Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

24 kwietnia 2025 r.
11:14

Ziemia skorzysta z oczyszczalni

Umowa z Bankiem Gospodarstwa Krajowego została podpisana 3 marca 2025 roku. Umowę podpisali: Marta Postuła, pierwsza wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego, Artur Szymczyk, prezes zarządu MPWiK Sp. z o.o. w Lublinie. W spotkaniu z beneficjentami Krajowego Planu Odbudowy uczestniczył Władysław Kosiniak-Kamysz, wiceprezes Rady Ministrów.
Umowa z Bankiem Gospodarstwa Krajowego została podpisana 3 marca 2025 roku. Umowę podpisali: Marta Postuła, pierwsza wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego, Artur Szymczyk, prezes zarządu MPWiK Sp. z o.o. w Lublinie. W spotkaniu z beneficjentami Krajowego Planu Odbudowy uczestniczył Władysław Kosiniak-Kamysz, wiceprezes Rady Ministrów.

Czy osady ściekowe po ich higienizacji można wykorzystać w gospodarce? Można – dodatkowo na tym zarabiając. Takie plany ma Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie. Z oczyszczonych osadów ściekowych chce produkować i sprzedawać nawóz rolniczy. Instalacja do higienizacji w Oczyszczalni Ścieków „Hajdów” jest już gotowa. Spółka czeka teraz na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, żeby rozpocząć produkcję i wprowadzić gotowy produkt do obrotu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Instalacja do higienizacji komunalnych osadów ściekowych to nowatorskie w skali kraju i Europy przedsięwzięcie zrealizowane
w 2024 roku w Oczyszczalni Ścieków „Hajdów”. W ramach projektu wybudowano dwa silosy na wysokoreaktywne wapno palone o pojemności 60 m³ każdy, zamontowano instalację do higienizacji komunalnych osadów ściekowych, reaktor osadu o wydajności min. 4,7 Mg/h oraz dwa zbiorniki homogenizacyjne każdy o pojemności min. 3,5 m³, w których nastąpi uśrednienie i mieszanie osadów odwodnionych z odzyskanymi ze skroplin mikroelementami.

Połączone cele

Instalacja – jako rozwinięcie ciągu technologicznego oczyszczalni – będzie wytwarzała środek poprawiający właściwości gleby i wspomagający uprawę roślin, a równocześnie ograniczała ilość powstających w procesie oczyszczania odpadów.

– Ten projekt optymalnie łączy cel ekologiczny z celem ekonomicznym i realizuje założenia gospodarki obiegu zamkniętego, z konkretnymi korzyściami dla miasta – podkreśla Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Komunalne osady ściekowe zawierają wiele wartościowych substancji odżywczych. Są to między innymi związki azotu, fosforu, potasu. Aby mogły one być wykorzystane m.in. jako środki poprawiające właściwości gleby, muszą spełniać wymagania określone w Ustawie o nawozach i nawożeniu. Jednym z warunków wykorzystania osadów jest ich pełna higienizacja, tzn. wyeliminowanie jaj pasożytów jelitowych Ascaris sp., Trichuris sp., Toxocara oraz bakterii Salmonella.

– Nasza technologia umożliwia spełnienie tego wymogu, gdyż gwarantuje pełną sterylność wytwarzanego produktu – mówi Artur Szymczyk, prezes zarządu MPWiK Sp. z o.o. w Lublinie.

Katalizatorem jest wapno palone

Zastosowana metoda polega na wykorzystaniu reakcji egzotermicznej z udziałem wysoko reaktywnego wapna CaO, w wyniku której osad zostaje poddany higienizacji. 

– Substratem dla technologii jest odwodniony, ustabilizowany osad z Oczyszczalni Ścieków „Hajdów”. Katalizatorem inicjującym reakcję egzotermiczną i uwalniającym energię całego procesu jest wapno palone, w postaci sproszkowanej z dodatkiem makro- i mikroelementów podnoszących właściwości przerabianego osadu – wyjaśnia Elżbieta Kuzioła, dyrektor Oczyszczalni Ścieków „Hajdów”.

Proces przebiega w temperaturze od 60°C do 140°C. Reaktor ma możliwość płynnego sterowania wydajnością przeróbki osadów od 500 kg/h do min. 4700 kg/h. Higienizowany osad jako mieszanina (osad-wapno, odzyskane mikroelementy), będzie przetrzymany w reaktorze przez minimum 5 minut w ustalonej temperaturze. Taki sposób prowadzenia procesu powoduje jego pełną higienizację.

– Wapno palone wykazuje silne właściwości higroskopijne, reaguje z wodą w procesie gaszenia wapna, prowadząc do powstania wodorotlenku wapnia. Procesowi temu towarzyszy wydzielanie dużych ilości ciepła, co neutralizuje nieprzyjemny zapach osadu ściekowego oraz niszczy zawarte w osadzie ściekowym wirusy i bakterie – precyzuje Daniel Wójtowicz, kierownik wydziału eksploatacji  Oczyszczalni Ścieków „Hajdów”.

Kierunek europejski

Do czasu uruchomienia instalacji higienizacji, ciąg procesu technologicznego przeróbki osadów ściekowych kończy się na etapie mechanicznego odwadniania osadów na wirówkach dekantacyjnych. Proces ten nie umożliwia higienizacji, a w związku z tym osad nie spełnia wymogów pozwalających na wprowadzenie go do obrotu jako środka poprawiającego właściwości gleby. Osad przekazywany jest firmom zewnętrznym do zagospodarowania tj. przetworzenia w instalacjach w procesach odzysku lub recyklingu.

– Z uwagi na pojawiające się trudności ze znalezieniem odbiorców tego typu odpadów, rosnące koszty ich zagospodarowania, a także ze względu na dążenie do odejścia od tradycyjnego modelu gospodarki osadami na rzecz gospodarki obiegu zamkniętego konieczne było podjęcie działań umożliwiających wykorzystanie osadów zgodnie z nowym kierunkiem proponowanym przez Komisję Europejską – tłumaczy Artur Szymczyk, prezes zarządu MPWiK Sp. z o.o. w Lublinie.  I dodaje: – Nie ma jeszcze regulacji prawnych, które jednoznacznie narzucałyby taki obowiązek. Ale zgodnie z hierarchią postępowania z odpadami, w pierwszej kolejności powinno się dążyć do ograniczenia ich powstawania. W naszym projekcie realizowane jest to poprzez rozwinięcie ciągu technologicznego oczyszczalni i domknięcie procesu poprzez wytworzenie środka poprawiającego właściwości gleby. Jesteśmy gotowi do jego produkcji.

Spółka czeka już tylko na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, żeby rozpocząć produkcję nawozu i wprowadzić gotowy produkt do obrotu. Ma to nastąpić do końca 2025 roku.

– Zagospodarujemy wyprodukowany w oczyszczalni nawóz w wymiarze, w jakim będziemy go potrzebować – zapowiada Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.

Pieniądze z KPO

Instalacja kosztowała 7 745 000 zł. MPWiK sfinansował ją ze środków własnych. W 2025 roku na całą tę kwotę spółka pozyskała finansowanie z Krajowego Planu Odbudowy. Umowa z Bankiem Gospodarstwa Krajowego została podpisana w dniu 3 marca 2025 roku. Kwota udzielonej pożyczki to 7 745 000,00 zł, na okres spłaty 20 lat, przy oprocentowaniu na poziomie 1% w skali roku.

– MPWiK Lublin przygotował i złożył do Banku Gospodarstwa Krajowego wzorcowy wniosek – ocenia Marcin Wiczuk, Dyrektor Regionu BGK Region Lubelski.  – Zachęcamy inne spółki komunalne, uczelnie, szpitale, by korzystały z tego instrumentu finansowania w ramach KPO.

– Szykujemy kolejne wnioski o wsparcie finansowe naszych projektów inwestycyjnych ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności wpisujących się w Zieloną Transformację Miast. Z satysfakcją mogę powiedzieć, że jesteśmy w województwie lubelskim jednym z liderów w tym obszarze – dodaje Artur Szymczyk, prezes zarządu MPWiK
Sp. z o.o. w Lublinie.

 

 

 

 

Instalacja do higienizacji komunalnych osadów ściekowych w Oczyszczalni Ścieków „Hajdów” powstała w 2024 r.
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Strażacy w Lublinie mają nowego komendanta. Już oficjalnie
ZDJĘCIA
galeria

Strażacy w Lublinie mają nowego komendanta. Już oficjalnie

Jest strażakiem już 25 lat, a teraz został komendantem komendy miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie.

"Zawsze jest ciężko kiedy przyjeżdżamy do Wrocławia" czyli opinie po wygranej Orlen Oil Motoru nad Betard Spartą

"Zawsze jest ciężko kiedy przyjeżdżamy do Wrocławia" czyli opinie po wygranej Orlen Oil Motoru nad Betard Spartą

Orlen Oil Motor Lublin stoczył zacięty wyjazdowy pojedynek z Betard Spartą Wrocław zakończony zwycięstwem. Jak niedzielne spotkanie podsumowali reprezentanci trzykrotnych mistrzów Polski?

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Mieliśmy dużo szczęścia przy nieuznanej bramce dla rywali

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Mieliśmy dużo szczęścia przy nieuznanej bramce dla rywali

Górnik Łęczna w niedzielę bezbramkowo zremisował w Opolu z tamtejszą Odrą i zakończył serię zwycięstw na pięciu spotkaniach. Jak starcie podsumowali trenerzy obu drużyn?

Zwłoki w Bugu. Prokuratura czeka na opinie biegłych

Zwłoki w Bugu. Prokuratura czeka na opinie biegłych

W ostatnich tygodniach z Bugu w gminie Janów Podlaski wyłowiono zwłoki pięciu osób. Straż Graniczna podejrzewa, że to migranci. A prokuratura prowadzi pięć postępowań w sprawie „nieumyślnego spowodowania śmierci”.

Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki i Sławomir Mentzen
galeria

Trzaskowski i Mentzen tracą. A kto zyskuje w sondażu przed czwartą debatą prezydencką?

Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki i Sławomir Mentzen - pierwsza trójka w sondażach prezydenckich się nie zmienia. Kolejność również. Ale poparcie dla poszczególnych kandydatów już tak. A co zmieni dzisiejsza debata w której mają wziąć udział wszyscy kandydaci?

28 kwietnia w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie Polskie Elektrownie Jądrowe podpisały z konsorcjum Westinghouse-Bechtel umowę pomostową EDA ws. pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Bez tej umowy nie będzie pierwszej elektrowni atomowej w Polsce

Zmieniliśmy w 16 obszarach wiele kluczowych kwestii, dzięki temu inwestycja staje się pewniejsza – zapewnił Donald Tusk. A kiedy rozpocznie się budowa pierwszej elektrowni atomowej w Polsce?

Madryt: pusta stacja metra po ewakuacji pasażerów

Ciemność i chaos. Hiszpania i Portugalia bez prądu

W Madrycie i Lizbonie nie działało metro i sygnalizacja świetlna. W obu krajach stanęły pociągi, a w Portugalii brak prądu zakłócił funkcjonowanie części szpitali.

Po alkoholu i bez badań. A na liczniku 173 km/h

Po alkoholu i bez badań. A na liczniku 173 km/h

Miał być tylko mandat za przekroczenie prędkości, ale skończyło sie znaczniesurowszą karą. Przekonał się o tym 46-letni kierowca z powiatu janowskiego.

Australia —  unikalne miejsca, które musicie poznać!

Australia — unikalne miejsca, które musicie poznać!

Australia to jeden z najbardziej niesamowitych krajów na świecie. Z jego wyjątkowymi widokami, niezwykłą przyrodą i bogactwem krajobrazów, jest to doskonałe miejsce na wakacyjny wyjazd. W niniejszym artykule przedstawiono kilka luksusowych miejsc, które warto zobaczyć, wybierając się w podróż po Australii. Znajdziesz tu wszystko, od tropikalnych wycieczek na wyspy z Wielką Rafą Koralową, po relaks w luksusowych hotelach, a nawet przygodę na jachcie. Przygotuj się na niezapomnianą podróż na Antypody!

Cztery osoby ranne w wypadku na drodze krajowej nr 2

Cztery osoby ranne w wypadku na drodze krajowej nr 2

W poniedziałek po południu na drodze krajowej nr 2 w miejscowości Tłuściec samochód osobowy wypadł z drogi. Cztery osoby zostały ranne.

Tanew Majdan Stary ograła 4:0 Kryształ Werbkowice

Strzelecki popis Mateusza Dziurdzy z Tanwi Majdan Stary. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Tanew Majdan Stary nie odpuszcza walki o awans. W sobotę ekipa trenera Bogdana Antolaka pokonała na swoim boisku odmieniony wiosną Kryształ Werbkowice. Bohaterem gospodarzy okazał się Mateusz Dziurdza, który strzelił dla Tanwi aż cztery gole

Lublinalia 2025: Bilety już w sprzedaży, ale jeszcze nie wiadomo, kto wystąpi
23 maja 2025, 0:00

Lublinalia 2025: Bilety już w sprzedaży, ale jeszcze nie wiadomo, kto wystąpi

Znamy datę imprezy, wiemy ile kosztują bilety, ale nie wiemy, kto jest na liście wykonawców. A organizatorzy Lublinaliów zapewniają, że będą to "3 dni szalonej zabawy".

Wyrwa zabezpieczona
galeria

Ogromna wyrwa w Bugu zagrażała Jabłecznej. Ale znaleźli na to sposób

100-metrowa wyrwa w Bugu już nie zagraża prawosławnemu klasztorowi w Jabłecznej. Wody Polskie wydały blisko pół miliona złotych na zabezpieczenie linii brzegowej.

Edach Budowlani przegrali na wyjeździe z mistrzem Polski ORLEN Orkanem Sochaczew

Edach Budowlani rozbici w Sochaczewie

Edach Budowlani nie mieli za wiele do powiedzenia w Sochaczewie. Ekipa z Lublina musiała się pogodzić z wysoką porażką z tamtejszym ORLEN Orkanem 10:43.

54-latek zabił swoją partnerkę? Sprawę bada policja

54-latek zabił swoją partnerkę? Sprawę bada policja

Najbliższe 3 miesiące w areszcie spędzi 54-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego, który podejrzewany jest o zabójstwo swojej 57-letniej partnerki.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium