Wypowiedzenie umowy o pracę może być dokonane zarówno przez pracownika jak i pracodawcę. Prowadzi zawsze do rozwiązania danego stosunku pracy i wiąże się z koniecznością świadczenia pracy jeszcze przez pewien okres czasu od chwili złożenia stosownego oświadczenia.
Co to jest wypowiedzenie umowy o pracę?
Wypowiedzenie umowy o pracę to jednostronne oświadczenie woli pracownika albo pracownika dotyczące wcześniejszego zakończenia trwania stosunku pracy. Może być stosowane nie tylko względem umów zawieranych na czas określony, ale także i nieokreślony.
Wypowiedzenie umowy o pracę prowadzi do zerwania stosunku pracy i powinno nastąpić z określonych powodów. Co do zasady niemożliwe jest stosowanie wypowiedzenia bez podania konkretnych przyczyn takiej decyzji – bez względu na to czy następuje z inicjatywy pracownika, czy też pracodawcy.
Prawo do wypowiedzenia umowy przysługuje każdej stronie stosunku pracy, nie można z niego zrezygnować ani zakazać jego stosowania. Pracownik jak i pracodawca posiadają pełne prawo do wcześniejszego rozwiązania stosunku pracy np. z powodu wzajemnego niedopasowania lub nienależytego wykonywania obowiązków wynikających z przepisów prawa pracy przez którąkolwiek ze stron umowy.
Wypowiedzenie umowy o pracę jest czynnością jednostronną, a więc do swej skuteczności nie wymaga jakiejkolwiek akceptacji drugiej strony. Innymi słowy, jeśli wypowiedzenie składa pracownik to nie musi obawiać się, że pracodawca nie zaakceptuje jego decyzji. Zasada ta działa również w drugą stronę – wypowiedzenie dokonane przez pracodawcę nie wymaga akceptacji pracownika. Aby dowiedzieć się więcej na temat procedur i wymaganych dokumentów związanych z wypowiedzeniem umowy o pracę, zapraszamy do zapoznania się z artykułem https://jczkancelaria.pl/jak-rozwiazac-umowe-o-prace/. Po złożeniu wypowiedzenia pracownikowi lub pracodawcy zatrudniony musi wykonywać swoje obowiązki przez określony czas – jest to tzw. okres wypowiedzenia. Jego długość jest uzależniona od rodzaju zawartej umowy o pracę i wynika wprost z konkretnych przepisów Kodeksu pracy.
Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny wynosi:
- 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
- 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,
- 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.
Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
- 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
- 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
- 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
"Wypowiedzenie umowy o pracę może być sporządzone na jednej kartce papieru, powinno zawierać jednak konkretne informacje - to niezbędne, aby zabezpieczyć osobę to wypowiedzenie składającą" – radca prawny Andrzej Jakubowski.
Jakie dokumenty są wymagane przy wypowiedzeniu umowy o pracę?
Wiele osób zastanawia się czy wypowiedzenie umowy o pracę wymaga zebrania jakiejkolwiek dokumentacji. Tak naprawdę wcześniejsze rozwiązanie stosunku pracy wiąże się z koniecznością złożenia pisemnego oświadczenia przez pracownika lub pracodawcę i doręczenia go drugiej stronie stosunku pracy.
Wypowiedzenie umowy o pracę może być sporządzone na jednej kartce papieru, musi jednak zawierać dokładne uzasadnienie. Wypowiadający umowę powinien podać prawdziwą przyczynę dlaczego żąda wcześniejszego rozwiązania stosunku pracy. Wypowiedzenie bez uzasadnienia może być poczytywane jako błędne a przez to i nieskuteczne.
Przyczyna podana rozwiązania umowy o pracę podana przez pracodawcę w doręczonym pracownikowi oświadczeniu woli powinna być prawdziwa i konkretna. Konieczne jest zatem precyzyjne określenie czynu pracownika. Istotny pozostaje bowiem przede wszystkim fakt - działanie lub zaniechanie pracownika - z którego pracodawca wywodzi skutki prawne, natomiast nie jest ważne, dlaczego pracodawca kwalifikuje to zachowanie jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. Jeżeli w oświadczeniu woli o rozwiązaniu niezwłocznym, poza ujęciem zarzucanego czynu i jego kwalifikacją jako ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych, znajdują się jakieś inne elementy (twierdzenia) związane z tym czynem czy jego oceną, to nie mają one znaczenia z punktu widzenia „prawdziwości” podanej przyczyny. Wskazanie przyczyny lub przyczyn rozwiązania stosunku pracy przesądza o tym, że spór przed sądem pracy może się toczyć tylko w ich granicach. Okoliczności podane pracownikowi na uzasadnienie decyzji o rozwiązaniu stosunku pracy, a następnie ujawnione w postępowaniu sądowym, muszą być takie same, zaś pracodawca pozbawiony jest możliwości powoływania się przed organem rozstrzygającym spór na inne przyczyny mogące przemawiać za słusznością tejże decyzji.
Pamiętajmy, że wypowiedzenie umowy o pracę będzie skuteczne tylko wtedy, gdy zostanie doręczone drugiej stronie stosunku pracy. Oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie jest zatem złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła realnie zapoznać się z jego treścią. Ponieważ dla oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy o pracę przewidziana została forma pisemna, oświadczenie woli uważa się za założone adresatowi z chwilą prawidłowego doręczenia mu pisma zawierającego to oświadczenie. Dla spełnienia warunku złożenia pracownikowi oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy nie jest konieczne, aby adresat rzeczywiście zapoznał się z treścią pisma. Należy mieć na uwadze, że pracodawca mający adres pracownika w aktach personalnych, nie mógł przewidywać, że pracownik nie zamieszkuje już pod wskazanym przez siebie adresem i przesyłkę odbierze małoletnie dziecko. Ryzyko braku wskazania aktualnego adresu i odebrania przesyłki przez dziecko obciąża pracownika, zwłaszcza w sytuacji, gdy już raz dziecko to nie przekazało mu odebranej przez siebie przesyłki.
Wypowiedzenie umowy o pracę wymaga dla swej ważności złożenia pisemnego oświadczenia woli, które będzie zawierało prawdziwe uzasadnienie wcześniejszego rozwiązania stosunku pracy. Jednocześnie musi być ono doręczone pracownikowi lub pracodawcy, tak aby miał on możliwość zapoznania się z treścią złożonego dokumentu. Dla skuteczności wypowiedzenia nie jest potrzebne dołączanie do niego jakichkolwiek dokumentów (np. orzeczeń lekarskich).
Polecamy również: Jak skutecznie reagować na mobbing w miejscu pracy?