Mamy 2 sklepy. Żona swój, ja swój. I taki układ nam pasuje! - ROZMOWA z Grzegorzem Sikorą, który po 17 latach pracy jako mechanik, za radą żony, założył sklep i zaczął nowe życie.
Jak to się stało, że dołączył Pan do sieci Żabka? Pracował Pan wcześniej w handlu?
Nie, przez 17 lat pracowałem w autoryzowanym serwisie obsługi. Moja żona pracowała przez jakiś czas w handlu, w tym przez pół roku w sklepie Żabka jako sprzedawczyni, a w 2015 r. otworzyła własny sklep. Przekonałem się, że to dobra możliwość prowadzenia własnego biznesu i obojgu nam podobała się ta praca, dlatego zdecydowałem się otworzyć swój sklep.
Czy jesteście zadowoleni z tej decyzji?
Mamy 2 sklepy Żabka. Żona swój, a ja swój. I taki układ nam pasuje!
Jakie codzienne wyzwania towarzyszą Wam w prowadzeniu własnego sklepu?
Kiedy otwieraliśmy nasz sklep, mieliśmy pewne obawy, czy poradzimy sobie „na swoim”. Jednak postanowiliśmy spróbować i teraz prowadzimy z sukcesem sklepy od wielu lat. Z mojego punktu widzenia – jest dobrze. Po prostu: trzeba być obecnym w sklepie. Trzeba znać klientów i asortyment, mieć zgrany i sprawdzony personel, a także lubić tę pracę. Trzeba być blisko swojego biznesu i „trzymać rękę na pulsie”.
Jak zacząć swój biznes z Żabką?
Aby zostać franczyzobiorcą Żabki, wkład własny powinien wynosić około 5 tys. zł. Natomiast to Żabka zapewnia przedsiębiorcy w pełni wyposażony lokal w sprawdzonej lokalizacji, zatowarowanie sklepu na start oraz bogaty cykl szkoleń przed rozpoczęciem własnej działalności.
Początkowo Żabki powstawały w dużych miastach, teraz coraz częściej widać je w małych miejscowościach.
Żabka, będąc ważnym i rozpoznawalnym elementem lokalnego krajobrazu, odgrywa kluczową rolę we wspieraniu rozwoju przedsiębiorczości oraz tworzeniu miejsc pracy. Jednocześnie dostosowuje swoją ofertę do potrzeb klientów z małych miejscowości, którzy coraz bardziej cenią sobie czas, wygodę zakupów oraz możliwość załatwienia wielu spraw w jednym miejscu. Ja sam prowadzę sklep w niewielkiej miejscowości pod Rzeszowem.
Jest pan członkiem Rady Franczyzobiorców sieci Żabka, co to oznacza?
Rada Franczyzobiorców to organ reprezentujący interesy franczyzobiorców, współpracujący z centralą sieci w celu zapewnienia wsparcia i rozwoju. W skład Rady wchodzi 20 osób, które reprezentują 10 regionów sprzedaży, a jej członkowie wybierani są na 2-letnie kadencje. Nasz region (Podkarpackie i Lubelskie) ma 2 przedstawicieli. Wcześniej nikt z Rzeszowa nie startował, zdecydowałem się na to, bo zarówno Podkarpacie, jak i Lubelszczyzna ze względu na odległe położenie na mapie muszą mieć odpowiednią komunikację z centralą, choćby w sprawie przekazywania opinii o wprowadzonych rozwiązaniach i realizowanych projektach. Kilka razy w tygodniu mamy spotkania on-line, raz w miesiącu spotykamy się w Poznaniu lub w Warszawie.
Pana żona Agata jest dwukrotną mistrzynią świata i mistrzynią Europy w podnoszeniu hantli, na co dzień trenuje w Klubie Sportowym Kettlebell Rzeszów, a Pan jest nawigatorem w Stowarzyszeniu Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami STORAT. Prowadzicie akcje poszukiwawcze na zlecenie Policji np. w Bieszczadach. Wraz z żoną macie też troje podrastających dzieci. Jak znajdujecie na to wszystko czas?
Staramy się dobrze planować pracę w sklepach, zwykle zajmuje ona nam 6-8 godzin dziennie, możemy elastycznie rozkładać ten czas właśnie dzięki prowadzeniu własnego biznesu. To daje możliwość dzielenia czasu zarówno pomiędzy prace, pasje i rodzinę.
Dziękuję za rozmowę
Więcej informacji o franczyzie z Żabką: https://www.zabka.pl/franczyza.Jeśli masz pytania
i chciałbyś porozmawiać z franczyzobiorcami prowadzącymi swoje sklepy w Twojej okolicy wejdź na https://www.zabka.pl/franczyzobiorcy-ambasadorzy/i poszukaj kontaktu do przedsiębiorcy.
Korzyści z franczyzy Żabki
Przystępujący do sieci franczyzobiorcy otrzymują w pełni wyposażony i zatowarowanylokal, który został wcześniej dokładnie przeanalizowany pod kątem różnych czynników, takich jak np. potencjalna liczba klientów, bliskość od szkoły/urzędu, przystanku itd. Od samego początku przedsiębiorcy korzystają z merytorycznego, serwisowego i technologicznego wsparcia. Sieć Żabka dostarcza innowacyjne rozwiązania, takie jak program Optiplan oraz aplikacja Cyberstore, która umożliwia zdalne zarządzanie sklepem za pomocą smartfona, w tym składanie zamówień, generowanie raportów oraz weryfikację terminów dostaw.
________________________ ________________________ ________________________ ________________________ ___________________
W zeszłym roku sieć Żabka uruchomiła ponad 1000 nowych sklepów, w tym 130 z nich w miejscowościach poniżej 50 000 mieszkańców. To pokazuje, że prowadzenie sklepu pod zielonym szyldem nie jest zarezerwowane tylko dla dużych lub średniej wielkości miast, ale cieszy się coraz większym powodzeniem także w mniejszych miejscowościach. W samym województwie lubelskim funkcjonuje blisko 350 sklepów.