Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

10 sierpnia 2022 r.
10:18

Kredyt kupiecki - czym jest i jakie niesie korzyści dla firmy

0 A A
podpisywanie dokumentów
podpisywanie dokumentów

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą albo inną małą lub średnią firmę, przedsiębiorca mierzy się z wieloma trudnościami, w tym z brakiem możliwości zapłaty w ustalonym terminie za niezbędny do funkcjonowania firmy towar. W takim przypadku rozsądnym pomysłem wydaje się kredyt kupiecki, który stanowi atrakcyjną alternatywę dla kredytu bankowego. Czym jest kredyt kupiecki? Jakie niesie korzyści dla firm? Kto może otrzymać kredyt kupiecki? Co jeszcze warto wiedzieć o tej formie finansowania? Sprawdź koniecznie!

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Definicja kredytu kupieckiego

Kredyt kupiecki (inaczej kredyt handlowy lub towarowy) ma formę odroczonego terminu płatności i udzielany jest firmie, która kupuje określone produkty lub usługi od innego przedsiębiorstwa. Sprzedający zgadza się więc na otrzymanie zapłaty w późniejszym, wyznaczonym czasie. Udzielenie kredytu kupieckiego jest korzystną opcją dla obu stron, jednak większe ryzyko ponosi przedsiębiorca udzielający kredytu.

Kredyt kupiecki to najczęściej kredyt krótkoterminowy. Długość okresu kredytowania i szczegółowe warunki finansowania ustalane są między stronami (zazwyczaj termin spłaty kredytu kupieckiego zostaje odroczony do trzydziestu dni). Takie rozwiązanie nie wymaga szczególnej formy prawnej i korzystają z niego najczęściej firmy darzące się dużym zaufaniem i wieloletni partnerzy handlowi.

To dobre rozwiązanie dla tych przedsiębiorców, którzy nie chcą zaciągać wysoko oprocentowanych kredytów i pożyczek bankowych, a jednocześnie potrzebują środków pieniężnych po to, by firma nadal mogła działać na rynku. Nie muszą oni angażować swoich środków ani uruchamiać kredytów obrotowych.

Co więcej, warunki odbioru zakupionego towaru także bywają różne. Zdarza się, że nabywca musi wpłacić zaliczkę w gotówce bądź innej formie. Czasami wymagane jest poręczenie, zastaw czy odsetki (w przypadku nieuregulowania płatności w wyznaczonym terminie).

Kredyt kupiecki - wady i zalety

Korzystanie z kredytów kupieckich niesie wiele korzyści dla firm kupujących. Do zalet takiego finansowania należy jego szeroka i łatwa dostępność. Kredyt kupiecki określany jest mianem najtańszego kredytu. Dzięki niemu kupujący może dysponować towarem jeszcze przed terminem płatności. Nie trzeba przechodzić skomplikowanej ścieżki bankowej, a wymiana handlowa między kontrahentami jest szybka i sprawna. To atrakcyjna alternatywa dla kredytów obrotowych, m.in. ze względu na ponoszone koszty (brak oprocentowania i prowizji). Finansowanie to najczęściej oferowane jest bezpłatnie lub wymagana jest niewielka zaliczka.

Pozwala ono więc na zachowanie płynności finansowej i ciągłości produkcji firmom nabywającym dobra. Czasami kierowane jest także do początkujących przedsiębiorców, którzy nie mają możliwości skorzystać z kredytów bankowych z uwagi na brak zdolności kredytowej.

Wady kredytu kupieckiego obejmują ryzyko, jakie ponosi sprzedający, czyli udzielający kredytu. Nie ma on pewności, że spłata zobowiązania nastąpi w wyznaczonym terminie, a to przekłada się na płynność finansową jego firmy. Kredyt kupiecki jest jednak korzystny dla dostawcy pod wieloma innymi względami. Dzięki niemu można pozyskać nowych klientów. Przyczynia się on także do wzrostu sprzedaży i pomaga w zdobyciu przewagi rynkowej.

Limit kupiecki - czym jest?

Limit kupiecki wyznacza górną granicę wysokości należności, jaką sprzedający może odroczyć kupującemu w ramach kredytu kupieckiego. Firmy udzielające kredytów kupieckich ustanawiają maksymalną kwotę pożyczki dla danego podmiotu po to, by chronić siebie przed utratą płynności finansowej w przypadku, gdy trafią na niewypłacalnego kontrahenta.

Ubezpieczenie kredytu kupieckiego

Przedsiębiorcy mogą zminimalizować ryzyko wystąpienia zatoru płatniczego na wiele sposobów. Wśród nich wyróżnić możemy dokładne sprawdzenie kontrahenta i zweryfikowanie go w bazie dłużników, oferowanie kredytów tylko zaufanym firmom oraz ubezpieczenie kredytu kupieckiego.

Z ubezpieczenia kredytów kupieckich mogą skorzystać firmy, które oferują odroczone terminy płatności. Chroni ono przedsiębiorcę przed nieprzewidzianymi zmianami, zwiększa wiarygodność w oczach klientów i instytucji finansowych, pozwala na bezpieczną ekspansję na nowe rynki zbytu, zabezpiecza płynność finansową, ułatwia skuteczne zarządzanie ryzykiem handlowym i poprawia wyniki finansowe. Ubezpieczenie chroni też małe, duże i średnie przedsiębiorstwa przed upadłością bądź zatorami płatniczymi kontrahentów.

 

spotkanie biznesowe

Ubezpieczenie kredytu kupieckiego oferuje firma Coface, jedyna na polskim rynku, która finansuje i ubezpiecza kredyty kupieckie w ramach jednej organizacji. Sprawdź ofertę!

Czym jest odwrócony kredyt kupiecki?

Mówiąc o kredycie kupieckim, należy wyjaśnić także pojęcie kredytu kupieckiego odwróconego. Warto najpierw wspomnieć, że kredyt kupiecki w obrocie gospodarczym występuje w dwóch formach:

  • Kredytu odbiorcy - jest to zaliczka za towar, którego jeszcze nie dostarczono. Najczęściej występuje wówczas, gdy sprzedawane są kosztowne dobra.
  • Kredytu dostawcy towaru - udzielany jest kupującemu przez sprzedającego (dostawcę towaru). To znacznie popularniejsza wersja, która polega na odroczeniu terminu zapłaty za fakturę.

Kredyt odwrócony to właśnie kredyt odbiorcy towaru. Firma świadcząca usługi lub sprzedająca dobra dostaje od kupującego zaliczkę (czasami wpłacana jest też cała kwota) przed realizacją zamówienia. Wtedy należy sporządzić umowę, w której określony zostanie termin dostawy opłaconych już towarów lub usług.

Kredyt kupiecki, kredyt bankowy a może faktoring - co wybrać?

Kredyt bankowy jest bardzo bezpieczną, ale i czasochłonną opcją. Wymaga wielu formalności i wiąże się ze spłatą odsetek.

Kredyt kupiecki jest tańszy i szybszy do uzyskania niż kredyt bankowy. Firmy nabywające dobra nie ponoszą kosztów odsetkowych. Jednak bez ubezpieczenia wykupionego w odpowiedniej instytucji finansowej, ta opcja nie jest najbezpieczniejszą dla sprzedawców (ubezpieczenie chroni przedsiębiorcę).

Faktoring z kolei ma miejsce wówczas, gdy klient przekazuje faktorowi wybrane faktury przed terminami ich płatności, a ten finansuje je za klienta. Kontrahent jest zobowiązany dokonać płatności na konto faktora. To świetnie rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy poszukują szybkich źródeł finansowania działalności gospodarczej. Pieniądze za faktury klient otrzymuje od razu, ponieważ faktor opłaca fakturę w dniu, w którym została przekazana. Faktoring jest łatwy do uzyskania, jednak aby skorzystać z tej opcji, musimy dysponować wierzytelnościami.

To, na którą formę finansowania zdecyduje się przedsiębiorca, zależy przede wszystkim od jego indywidualnej sytuacji, potrzeb i oczekiwań.

Czym jest skonto?

Skonto to inaczej zmniejszenie sumy należności do zapłaty za nabywany towar bądź wykonaną usługę, które dostawca udziela nabywcom, jeżeli uregulują płatność przed umówionym terminem. Jest to rabat, jaki niektóre firmy udzielają odbiorcom towarów w zamian za szybkie uregulowanie zobowiązań.

Możemy więc skorzystać z dwóch dostępnych rozwiązań - rabat lub kredyt. Koszt kredytu kupieckiego sprowadza się do utraty ewentualnego rabatu, jaki klient mógłby uzyskać, gdyby wcześniej zapłacił za towar lub usługę.

 

rozmowa biznesowa

Dla przykładu sprzedający przyznaje kupującemu trzydziestodniowy, odroczony termin płatności, nazywany kredytem kupieckim. Jeżeli jednak nabywca zdecyduje się zapłacić w ciągu pierwszych kilku lub kilkunastu dni od zakupu, otrzyma 4% zniżki. Teraz to nabywca musi podjąć decyzję na temat tego, która opcja jest dla niego korzystniejsza - czy dłuższe odroczenie płatności, czy może zakup dóbr i usług po niższej cenie.

Pamiętajmy jednak, że uzyskanie skonta nie zależy od nabywcy towarów. To wierzyciel decyduje o tym, czy chce zagwarantować przedsiębiorcy rabat na towar, bądź wykonywaną usługę.

Odmowa udzielenia kredytu kupieckiego - co robić?

Jeżeli sprzedający nie zdecydował się na odroczenie terminu płatności, kupujący może złożyć wniosek do banku i zaciągnąć kredyt. Banki mogą zaproponować kredyt obrotowy, gotówkowy, inwestycyjny lub pomostowy.

Właściciele nowych działalności niestety napotkają trudności podczas próby uzyskania wsparcia finansowego od banku, ponieważ instytucje te stawiają wymagania dotyczące okresu istnienie przedsiębiorstwa na rynku. W przypadku takich firm wyjściem jest więc np. finansowanie ze środków własnych, dofinansowania i dotacje lub crowdfunding.

Podsumowanie

Kredyt kupiecki polega na tym, że przedsiębiorca kupujący towar ma możliwość odroczenia płatności u sprzedającego. Takie rozwiązanie może nieść wiele korzyści dla obu stron. Dla firmy nabywającej dobra i usługi jest to łatwo dostępny i najtańszy kredyt, z kolei wierzyciel ma możliwość pozyskać nowych kontrahentów i zdobyć przewagę rynkową.

Niemniej, to firma sprzedająca jest stroną, która ponosi większe ryzyko. Kredyt kupiecki przeznaczony jest więc najczęściej dla klientów, których sprzedający darzą zaufaniem lub prowadzą z nim długoletnią współpracę.

Pamiętajmy, aby weryfikować wiarygodność finansową kupującego i pomyśleć o dodatkowych zabezpieczeniach. Niektórzy przedsiębiorcy oferują również rabaty za szybsze uregulowanie należności oraz określają limity kupieckie. Zmniejszenie ryzyka niewypłacalności odbiorców gwarantuje dokładne sprawdzenie kupującego w bazie dłużników oraz ubezpieczenie kredytu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wymieni ponad połowę zespołu

Bogdanka LUK Lublin wymieni ponad połowę zespołu

Aż ośmiu zawodników odejdzie z kadry Bogdanki LUK Lublin. W gronie nowych graczy piątej drużyny minionych rozgrywek PlusLigi na pierwsze miejsce wysuwa się osoba Wilfredo Leona.

Politechnika Lubelska liderem w patentowaniu

Politechnika Lubelska liderem w patentowaniu

Butelka do szybkiego napełniania, tablica do czytania przez osoby niewidome czy urządzenie do oczyszczania powietrza. Lubelska uczelnia z największą liczbą patentów w Polsce.

Łukasz Maciec wrócił na ring. Znowu chce wejść na szczyt

Łukasz Maciec wrócił na ring. Znowu chce wejść na szczyt

Łukasz Maciec jednogłośnie pokonał na punkty Pablo Sosę podczas gali Olavoga Boxing Night w Pionkach

Wiślanie Jaśkowice wzięli wszystkie punkty. Piąty mecz z rzędu Podlasia bez wygranej u siebie

Wiślanie Jaśkowice wzięli wszystkie punkty. Piąty mecz z rzędu Podlasia bez wygranej u siebie

W środę Podlasie przełamało kiepską passę w Krośnie. Kibice biało-zielonych liczyli, że ich pupile wreszcie wygrają także w Białej Podlaskiej. Niestety, w niedzielę gospodarze musieli uznać wyższość Wiślan Jaśkowice (0:2)

Kastety i stare silniki, czyli kontrabanda na granicy

Kastety i stare silniki, czyli kontrabanda na granicy

Narkotyki w sortowni, biała broń na granicy. Te i inne towary zabezpieczyli w ubiegłym miesiącu funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej.

Zainwestują w zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

Zainwestują w zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

Szpital Neuropsychiatryczny w Lublinie oficjalnie zainaugurował dwa projekty. Na Lubelszczyźnie powstaną Regionalne Centra Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży, a nauczyciele, psycholodzy i kadra szpitala przejdą odpowiednie szkolenia.

„Imieniny Fotografa". Wystawa fotografii Feliksa Kaczanowskiego
ZDJĘCIA
galeria

„Imieniny Fotografa". Wystawa fotografii Feliksa Kaczanowskiego

18 maja – w imieniny Feliksa otwarto wystawę fotografii Feliksa Kaczanowskiego. Wernisaż poprzedzony był spotkaniem imieninowym, na którym kuratorzy wystawy Joanna Zętar, Patryk Pawłowski i Agnieszka Dybek - współwłaścicielka zbiorów przedstawili historię lubelskiego fotografa oraz zaprezentowali na slajdach i szerzej omówili wybrane zdjęcia jego autorstwa.

Cementowscy i Betonowscy czekają na pisklęta. Podpatruj pierwsze dni

Cementowscy i Betonowscy czekają na pisklęta. Podpatruj pierwsze dni

Lada dzień, a być może właśnie w tej chwili, pęknie skorupka jaj w gniazdach dwóch sokolich rodzin – Betonowskich i Cementowskich. Ten cud można obserwować w mediach społecznościowych, gdzie jest prowadzona transmisja live z gniazd w chełmskiej cementowni. Jest to duża gratka dla ornitologów-amatorów.

Ciężarówka związana z handlem ludźmi przyjedzie na Lubelszczyznę

Ciężarówka związana z handlem ludźmi przyjedzie na Lubelszczyznę

ESCAPETRUCK, czyli holenderski projekt mający na celu podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat zjawiska handlu ludźmi, w szczególności pracy przymusowej i wykorzystywania seksualnego zaparkuje w województwie lubelskim.

"Wynik nie do końca oddaje tego, co działo się na boisku". Opinie po meczu Górnika Łęczna ze Stalą Rzeszów

"Wynik nie do końca oddaje tego, co działo się na boisku". Opinie po meczu Górnika Łęczna ze Stalą Rzeszów

Górnik Łęczna nie zagrał wcale złego meczu na swoim stadionie przeciwko Stali Rzeszów, ale w kluczowym elemencie gry - czyli finalizacji akcji - podopieczni trenera Pavola Stano byli gorsi od rywali. Dlatego zielono-czarni zeszli z boiska przegrani. Jak sobotni mecz podsumowali szkoleniowcy obu ekip?

Policyjny pościg zakończony dachowaniem
ZDJĘCIA/WIDEO
galeria

Policyjny pościg zakończony dachowaniem

Kierowca auta nie zatrzymał się do policyjnej kontroli i próbował uciekać. Skończyło się to dachowaniem i potrzebą użycia specjalistycznego sprzętu by wydostać z auta kierowcę i pasażera.

Jak dbać o wzrok by móc oglądać świat?
MAGAZYN
galeria
film

Jak dbać o wzrok by móc oglądać świat?

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów. Dzięki niemu poznajemy blisko 85 proc. otaczającego nas świata. Jak dbać o wzrok i kto może nam w tym pomóc? Rozmawiamy z Katarzyną Piątkowską, optometrystką oraz Bożeną Klizą-Puszką, optyczką

Hetman Zamość wraca do Hummel IV Ligi!

Hetman Zamość wraca do Hummel IV Ligi!

Wszystko już jasne. Po dwóch sezonach gry w zamojskiej klasie okręgowej Hetman Zamość na cztery kolejki przed zakończeniem rozgrywek zapewnił sobie awans. Stało się to po efektownym zwycięstwie nad Olimpiakosem Tarnogród. Hattrickiem w tym starciu popisał się Oleksandr Kushch-Vasylyshyn, a gościom niejako na osłodę pozostał przepiękny honorowy gol po kapitalnym strzale Grzegorza Ciosa

Czas na party!
foto
galeria

Czas na party!

To była muzyczna podróż przez najpiękniejsze polskie piosenki. Wydarzenie, które przeniosło zgromadzonych tej nocy imprezowiczów w świat polskiej muzyki. Zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotogalerii i zobaczcie, jak się bawił Lublin w klubie Rzut Beretem.

KULturalia dzień drugi - uczestnicy bawili się przy piosenkach Myslovitz i Krzysztofa Cugowskiego
ZDJĘCIA
galeria

KULturalia dzień drugi - uczestnicy bawili się przy piosenkach Myslovitz i Krzysztofa Cugowskiego

Za nami drugi dzień KULturaliów. Studenci oraz lublinianie na terenach Poczekajki bawili się wręcz koncertowo.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium