Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Autor

Maria Kolesiewicz

Lista artykułów:

Uczniowie klasy III szkoły powszechnej we Włostowicach z nauczycielem Stanisławem Kosmalą (w środku) - 1942 r. (fot. Robert Och i Muzeum Oświatowe w Puławach)

Tajne nauczanie podczas II wojny światowej. Mimo wojny nadal chcieli uczyć dzieci

O tajnym nauczaniu w Puławach opowiada Robert Och, historyk. Dziś nie zdajemy sobie sprawy, jak ważną rolę w latach okupacji odgrywało tajne nauczanie i z jakim niebezpieczeństwem się wiązało. Nie doceniamy odwagi nauczycieli, którzy podjęli trud kształcenia dzieci wbrew rozkazom okupanta. Po zakończeniu działań wojennych to oni, traktowani jak żołnierze AK, spotykali się z represjami ze strony władz. Jednak wykształcenie i świadectwa, jakie dzięki nim zdobyli młodzi ludzie, nawet przez tę władzę były uznawane. To w nowej rzeczywistości dawało im szansę na pracę.

C.W. Gortner, „Potomek Tudorów”, wyd. Między słowami

C.W. Gortner, „Potomek Tudorów”

To na pewno jedna z lepszych książek tego autora, a są czytelnicy, którzy twierdzą, że do tej pory najlepsza.

Maja i Jan Łozińscy, „W powojennej Polsce”, Dom Wydawniczy PWN

Maja i Jan Łozińscy, „W powojennej Polsce”

To rzecz o życiu codziennym w Polsce tuż po wojnie, ale odnoszę wrażenie, że może to być raczej wprowadzeniem do tematu tych czytelników, którzy mają marne pojęcie o tym, że nie zawsze był chleb, dach nad głową, poczucie bezpieczeństwa.

Paulina Sołowianiuk „Jasnowidz w salonie, czyli spirytyzm i paranormalność w Polsce międzywojennej”, wydawnictwo ISKRY

Paulina Sołowianiuk „Jasnowidz w salonie, czyli spirytyzm i paranormalność w Polsce międzywojennej”

Zjawiska paranormalne, wróżby, przepowiednie, ekscytowały ludzi od zawsze w mniejszym lub większym stopniu. Mówi się, że zwykle przełom wieku był tym okresem, w którym rosło zainteresowanie tajemniczymi praktykami.

Krzysztof Potaczała, „Bieszczady w PRL-u 3”, Wydawnictwo BOSZ

Krzysztof Potaczała, „Bieszczady w PRL-u 3”

Media (tak, tak) informują o Bieszczadach jako o krainie pięknej, nawet dzikiej, miejscami może nie rozpoznanej, ale wśród informacji turystycznych w zimie, nie ma nic o funkcjonujących w Bieszczadach wyciągach, w lecie o wodach do żeglowania, wędkowania.

Anna Kamińska, „Simona”, Wydawnictwo Literackie

Anna Kamińska, „Simona”

Jakkolwiek książka jest o Simonie, córce Jerzego, wnuczce Wojciecha, prawnuczce Juliusza — trzech malarzy, ale przecież nie tylko o niej. To także obraz upadku znanej krakowskiej rodziny.

Ołeksandr Zinczenko, „Katyń. Śladami polskich oficerów”, wydawnictwo BOSZ

Ołeksandr Zinczenko, „Katyń. Śladami polskich oficerów”

Ktoś powie – nie jest to lektura wakacyjna. Zapewne, ale może teraz właśnie znajdziemy czas by uzupełnić swoją wiedzę o ważny rozdział naszej dramatycznej historii.

Tilar J. Mazzeo, „Hotel Ritz. Życie, śmierć i zdrada w Paryżu”, wydawnictwo ZNAK

Tilar J. Mazzeo, „Hotel Ritz. Życie, śmierć i zdrada w Paryżu”

Paryski hotel Ritz otwarty został w 1898 roku. Był wówczas najbardziej luksusowym hotelem w Europie. Luksus, a nawet przepych plus nowoczesność, jakimi się wówczas wyróżniał, przez dziesiątki lat podtrzymywały jego reputację.

Magdalena Cielenia-Wiaterek, „Zielenina na talerzu”, wydawnictwo Druga Strona

Magdalena Cielenia-Wiaterek, „Zielenina na talerzu”

Można powiedzieć, że to książka na czasie – jest lato, pełnia zbiorów i chociaż autorka zaznacza na wstępie, że jest wegetarianką, a kuchnia wegetariańska nie musi być nudna – robi to zupełnie niepotrzebnie.

Jerzy Skolimowski (fot. Humberto Muniz Ceja)
1 sierpnia 2015, 0:00

Festiwal Dwa Brzegi 2015. Skolimowski nad Wisłą

Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w tym roku zaplanowano między 1 a 9 sierpnia. Zobaczymy na nim filmy specjalnie wybrane na polskich i zagranicznych festiwalach m.in. w Wenecji, San Sebastian, Rotterdamie, Berlinie, Cannes i innych.