimo tego, że wystąpią negatywne skutki, nie można się zrazić, a walczyć z kryzysem w dalszym ciągu. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak przedwczesne zabezpieczenie się przed takimi zjawiskami.  

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zbigniew Wojciechowski wylądował w kraśnickich wodociągach

Zbigniew Wojciechowski wylądował w kraśnickich wodociągach

Trwa powyborcza karuzela kadrowa. Były wicemarszałek województwa, Zbigniew Wojciechowski, odnalazł się w Kraśniku, w radzie nadzorczej Kraśnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Został oddelegowany do kierowania firmą.

Bogdanka LUK Lublin wymieni ponad połowę zespołu

Bogdanka LUK Lublin wymieni ponad połowę zespołu

Aż ośmiu zawodników odejdzie z kadry Bogdanki LUK Lublin. W gronie nowych graczy piątej drużyny minionych rozgrywek PlusLigi na pierwsze miejsce wysuwa się osoba Wilfredo Leona.

Politechnika Lubelska liderem w patentowaniu

Politechnika Lubelska liderem w patentowaniu

Butelka do szybkiego napełniania, tablica do czytania przez osoby niewidome czy urządzenie do oczyszczania powietrza. Lubelska uczelnia z największą liczbą patentów w Polsce.

Łukasz Maciec wrócił na ring. Znowu chce wejść na szczyt

Łukasz Maciec wrócił na ring. Znowu chce wejść na szczyt

Łukasz Maciec jednogłośnie pokonał na punkty Pablo Sosę podczas gali Olavoga Boxing Night w Pionkach

Wiślanie Jaśkowice wzięli wszystkie punkty. Piąty mecz z rzędu Podlasia bez wygranej u siebie

Wiślanie Jaśkowice wzięli wszystkie punkty. Piąty mecz z rzędu Podlasia bez wygranej u siebie

W środę Podlasie przełamało kiepską passę w Krośnie. Kibice biało-zielonych liczyli, że ich pupile wreszcie wygrają także w Białej Podlaskiej. Niestety, w niedzielę gospodarze musieli uznać wyższość Wiślan Jaśkowice (0:2)

Kastety i stare silniki, czyli kontrabanda na granicy

Kastety i stare silniki, czyli kontrabanda na granicy

Narkotyki w sortowni, biała broń na granicy. Te i inne towary zabezpieczyli w ubiegłym miesiącu funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej.

Zainwestują w zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

Zainwestują w zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

Szpital Neuropsychiatryczny w Lublinie oficjalnie zainaugurował dwa projekty. Na Lubelszczyźnie powstaną Regionalne Centra Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży, a nauczyciele, psycholodzy i kadra szpitala przejdą odpowiednie szkolenia.

„Imieniny Fotografa". Wystawa fotografii Feliksa Kaczanowskiego
ZDJĘCIA
galeria

„Imieniny Fotografa". Wystawa fotografii Feliksa Kaczanowskiego

18 maja – w imieniny Feliksa otwarto wystawę fotografii Feliksa Kaczanowskiego. Wernisaż poprzedzony był spotkaniem imieninowym, na którym kuratorzy wystawy Joanna Zętar, Patryk Pawłowski i Agnieszka Dybek - współwłaścicielka zbiorów przedstawili historię lubelskiego fotografa oraz zaprezentowali na slajdach i szerzej omówili wybrane zdjęcia jego autorstwa.

Cementowscy i Betonowscy czekają na pisklęta. Podpatruj pierwsze dni

Cementowscy i Betonowscy czekają na pisklęta. Podpatruj pierwsze dni

Lada dzień, a być może właśnie w tej chwili, pęknie skorupka jaj w gniazdach dwóch sokolich rodzin – Betonowskich i Cementowskich. Ten cud można obserwować w mediach społecznościowych, gdzie jest prowadzona transmisja live z gniazd w chełmskiej cementowni. Jest to duża gratka dla ornitologów-amatorów.

Ciężarówka związana z handlem ludźmi przyjedzie na Lubelszczyznę

Ciężarówka związana z handlem ludźmi przyjedzie na Lubelszczyznę

ESCAPETRUCK, czyli holenderski projekt mający na celu podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat zjawiska handlu ludźmi, w szczególności pracy przymusowej i wykorzystywania seksualnego zaparkuje w województwie lubelskim.

"Wynik nie do końca oddaje tego, co działo się na boisku". Opinie po meczu Górnika Łęczna ze Stalą Rzeszów

"Wynik nie do końca oddaje tego, co działo się na boisku". Opinie po meczu Górnika Łęczna ze Stalą Rzeszów

Górnik Łęczna nie zagrał wcale złego meczu na swoim stadionie przeciwko Stali Rzeszów, ale w kluczowym elemencie gry - czyli finalizacji akcji - podopieczni trenera Pavola Stano byli gorsi od rywali. Dlatego zielono-czarni zeszli z boiska przegrani. Jak sobotni mecz podsumowali szkoleniowcy obu ekip?

Policyjny pościg zakończony dachowaniem
ZDJĘCIA/WIDEO
galeria

Policyjny pościg zakończony dachowaniem

Kierowca auta nie zatrzymał się do policyjnej kontroli i próbował uciekać. Skończyło się to dachowaniem i potrzebą użycia specjalistycznego sprzętu by wydostać z auta kierowcę i pasażera.

Jak dbać o wzrok by móc oglądać świat?
MAGAZYN
galeria
film

Jak dbać o wzrok by móc oglądać świat?

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów. Dzięki niemu poznajemy blisko 85 proc. otaczającego nas świata. Jak dbać o wzrok i kto może nam w tym pomóc? Rozmawiamy z Katarzyną Piątkowską, optometrystką oraz Bożeną Klizą-Puszką, optyczką

Hetman Zamość wraca do Hummel IV Ligi!

Hetman Zamość wraca do Hummel IV Ligi!

Wszystko już jasne. Po dwóch sezonach gry w zamojskiej klasie okręgowej Hetman Zamość na cztery kolejki przed zakończeniem rozgrywek zapewnił sobie awans. Stało się to po efektownym zwycięstwie nad Olimpiakosem Tarnogród. Hattrickiem w tym starciu popisał się Oleksandr Kushch-Vasylyshyn, a gościom niejako na osłodę pozostał przepiękny honorowy gol po kapitalnym strzale Grzegorza Ciosa

Czas na party!
foto
galeria

Czas na party!

To była muzyczna podróż przez najpiękniejsze polskie piosenki. Wydarzenie, które przeniosło zgromadzonych tej nocy imprezowiczów w świat polskiej muzyki. Zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotogalerii i zobaczcie, jak się bawił Lublin w klubie Rzut Beretem.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium