Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

15 października 2022 r.
8:08

Bądźmy eko na cmentarzu. "Nie twórzmy wielu ton śmieci z plastiku i szkła"

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
Regał na znicze do ponownego wykorzystania na cmentarzu przy ul. Braterstwa Broni w Zamościu jest jeden. Na nekropolii przy ul. Lubelskiej w Biłgoraju nawet trzy, dwa przy tzw. Lapidarium, a jeden na ul. Batorego
Regał na znicze do ponownego wykorzystania na cmentarzu przy ul. Braterstwa Broni w Zamościu jest jeden. Na nekropolii przy ul. Lubelskiej w Biłgoraju nawet trzy, dwa przy tzw. Lapidarium, a jeden na ul. Batorego (fot. Anna Szewc)

Jeśli oprawa znicza nie jest zniszczona, można ją wykorzystać. A jeśli już kupować nowe, to w ograniczonej ilości. Zamiast sztucznych wiązanek, lepiej wybrać naturalne, biodegradowalne. No i należy pamiętać o segregacji. To rady urzędników dla osób odwiedzających cmentarze.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Temat jest "na czasie", bo zbliża się 1 listopada. Na cmentarzach w regionie ruch już jest spory, a będzie z każdym dniem coraz większy. Dlatego właśnie władze Biłgoraja kolejny rok z rzędu ze sporym wyprzedzeniem wystosowały do mieszkańców miasta apel o to, by do odwiedzin na cmentarzach podchodzić z głową, a zakupy ograniczać. Przekonać do tego mają m.in. statystyki, z których wynika, że Polacy rocznie kupują około 300 mln zniczy, co oznacza, że na jedną osobę przypa aż 8 sztuk!

Nie twórzmy wielu ton śmieci z plastiku i szkła. Zapalmy jeden symboliczny znicz na grobie bliskiej osoby. Modlitwa czy wspomnienie bliskich nam zmarłych znaczą więcej niż dziesiątki zapalonych zniczy czy pomnik zastawiony sztucznymi kwiatami – przekonują w Biłgoraju.

To już kolejna taka odezwa w ostatnich latach. Niestety, poprzednie przynosiły raczej marny efekt. – W 2020 roku z naszych cmentarzy komunalnych przy ul. Lubelskiej wywieziono 87 ton śmieci, w kolejnym już 104 tony, a w tym, do końca września 59 ton – wylicza Paweł Jednacz, rzecznik Urzędu Miasta w Biłgoraju. Dlatego w tym roku apel jest ponawiany.

– W pełni się z tym zgadzam. Im mniej śmieci zostanie, tym lepiej – mówi Małgorzata Bzówka, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zamościu, które zarządza miejskim cmentarzem i odpowiada również za wywóz nieczystości na terenie miasta.

Jej zdaniem, zamiast plastikowych ozdób, na groby warto kłaść naturalne wkonane np. z suszonych roślin i kwiatów. – Są piękne i trwałe, naprawdę długo bardzo ładnie prezentują się na grobach, a kiedy już są wyrzucane, to mogą zostać poddane biodegradacji – przekonuje Bzówka.

Dodaje, że to również sposób na sezonowe "podreperowanie budżetów" lokalnych twórców, rękodzielników. Bo oni mogą zarobić, a klienci tak naprawdę zaoszczędzić. Naturalne ozdoby są często tańsze od sztucznych.

– Tyle, że u nas zainteresowanie naturą jest znikome. Człowiek się narobił, a kupować nikt nie chciał. Dlatego ja sama z roślinnych wianuszków już zrezygnowałam. Ludzie chcą plastik, to kleję im plastik. Z czegoś muszę przecież żyć – rozkłada ręce florystka, właścicielka niewielkiej kwiaciarni w Zamościu.

Wygląda więc na to, że po listopadowych świętach, pojemniki na śmieci znów zapełnią się sztucznymi ozdobami. I znowu będzie problem. Bo choć np. na cmentarzu komunalnym w Zamościu są ustawione pojemniki do segregacji śmieci, to mało kto przejmuje się tym, co powinno do nich trafiać.

– Odbieramy plastik zmieszany z metalem, szkłem, papierem, a czasem nawet jakimś gruzem. Jeśli to trafia na seperator, to po prostu uszkadza maszynę – mówi prezes zamojskiego PGK. Dodaje, że tego rodzaju odpady nie mogą zostać poddane recyclingowi.

Na szczęście pewne proekologiczne rozwiązania się przyjmują. Zarówno w Biłgoraju, jak i w Zamościu na cmentarzach od kilku lat funkcjonują specjalne regały dające "drugie życie zniczom". Można na nich ustawiać, zamiast wrzucać do kontenerów, oprawy już wykorzystane, ale jeszcze w dobrym stanie, które z powodzeniem mogą służyć innym. Ten pomysł się sprawdza. Ruch na półkach jest duży i to nie tylko w okresie Wszystkich Świętych.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Studniówki 2025 - wybraliśmy najlepsze zdjęcia. Przeżyjmy to raz jeszcze
zdjęcia
galeria

Studniówki 2025 - wybraliśmy najlepsze zdjęcia. Przeżyjmy to raz jeszcze

Czas studniówek za nami. Tegoroczni maturzyści odpoczywają już na zimowych feriach i uczą się do czekających ich w maju egzaminów. Tymczasem my przygotowaliśmy galerię najlepszych studniówkowych zdjęć tego sezonu, które publikowaliśmy na łamach portalu Dziennika Wschodniego w 2025 roku.

Grupa nietrzeźwych nastolatków w Zamościu. Tragedii zapobiegły dwie policjantki

Grupa nietrzeźwych nastolatków w Zamościu. Tragedii zapobiegły dwie policjantki

17-latek pod wpływem alkoholu stwarzał zagrożenie na jezdni. W tle kolejni pijani koledzy. Na szczęście na miejscu znalazły się policjantki.

Lublin planuje mobilne punkty zbiórki odzieży i tekstyliów

Lublin planuje mobilne punkty zbiórki odzieży i tekstyliów

Mieszkańcy Lublina od początku roku muszą segregować zużytą odzież i tekstylia zgodnie z nowymi przepisami. Problem w tym, że jedynym miejscem, gdzie można je legalnie oddać, jest Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przy ul. Metalurgicznej 13K. Dla osób mieszkających w odległych dzielnicach oznacza to duże utrudnienia. Władze miasta planują jednak rozwiązanie – mobilne punkty zbiórki, które mają ułatwić mieszkańcom pozbywanie się odpadów tekstylnych i ograniczyć problem nielegalnego wyrzucania ubrań.

Opolscy policjanci uratowali 71-latka z lodowatej rzeki

Opolscy policjanci uratowali 71-latka z lodowatej rzeki

Szybka reakcja funkcjonariuszy zapobiegła tragedii. Zagubiony senior był wychłodzony i przemoczony, trafił do szpitala.

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Włodawscy policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności śmierci dwóch młodych mężczyzn. Ciała 27 i 29 latka zostały znalezione dzisiejszej nocy w garażu, w samochodzie z włączonym silnikiem.

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium